Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κόστος αδειοδότησης φ/β εγκατάστασης 100kw


NIKOS ASTROS

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους τους αγαπητούς συναδέλφους κ φίλους του φόρουμ,

Ποσό κοστίζει η διαδικασία για αιτήσεις (προσφορά σύνδεσης) για ένα φ/β σταθμό των 100 kw? Εννοώ τι θα πληρώσω στην ΔΕΗ και τι ακριβώς χρειάζεται ώστε να εκκινήσω την διαδικασία εκτός από τίτλο κυριότητας του οικοπέδου, ένα τοπογραφικό διάγραμμα και μια χωροθέτηση των πλαισίων του σταθμού? Επίσης πόσο καιρό θα περιμένω άγνωστο αλλά πόσο θα ισχύει η άδεια από την στιγμή που θα την πάρω στα χέρια μου?

Σας ευχαριστώ όλους θερμά και καλή σας μέρα!

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις ποσο θα σου κοστισει σε ενα μηχανικο-εταιρεια για να σου ετοιμασουν το φακελο προς καταθεση στη ΔΕΗ?1000-4000 παιζουν οι τιμες.Καντο μονος σου ,δεν ειναι δυσκολο.

Στη δεη θα πληρωσεις μια προσφορα που θα σου ετοιμασουν και εκει παιζουν τιμες αναλογως με την αποσταση των κολωνων που θα χρειαστουν να σου φερουν.Μπορει βεβαια να ειναι και διπλα οι γραμμες της ΔΕΗ.

Μπες στη ΔΕΗ και δες την αιτηση για Φ/Β σταθμο επι γηπεδου εως 100KW και τι ακριβως ζηταει.

Link to comment
Share on other sites

Η αίτηση είναι 500+ ΦΠΑ 23%

Το τοπογραφικό εξαρτάται απο τα τετραγωνικά τι θα ζητήσεις κλπ (ζήτα υψομετρικές και να σου αποτυπώσεις τυχόν κολώνες ΔΕΗ (Μ/Τ) θα σου φανούν χρήσιμα μετά.

Επιπρόσθετα σε αυτά που είπες θές ένα ηλεκτρολογικό σχέδιο.

 

Τέλος αν θα κάνεις την αίτηση σαν φυσικό πρόσωπο ή εταιρία, μια επιλογή που θα σε ακολουθεί για αρκετό καιρό

Τώρα για να δεις τι σε περιμένει στο παρακάτω link Οι αιτήσεις που αφορούν την περιοχή αρκαδίας(εκεί δεν ανήκεις?) είναι 399 χωρίς να έχουν πάρει όρους σύνδεσης (αν και λογικά το αρχεί δεν είναι το ποιο updated, λογικά κάποια έχουν πάρει)

http://www.dei.gr/Documents2/%CE%A6%CE%A9%CE%A4%CE%9F%CE%92%CE%9F%CE%9B%CE%A4%CE%91%CE%99%CE%9A%CE%91/AITHSEIS%20SE%20PERIOXES%201.9.11/%CE%91%CF%81%CF%87%CE%B5%CE%AF%CE%BF%20%CE%BD%CE%AD%CF%89%CE%BD%20%CE%B1%CE%B9%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%AC%CF%84%CF%89%CE%BD%20%CE%9D3851_%CE%A0%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%87%CE%AE%20%CE%A4%CF%81%CE%AF%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%B7%CF%82.pdf

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν @kusta 80 k @jsk σας ευχαριστώ θερμά για το άμεσο ενδιαφέρον σας να με βοηθήσετε.

@jsk Δυστυχώς γνωρίζω την κατάσταση πως έχει.. Λοιπόν αν μπορείτε δώστε μου μερικές χρήσιμες βοήθειες πως μπορώ μόνος μου να εκκινήσω την διαδικασία με το μικρότερο δυνατό κόστος για μένα...? Επίσης γιατί να προπληρώσω επέκταση δικτύου από την στιγμή που δεν θα γνωρίζω αν θα μου παραχωρηθεί σίγουρα άδεια παραγωγού? Αλήθεια για 100 kw πόσα στρέμματα θα χρειαστώ? Και ας υποθέσουμε ότι μου παραχωρήθηκε η άδεια, πόσο χρόνο θα έχω στην διάθεση μου ώστε να υλοποιήσω το έργο και να μην μου την πάρουν πίσω?

Σας ευχαριστώ θερμά για τις βοήθειες σας!

