Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρολόγος ή Μηχανολόγος Μηχανικός


NFK

Recommended Posts

Ρε παιδιά , ανάμεσα στις χιλιάδες απορίες μου για τους μηχανικούς είναι και το εξής...

 

Μήπως οι Ηλεκτρολόγοι Μηχανικοί και οι Μηχανολόγοι Μηχανικοί, είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα? Από άποψη σπουδών , γνώσεων , αντικειμένου , πεδίου εφαρμογής , επαγγελματικών δικαιωμάτων?

 

 

Εξηγείστε το , γιατί το θέμα είναι πολύ πιασάρικο....

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω ότι αν δείς στην ιστοσελίδα του ΤΕΕ και διαβάσεις τα ΦΕΚ που περιγράφουν τα επαγγελματικά δικαιώματα θα συμπεράνεις από μόνος σου.

Link to comment
Share on other sites

καλητερα ειναι οι ηλεκτρολογοι.Ενας ηλεκτρολογος έχει δικαιώματα :μηχανολογου,ηλεκτρολογου,περιβαλλοντολογου,πληροφορικαριου,μηχανικου Η/Υ και δικτυων,μηχανικου τηλεπικοινωνιων και πολλα αλλα που δεν θυμαμαι.Και όλα αυτα με 5 χρονια σουδων....αρε ελλαδαρα

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να μου πεις ένα παράδειγμα που χρειάζεται υπογραφή για πληροφορικαριου,μηχανικου Η/Υ και δικτυων,μηχανικου τηλεπικοινωνιων και πολλα αλλα που δεν θυμασαι?????

οχι δηλαδή για να δω μήπως έχω χάσει καμία από τις χιλιάδες δουλειές που εννοείς...

Link to comment
Share on other sites

οι ηλεκτρολογοι μηχανικοι δεν γινονται καθηγητες πληροφορικής??????

οι ηλεκτρολογοι μηχανικοι δεν μπορουν να πάρουν και να υπογραψουν δημοσια και ιδιωτικά έργα με δίκτυα,Η/Υ και τηλ/νιες??????

οι ηλεκτρολογοι μηχανικοί δεν μπορουν να ανοίξουν εταιρεία ή και φροντιστήριο πληροφορικής??????

οι ηλεκτρολογοι μηχανικοι δεν μπορουν να πάρουν και υπογραψουν περιβαλλοντικές μελετες και μελέτες βιολογικών?????

...μεχρι και τοπογραφικά μπορουν να υπογραψουν με μια κομπίνα που κάνουν

τα παραπάνω τα κάνουν οι μηχανολογοί????? οχι.

 

μάλλον δεν ξέρεις τι πτυχίο έχεις....

Link to comment
Share on other sites

επαναλαβάνω το ερώτημα, μπορείς να μου πεις ένα παράδειγμα που χρειάζεται υπογραφή για πληροφορικαριου,μηχανικου Η/Υ και δικτυων,μηχανικου τηλεπικοινωνιων και πολλα αλλα που δεν θυμασαι?????

 

περιμένω απάντηση σχετικά με ποιά υπηρεσία χρειάζεται υπογραφή μηχανικού και σε ποιά από τις μελέτες που ανέφερες...

 

 

και για να συμπηρώσω:

δεν ξέρω δημοσια και ιδιωτικά έργα με δίκτυα,Η/Υ, μπορείς εσύ να μου πείς

γιατί έχω μελετητικό για δημόσια έργα και η κατηγορία 28 (πλήροφορικής) δεν είναι ενεργή αρκετά χρόνια τώρα, άσε που στα ιδιωτικά έργα δεν υπάρχει φορέας ελέγχου, ούτε και πρόκειτε!!!

 

οι μηχανολόγοι μπορουν να πάρουν και υπογραψουν περιβαλλοντικές μελετες και μελέτες βιολογικών, Κανονικότατα, ρώτα στην αρμόδια Διεύθυνση περιβάλλοντος, εγώ έχω ρωτήσει.

 

για κομπίνες δεν ασχολούμε, και σου προτείνω να μην ασχοληθείς, είναι και παράνομο.

 

 

μάλλον δεν έχεις καταλάβει τι είναι ο μηχανικός και ασχολείσαι με φροντιστήρια και εκπαίδευση, να υποθέσω...

 

μάλλον πρέπει να κάνεις επανάληψη για το δικό σου πτυχίο.

Link to comment
Share on other sites

για τους βιολογικους και τις περιβαλλοντικες ξερω πως υπογραφουν και μηχανολογοι.Δικό μου λαθος.

