Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρολόγος ή Μηχανολόγος Μηχανικός


NFK

Recommended Posts

Ρε παιδιά , ανάμεσα στις χιλιάδες απορίες μου για τους μηχανικούς είναι και το εξής...

 

Μήπως οι Ηλεκτρολόγοι Μηχανικοί και οι Μηχανολόγοι Μηχανικοί, είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα? Από άποψη σπουδών , γνώσεων , αντικειμένου , πεδίου εφαρμογής , επαγγελματικών δικαιωμάτων?

 

 

Εξηγείστε το , γιατί το θέμα είναι πολύ πιασάρικο....

 

 

Φυσικά και δεν είναι το ίδιο πράγμα. Ειδικά μετά τις ροές στο πολυτεχνείο τα μαθήματα που κάνουν οι μεν και οι δε είναι τελείως άσχετα. Ομως το "καλό" ΤΕΕ έχει φροντίσει να απονείμει άπειρα δικαιώματα σε όλους. Άρα σε ότι αφορά τα επαγγελματικά δικαιώματα έχουν τα ίδια.

 

Έτσι, μηχανολόγος που δεν εχει διδαχθεί ΠΟΤΕ στη ζωή του εγκαταστάσεις υποσταθμών μπορεί μια χαρά να υπογράψει και να επιβλέψει σχετικές μελέτες. Μην σου φαίνεται παράξενο. Διάφοροι εξ ιταλίας στη διοικούσα του ΤΕΕ λένε ότι υπάρχουν έρευνες που εδείξαν ότι οι πτυχιούχοι πολυτεχνείων, όπως π.χ. πολιτικοί μηχανικοί (αύριο ίσως και οι αρχιτεκτόνες) επειδή τέλειωσαν το πολυτεχνείο και είναι μέλη ΤΕΕ τους έχει δωθεί μια ικανότητα να μπορούν δια μαγείας, τηλεπάθειας ή επιφοίτησης να έχουν γνώση για τα πάντα ακόμα κι αν δεν τα έχουν διδαχθεί ποτέ στη ζωή τους. Αυτή η ικανότητα είναι που εξηγεί γιατί και ηλεκ/γοι και μηχ/γοι έχουν άπειρα επαγγελματικά δικαιώματα αμέσως μόλις αποφοιτούν και γιατί κανείς άλλος δεν μπορεί ποτέ να τους φτάσει σε όλη του τη ζωή όσο και να προσπαθήσει, όση εμπειρία και γνώση αν έχει αποκτήσει. Είναι μεταφυσικό το θέμα, μην το ψάχνεις..

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα για Μηχανολόγους και Ηλεκτρολόγους Μηχανικούς εξηγούνται απ' το γεγονός ότι παλιότερα η σχολή ήταν μία, αυτή των Μηχανολόγων-Ηλεκτρολόγων Μηχανικών. Φυσικά αυτό πρέπει να αλλάξει με τα σημερινά δεδομένα αλλά φαίνεται ότι βολεύονται και οι δυο ειδικότητες με την παρούσα κατάσταση.

 

GeorgeS

Θα μπορούσε κανείς να πει ότι γίνεσαι γραφικός επαναλαμβάνοντας τις επιθέσεις σου και τις ειρωνείες σου κατά των Πολιτικών Μηχανικών.

Λύση στο πρόβλημά σου υπάρχει και είναι πολύ απλή. Στρώσου στο διάβασμα και γίνε μέλος του club των Πολιτικών Μηχανικών.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Χάρης

 