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ να κάνει αίτηση στην ΔΕΗ που είναι το πρώτο στάδιο σου έγραψα

500€+ ΦΠΑ, το μόνο σχέδιο είναι το μονογραμικό το οποίο υπογράφεις εσύ (υποθέτω έχεις άδεια)

 

Ταυτόχρονα θα πρέπει να καταθέσειες αιτήσεις

Απαλλαγής ΕΠΟ

Γη Υψηλής παραγωγικότητας

Αρχαιολογίες

Δασαρχείο

Για τα παραπάνω θές να κάνει τις αιτήσεις και τοπογραφικά

έχεις χρόνο το κάνει μόνος σου δεν έχεις βάζεςι εταιράι και σε χρεώνει ότι νομίζει (απο 1k μέχρι 10k μαζί και με την πολεοδομία)

 

Αφού πάρεις όλα τα παραπάνω πας πολεοδομία, εδώ πρέπει πέρα του τοπογραφικού να πάς και διαγραμμα κάλυψης, αυτό δεν το κάνει μόνος σου και θα χρειαστείς βοήθεια Πολιτικού ΜΗχ, ή αρχιτέκτωνα ή Τοπογράφου ή μηχανολόγου ή ηλεκτρολόγου ή κάποιου μηχανικού ο οποίος μπορεί να υπογράψει το ΔΚ

Τέλος και με αυτό.

 

Η άδεια τώρα δεν είναι π.χ οικοδομική άδεια η οποία βγαίνει και έχεις 4 χρόνια να το κάνεις, στο Φ/Β είναι διάφορα στάδια εγκριτικά και βήματα συμβάσεων τα οποία το καθένα έχει το δικό του χρονο.

 

Η πρώτη βασική άδεια είναι να σου εγκρίνει η ΔΕΗ το έργο και να παρεις Ο.Σ έχεις 6 μήνες να τους αποδεχθείς, μόλλις το κάνεις υπογράφεις Σύμβαση σύνδεσης την οποία έχεις 18 μήνες να ενεργοποιήσεις κάπου εκεί θα παίξει η σύμβαση πώλησης ηλεκτρικής ενέργειας την οποία έχεις 18 μήνες να ενεργοποιήσεις απο την υπογραφή της.

 

Οπότε το κόστος σου για να αρχίσεις είναι το ελάχιστο 500€+ΦΠΑ + τοπογραφικά

 

ΤΟ 100KWp θα μπορούσε να μπεί σε χωράφι απο 1μ5 στρ μέχρι και σε 4 στρ ή περισσότερο αναλόγως κλίση, τεχνολογία πάνελ κλπ.

Τέλος ποιός σου είπε να προπληρώσεις για την επέκταση δικτύου? οεο! αν φτάσεις έκει κανεις έργο!!!

Link to comment
Share on other sites

@jsk σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την πολύτιμη βοήθεια σου και συγνώμη αν δεν κατάλαβα κάτι καλά.

Σας ευχαριστώ όλους θερμά!

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα κτήμα 300 στρέμματα στην Πελοπόννησο και είμαι στη σκέψη να βγάλω άδεια εγκατάστασης φ/β 1 ή 2 MW. Ποιο είναι το κόστος πάνω κάτω? Τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω ποια είναι ?

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα κτήμα 300 στρέμματα στην Πελοπόννησο και είμαι στη σκέψη να βγάλω άδεια εγκατάστασης φ/β 1 ή 2 MW.

...

...

Κόρη έχεις? (έχω γιό)

 

Καλή επιτυχία αγαπητέ συμφορουμιστή....

Link to comment
Share on other sites

Από τα 300 έχω αποχαρακτηρίσει τα 200, μόνο το τοπογραφικό μου έπιασε 6000€ περπάταγε ο τοπογράφος μια εβδομάδα μέσα στα αγκάθια :-x

 

Κόρη έχεις? (έχω γιό)

''Συμπέθερε'' έχω δυο που κάνουν για δώδεκα αλλά μικρές σε ηλικία δημοτικού

Link to comment
Share on other sites

Και οι δικοί μου δυο γιόκες για δώδεκα κάνουν και κοστίζουν άλλο τόσο πια. Αλλά ας έχουν και λίγο διαφορά ηλικίας βρε συ.

 

Πέρα της πλάκα, στο βασικό σου ερώτημα δεν είμαι ειδικός να σου απαντήσω.

Σκέψου όμως σοβαρά την δυνατότητα να φτιάξεις μια επιστολή για «συνεκμετάλλευση» προς μερικές Γερμανικές εταιρίες που αυτό το φεγγάρι εντείνουν τις έρευνες τους για εύρεση καταλλήλων χώρων.

Κεφαλαίο σου η γη σου και όλα τα υπόλοιπα δικά τους.

200 καθαρά από τίτλους στρέμματα και άλλα 100 να συμμαζευτούν είναι ένα μεγάλο ατού.

Υπάρχουν εγκεκριμένα κονδύλια.

Είναι πολλά τα λεφτά και υπάρχουν.

Καθαρή γή εχουν το πρόβλημα ακόμα

 

(να τις χαίρεσαι τις κορούλες σου και να τις καμαρώνεις συμπέθερε)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.