 

οταν λέω πως έχουν δικαιώματα πληροφορικάριου εννοώ πως μπορούν να γίνουν καθηγητές πληροφορικής.οι μηχανολόγοι μπορούν????οχι

 

όταν λεώ δικαιώματα μηχανικού Η/Υ τηλ/νιων και δικτύων εννοώ πως μπορούν να φτίαξουν εταιρεία που να ασχολέιται με τέτοια θέματα και να παίρνουν ιδιοτικά και δημόσια έργα. π.χ. ο συναίτερόσ μου είναι ηλεκτρολόγος μηχανικός ΑΠΘ και έχει κατέβει σε 2 διμοπρασίες για δίκτυα Η/Υ όπου πήρε την μία.ένας μηχανολόγος μπορεί??όχι

 

οι ηλεκτρολόγοι μηχανικοί μπορούν να ασχολήθούν με ότι έχει σχεση με ηλεκτρονικά.οι μηχανολόγοι μπορούν???όχι

 

οι ηλεκτρολόγοι μηχανικοί έχουν πολύ πιο μεγάλο εργασιακό φάσμα από τους μηχανολόγους.

 

πες μου που κάνω λάθος.

 

Υ.Σ.είμαι ελεύθερος επαγγελματίας ,και βλέπω πως ο συναίτερός μου μπορεί να κάνει τα πάντα σε αντίθεση με εμένα που μπορώ να κάνω συγκεκριμένα πράγματα.μέχρι και με ιατρικά μηχανήματα ασχολήθηκε.και όλα αυτά με 5 χρόνια σπουδών.......... :lol:

Link to comment
Share on other sites

και εγώ ελεύθερος επαγγελματίας είμαι τώρα πιά.

Για να πάρεις έργα (για κατασκευή/υλοποίηση πληροφορικής, δεν απαιτείται να είσαι καν μηχανικός, οποιαδήποτε ΑΕ μπορεί να γίνει προμηθευτής του δημοσίου!) (για μελέτες δεν αναφέρομαι, γιατί δεν γίνονται διαγωνισμοί με τον Ν3316/05 για μελέτες κατηγορίας 28-δεν έχει ενεργοποιηθεί ποτέ).

Οι μελέτες Ηλεκτρονικών δεν απαιτούνται σε καμία υπηρεσία! οπότε δεν έχει νόημα να το συζητάμε, γιαυτό και όλοι οι ηλεκτρονικοί μηχανικοί προσπαθούν να απορροφηθούν στην εκπαίδευση.

Για τα ιατρικά μηχανήματα και γενικά για ότι ανέφερες, πρέπει να σημειώσω ότι αφορούν εργασίες που δεν είναι κατοχηρωμένες, άρα δεν υπάρχει καμία εξασφάλιση για ελάχιστες αμοιβές ή του απαιτούμενου της υπογραφής. Άρα όλοι (ΑΕΙ, ΤΕΙ, ΤΕΕ, ΙΕΚ, λύκειο, γυμνάσιο κλπ κλπ) κάνουν ότι θελουν....με ότι αποτέλεσμα έχει αυτό.

 

Το ότι οι ηλεκτρολόγοι έχουν πιό ευρή αντικείμενο είναι απόρροια των τεχνολογικών εξελίξεων, οχι των δικαιωμάτων.

Όλοι έπρεπε να γνωρίζαμε που πηγαίναμε όταν ξεκινούσαμε να σπουδάζουμε...(γιατί δεν πήγα πολιτικός μηχανικός????)

 

καλό καλοκαίρι (τελευταία μέρα σήμερα)

Link to comment
Share on other sites

Ελα bigdamage παραπληροφορείς τον κόσμο.

Είμαι ο συνέταιρός του. Δεν πήρα μέρος σε δύο δημοπρασίες για δίκτυα υπολογιστών πότε έγινε αυτό και δεν το ξέρω?

Επίσης μην κλαίγεσαι για τα δικαιώματά σου γιατί ο μηχανολόγος υπογράφει τα πάντα και ηλεκτρολογικά και ... ότι θές, άσχετα αν εσυ ως ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΣ δεν μπορείς να βγάλεις μελετητικό και έχεις περιορισμούς στην ισχύ.

Όσον αφορά το καθηγητηλίκη μέχρι πριν κάποια χρόνια ακόμη μπορούσες να πάρεις επάρκεια διδασκαλίας πληροφορικής ακόμη και αν είχες παρακολουθήσει σεμινάρια υπολογιστών χωρίς πτυχίο και ακόμη και άσχετοι δίδασκαν.

Βασικά μην τρελαθούμε κιόλας μεχρι πριν λίγα χρόνια που δεν υπήρχε το αέριο και υπήρχαν ηλεκτρολογικές μελέτες για την έκδοση αδείας δεν θα σε έβλεπα να παραπονιέσαι άμα υπέγραφες ηλεκτρολογικά. Επίσης ο Ηλεκτρολόγος Μηχανικός δεν είναι μόνο καλώδια αλλά και κίνηση - ηλεκτροκινητήρες - ροπή - ηλεκτρισμός για θέρμανση και τον τίτλο του Μηχανικού δεν τον παίρνει για πλάκα.

Γι αυτό φίλε μου εκ του πονηρού παραπονιέσαι ίσως γιατί θέλεις παραπάνω εργασιακά δικαιώματα μήπως?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.