Γραφική έχει γίνει όλη η διοικούσα του ΤΕΕ με τις παράνοιες που έχει επιβάλλει εδώ και χρόνια. Οπότε ως ένα βαθμό η ειρωνική διάθεση απέναντι στις απαρχαιωμένες αντιλήψεις τους δεν είναι καθόλη γραφική για εμάς που βρισκόμαστε στην άλλη πλευρά και βλέπουμε ότι διάφορες άσχετες ειδικότητες έχουν χαριστικά άσχετα δικαιώματα... Τώρα εντάξυ αντιλαμβάνομαι ότι είναι ίσως λίγο ενοχλητικό για κάποιους αλλά πίστεψέ με, νομίζω ότι το σύνολο των συναδέλφων μου μηχανικών ΤΕ δεν τις βρίσκει καθόλου γραφικές, αντιθέτως είναι διασκεδαστικές :) .. Άλλωστε μην ξεχνάς ότι μόνο με τη μεταφυσική μπορούν να εξγηθούν μερικά πραγματα σε σχέση με τα επ. δικαιώματα που έχει καθορίσει το ΤΕΕ. αλλά ας μην ανοίξουμε πάλι κουβέντα γιαυτό το θέμα και μάλιστα Αυγουστιάτικα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι πήρε την άδεια του και πήγε στην Σάμο.

Αυτά που έχει γράψει τα έγραψε εν αγνοία μου.

Βασικά ο συνέταιρος υπογράφει ηλεκτρολογικά, μηχανολογικά, περιβαλλοντικά, χειρίζεται τέλεια PLC συστήματα, προγραμματίζει εργαλειομηχανές CNC, η ρομποτική είναι το χόμπυ του, υπογράφει για την καλή λειτουργία αυτοματισμών, πίνακα πυρασφάλειας, αν είχε κάνει 3 μαθήματα πληροφορικής θα είχε πάρει και επάρκεια στην πληροφορική και ένα σωρό άλλα που δεν θέλω να αναφέρω.

Αλλά είναι και μεγάλος γκρινιάρης.

Ξέχασα να αναφέρω στο βιογραφικό του ότι έχει ασχοληθεί και αυτός με βιομηχανικό σχεδιασμό προιόντων όπως και εγώ. Απλά τα ιατρικά εξαρτήματα που αναφέρει δεν τα έκανα ποτέ- εγώ σχεδίασα μια ηλεκτρομηχανολογική συσκευή οικιακής χρήσης για λογαριασμό ενός ιδιώτη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγω παντως που δεν εχω σχεση ουτε με τους με ουτε με τους δε πιστευω οτι οι ηλεκτρολογοι εχουν περισσοτερα δικαιωματα. Αλλα δικαια τα εχουν, κατα την γνωμη μου εχουν παραπολυ μεγαλο ευρος γνωσεων και μην τρελαθουμε τωρα ειναι δυνατων να μην κανουν τα παντα σε σχεση με ηλεκτολογικα ?? Επισης εχουν τις γνωσεις για να θεωρουντε καθηγητες πληροφορικης.

Link to comment
Share on other sites

Τα έχουμε ξαναπει το θέμα είναι καθαρά συντεχνιακό .Οι σχολές διασπάστηκαν - τα προγράμματα σπουδών άλλαξαν τα δε δικαιώματα έμειναν ενιαία

 

Όποιος διαφωνεί μπορεί να μας πει με επιχέιρήματα αν κατά την γνώμη του έχουν γνώσεις στα μηχανολογικά οι ηλεκτρολόγοι του ΑΠΘ έτσι ενδεικτικά

παραθέτω link με το πρόγραμμα σπουδών

http://www.ee.auth.gr/greek/akadhmaika/proptuxiakes-spoudes/basikos-kuklos.html

 

και σημειώνω μερικά πράγματα για χάρη της συζήτησης :

Βασικός κύκλος σπουδών :

Προσωπικά τα μόνα "μηχανολογικά" μαθήματα που βλέπω είναι η θερμοδυναμική και τα συστήματα Αυτομάτου Ελέγχου

(έτσι για να εμπλουτίσ την συζήτηση να πω οτι αυτά τα μαθήματα τα διδάσκοντε και άλλες ειδικότητες πχ Χημικοί μηχανικοί -Μηχανικοί περιβάλλοντος)

 

Το τμήμα έχει 3 κατευθύνσεις ενεργειακά-Ηλεκτρονικής & Υπολογιστών & Τηλεπικοινωνίες

 

