Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερμηνεία αποτελεσμάτων σκίασης στο PVsyst


armageddon_gr

Recommended Posts

Armageddon να σου πω πως θα υπολόγιζα εγώ τη δική σου τη περίπτωση.

 

1) Μέσω τους pvgis του νέου βλέπω την ετήσια απόδοση σε κιλοβατώρες.

 

2) Κόβω ένα ποσοστό ανάλογα τη κλίση και το προσανατολισμό. Μέσω της καρτέλας Orientation του pvsyst κοιτάζω το loss by respect to optimum.

 

3) Μετά κόβω και τις σκιάσεις μου. Εφόσον χρησιμοποιώ solar edge δεν υπολογίζω με linear shadings (αυτό το χρησιμοποιώ μόνο αν έχω άμορφου πυριτίου). Υπολογίζω με "according to module strings". Μόνο που πλέον το κάθε string μου θα είναι ένα πάνελ. Άρα στο τρισδιάστατο μοντέλο χωρίζω την επιφάνεια μου σε αριθμό partitions όσα είναι και τα φ/β μου.

 

Αν έχω έκδοση 5 to fraction for electrical effect το βάζω στο 70%.

 

4) Τρέχω κανονικά τη προσομοίωση μου βάζοντας στη τύχη inverter και φ/β γιατί το μόνο που με ενδιαφέρει απ'το report που θα πάρω είναι στην τέταρτη σελίδα του report το ποσοστό "near shadings according to strings". Κόβω λοιπόν και αυτό το ποσοστό.

 

5) Τέλος κόβω και ένα 7-8% γιατί δεν κάνω εκτίμηση για το τι θα παράγουν τα φ/β τώρα αλλά το μέσο όρο για 25 χρόνια. Και ασχέτως που πολλοί δε το λαμβάνετε τώρα υπ'οψιν, τα φ/β σε 25 χρόνια θα χουν μείωση της απόδοσης τους. Εγώ την εκτιμάω σε 14-18%. Αυτή η μείωση έρχεται γραμμικά. άρα μπορώ να θεωρήσω ότι ο μέσος όρος θα είναι το 7%-9%. Αυτό βέβαια εξαρτάται και απ'το τι ποιότητας φ/β έχουμε. Πάντως να γνωρίζετε ότι όσοι εκτιμήσατε kWh/kWp ετησίως πχ 1250 και αυτό συμπίπτει μετα αποτελέσματα του πρώτου χρόνου. Τότε μη χαίρεστε ,κάνατε λάθος :) Βέβαια αυτό είναι κάτι που ίσως δε το προσέξει ιδιαίτερα ο πελάτης και θα φανεί πολύ αργότερα.

 

 

Και αφού έχω κόψει ότι έχω κόψει έχω φτάσει στο τελικό νούμερο. Όπως κατάλαβες δεν εμπιστεύομαι το pvsyst παρά μόνο για πολύ συγκεκριμένα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Άρα στο τρισδιάστατο μοντέλο χωρίζω την επιφάνεια μου σε αριθμό partitions όσα είναι και τα φ/β μου.

 

Αν έχω έκδοση 5 to fraction for electrical effect το βάζω στο 70%.

 

4) Τρέχω κανονικά τη προσομοίωση μου βάζοντας στη τύχη inverter και φ/β γιατί το μόνο που με ενδιαφέρει απ'το report που θα πάρω είναι στην τέταρτη σελίδα του report το ποσοστό "near shadings according to strings". Κόβω λοιπόν και αυτό το ποσοστό.

 

Μάρκο,

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια, αλλά έχω κάποια απορία. Στο report δεν αναφέρει πουθενά το «near shadings according to strings», στις ΦΩΤΟ που ανεβάζω δείχνω το σύστημα τεμαχισμένο (πάνελ-πάνελ) και γράφημα των System Losses.

 

Αντί του «near shadings according to strings» να υπολογίσω το «near shading factor on global»....??

 

Τι είναι το «ΙΑΜ factor on global» ...??

post-9226-131887277888_thumb.jpg

post-9226-131887277907_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ενα μικρό ποσοστό της ακτινοβολίας που φτάνει στην επιφάνεια του φ/β ανακλάται απ'το κρύσταλλο ή τις κυψέλες. Αυτό έχω καταλάβει ότι θεωρεί το πρόγραμμα IAM. Δε το περιλαμβάνω στους υπολογισμούς μου. Θεωρώ ότι περιλαμβάνεται στο αρκετά απαισιόδοξο 14% του Pvgis.

 

 

Αντί του «near shadings according to strings» να υπολογίσω το «near shading factor on global»....??

 

Εχεις την έκδοση 4? Το ίδιο πράγμα μάλλον είναι. Το help δε βοηθάει και ιδιαίτερα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.