Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στατικό ερώτημα: Μονωση ταράτσας


madrid05

Recommended Posts

O μηχανικος που θα επιλεξετε θα σας δωσει υπευθυνη συμβουλη..

Το προβλημα δεν ειναι απλο.

Εξαρταται απο πολλους παραγοντες πχ η κατασταση της πλακας δωματος και το προβλημα δυσκολευει ακομα περισσοτερο λογω της παλαιοτητας της κατασκευης και της υπαρξη pilotis...

Link to comment
Share on other sites

Κυρία μου αν νομίζετε οτι το σχόλιο είναι ειρωνικό διαβάστε πιο ψύχραιμα την απάντηση μου.

Μάλιστα μετά την απάντηση σας παρακάτω, συμπληρώνω με Υ.Γ. οτι τώρα έχετε θέσει σε πιο σωστή βάση το ερώτημα σας. Γιατι εξάπτεστε όμως?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητό μέλος @madrid05 , μεταξύ των άλλων γράφετε :

 

Δέν ρώτησα ούτε τιμή ούτε υπεύθυνη συμβουλή για το τι να κάνω με την κατασκευή.Ενα απλο " καλύτερα να το δει μηχανικός από κοντά" θα αρκούσε χωρίς την ειρωνία που συνόδευσε την απάντηση σας.

 

Όταν 3 ώρες περίπου νωρίτερα είχατε λάβει από άλλο συνάδελφο την παρακάτω απάντηση :

 

Αν δεν δει ο μηχανικός

με τα μάτια του την κατάσταση στην οποία βρίσκεται το αντικείμενο που σας ενδιαφέρει

μόνο εικασίες μπορούν να γίνουν...

 

Η οποία ακριβώς σας προτρέπει να καλέσετε επί τόπου κάποιο μηχανικό της εμπιστοσύνης σας να δει από κοντά το θέμα.

 

Αυτό ακριβώς σας προτείνω κι' εγώ να κάνετε. Μόνο έτσι μπορεί να έχετε μια ολοκληρωμένη άποψη και για τη στατικότητα της επέμβασης αλλά και για χρόνους αποπεράτωσης καθώς και για το κόστος κατασκευής & συντήρησης.

Link to comment
Share on other sites

gvarth και terry σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Αυτό ακριβώς ήθελα, μια συμβουλή για το εαν συντρέχει λόγος να πάρω συμβούλή κάποιου συναδέρφου σας.

 

kosmas85, ζητώ συγγνώμη γιατί τώρα είδα οτι συμπληρώσατε ΥΓ στην αρχική σας δημοσίευση.Θα ήθελα να καταλάβετε οτι εξάπτωμαι όταν κάνω μια ερώτηση σε ένα τμήμα φόρουμ το οποίο απευθύνεται σε "ιδιώτες" και εισπράτω έμμεσα ειρωνία με την απάντηση σας, στον συν/φο σας, οτι το κάνω για να γλυτώσω τα έξοδα.Αν διαβάζατε την αρχική μου δημοσίευση προσεκτικά δεν νομίζω οτι φαίνεται κάτι τέτοιο. Δεν είναι όλοι οι "ιδιώτες" που ζητούν συμβουλή εδώ "τζαμπατζηδες".

 

Για την ιστορία ο τεχνικός(για τις μονώσεις) που είδα το απόγευμα που είπε αυτό που φανταζόμουν: οτι σε καμια περίπτωση δεν θα υπάρξει πρόβλημα.Κάτι που δείχνει πόσο σημαντική είναι σε έναν άσχετο έστω και η συμβουλή "φέρε έναν μηχανικό να το δει" από κάποιον γνώστη, για να γλυτώσει κακοτοπιές.

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει παρεξηγηση.. Απο το γραπτο λογο ειναι δυσκολο να καταλαβει ο αλλος το υφος. Απλα ειπα στον συναδελφο πως το κανετε για να γλιτωσετε το κοστος αν τυχον δε χρειαζεται μηχανικος .. δεν ειναι κακο.. Απλα σας επανεφερα στην σκεψη της ευθυνης, της δικη σας αλλα και του μηχανικου που θα πρεπει να απαντησει σε ενα φορουμ.

Καλη συνεχεια ..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.