Τα μόνα μηχανολογικά μαθήματα που υπάρχουν είναι τα Συστήματα Αυτόματα Ελέγχου 2 και Μεταφορά θερμότητας το οποίο είναι και επιλογής και μάλιστα μόνο σε 1 κύκλο και οι ηλεκτρικές μηχανές σε όσους μηχανολογους υπάρχουν

 

Δεν νομίζω οτι θέλει ιδιαίτερο σχολιασμό - οι ηλεκτρολόγοι δεν έχουν ιδέα από αντοχή & επιστήμη υλικών - δεν κάνουν καν στοιχεία μηχανών και η μεταφορά θερμότητας είναι υποχρεωτική μόνο σε 1 τομέα

 

Τα παραπάνω δεν τα γράφω για να μειώσω τους Ηλεκτρολόγους αφού τα μαθηματα αυτά απλά δεν τα χρειάζονται ,απλώς κατα την γνώμη μου δεν έχουν καμία σχέση με τους μηχανολόγους πλέον ειδικά όσι δεν πάρουν ενεργειακό τομέα δεν βλέπω να έχουν κανένα παραπάνω κοινό σημείο με τους μηχανολόγους από άλλες πολυτεχνικές σχολές

 

Τα ίδια ισχυουν και για τους μηχανολόγους - άυτά που κάνουν από ηλεκτρολογικά είναι ηλεκτροτεχνία που κάνουν σχεδόν όλοι οι μηχανικοί και ηλεκτρικές μηχανές καθώς και ΣΑΕ )

.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν διαφωνώ καθόλου ΖaXoYs, άλλωστε έχω τοποθετηθεί πολλάκις επι του θέματος.

 

Σχετικά με τη σχέση επ. δικαιωμάτων και προγράμματος σπουδών παραθέτω το εξής "...ενδιαφέρον" και πολύ πρόσφατο

 

Το ΤΕΕ στη γνωστό "ενημερωτικό δελτίο" - δίνω πάλι τα στοιχεία : φύλο με ημερομηνία 21/07/2008, κατηγορία "δράση ΤΕΕ", αναφέρει τις αποφάσεις της Αντιπροσωπείας (5-6 Ιουλίου 2008). Ανάμεσα στις αποφάσεις αυτές είναι :

 

1. ... η καταδίκη του προσχεδίου Π.Δ. για τα επαγγελματικά δικαιώματα πτυχιοούχων μηχανικών Ηλεκτρολόγων, Μηχανολόγων, Ενεργειακής Τενικής και Αυτοματισμού. (χεχεχε ουδέν σχόλιο γιατί με βλέπω για κόκκινη κάρτα )

 

6. Η σύσταση επιτροπής απόδοσης επαγγελματικών δικαιωμάτων τα οποία θα χορηγούνται σε ΑΠΟΛΥΤΗ ΣΥΝΑΡΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΣΠΟΥΔΩΝ.

 

Να και κάτι ενδιαφέρον. Μπορούν να μας πουν οι κύριοι αυτοί που δήθεν κόπτονται τόσο πολύ για την "δίκαιη" (έλεος) απονομή δικαιωμάτων και μάλιστα σε συνάρτηση το περιεχόμενο σπουδών αν στην απόφαση Νο6 συμπεριλαμβάνονται και οι πολυτεχνικές σχολές με τα άπειρα δικαιώματα που καταχρηστικά έχουν δοθεί και τα οποία ΟΥΔΕΜΙΑ σχέση έχουν με το περιεχόμενο σπουδών των τμημάτων ? Η απόφαση Νο6 θα εφαρμοστεί για όλους ?

 

Προφανώς όχι. Άλλα μέτρα και σταθμά για τα ΤΕΙ άλλα μέτρα και σταθμά για τους "δικούς τους". Η υποκρισία στο μεγαλείο της για ακόμα μια φορά.

 

Φυσικά και οι μηχανολόγοι στερούνται στοιχειωδών γνώσεων στα ηλεκτρολογικά όπως και το αντίστροφο. Εκτός από το πρόγραμμα σπουδών, προσωπικά έχω γνωρίσει διπλωματούχους που είναι καθ ' όλα αξιόλογοι στην ειδικότητά τους (Ηλεκτρολόγοι στα ηλεκτρολογικά κλπ) αλλά πολύ μικρή σχέση έχουν από μηχανολογικά.

 

Για να υπάρχει μια εικόνα των διδασκόμενων μαθημάτων, εδώ είναι το πρόγραμμα σπουδών των ηλεκτορλόγων :

 

http://www.ece.ntua.gr/index.php?option=com_courses&Itemid=54&lang=el

 

Δεν είναι κακό. Είναι απολύτως λογικό, αφού οι σπουδές επικεντρώνονται σε άλλους τομείς. Το ίδιο ισχύει για όλες τις σχολές Πανεπιστημίων και ΤΕΙ. Πλέον, λόγω της εξέλιξης της επιστήμης , των νέων τενχολογιών το αντικείμενο του ηλεκτρολόγου και του μηχανολόγου είναι τεράστιο.

 

Και όπως σωστά λες, δεν τίθενται θέμα να "μειώσει" κανείς κανέναν. Η αλήθεια όμως αλήθεια... Και αλήθεια επίσης είναι ότι υπάρχουν και πολυτεχνικές σχολές με πολύ μειωμένα δικαιώματα σε σχέση με άλλες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σημερα οι σχολες ηλεκτρολογων μηχ. στο πολυτεχνειο θεωρουνται οι πιο δυσκολες απ ολες τις αλλες πολυτεχνικες. Επισης στην αγορα εργασιας ισως να εχουν ενα ευρυ φασμα που καλυπτουν οπως ειπατε. Ομως αυτο ισχυει τωρα, λογω των τεχνολογικων εξελιξεων. Πριν απο 30 χρονια ηταν εντελως διαφορετικα τα πραγματα και οσο αφορα τη δυσκολια των σπουδων και οσο αφορα τις δουλειες που μπορουσε καποιος να κανει.

Οι ηλεκτρολογοι ειναι και μηχανικοι υπολογιστων, ενω οι μηχανολογοι ειναι και ναυπηγοι ή αεροναυπηγοι (στα ελληνικα πολυτεχνεια).

Για να ειμαστε σοβαροι: πιστευει κανεις οτι υπαρχει ανθρωπος που παει στο πολυτεχνειο για να γινει πληροφορικαριος; τσαμπα ο κοπος του. Εγω παντως ως ηλεκτρολογος μηχανικος τους υπολογιστες τους χρησιμοποιω μονο ως εργαλειο, ως δουλεια δεν πολυλεει γιατι και η κουτση μαρια "ξερει" απο υπολογιστες.

Ηλεκτρολογοι και μηχανολογοι ουσιαστικα ειναι το ιδιο πραγμα ως δικαιωματα. Ακομα και στις σπουδες με την καταλληλη επιλογη μαθηματων προσεγγιζονται αυτα τα 2.

Και για να το γενικευσω πιο πολυ στα 2 πρωτα ετη ολοι οι μηχανικοι πανω κατω τα ιδια μαθηματα κανουμε. Ολοι κανουμε αντοχη υλικων-τεχνικη μηχανικη, ξεσκιζομαστε στα μαθηματικα και τη φυσικη (κοινα κεφαλαια), εγω ως ηλεκτρολογος πρωτα εκανα μηχανολογικο σχεδιο και μετα ηλεκτρολογικο και ηλεκτρονικο, ηλεκτρικες μηχανες κανουμε και οι 2, οπως και ΣΑΕ.

Θα διακινδυνέψω να πω οτι ειναι πιο πολυ "μηχανικος" ενας μηχανικος απο Ελλαδα που εχει τελειωσει με επιτυχια τα μαθηματα μεχρι και του 3ου ετους απο καποιον που τελειωσε στη Ρουμανια ή πηρε Bachelor στην Αγγλια. Χρησιμοποιω την γενικη εννοια "μηχανικος" γιατι εγω προσωπικα θεωρω οτι αν εισαι ηλεκτρολογος ή μηχανολογος ή πολιτικος μηχανικος κτλ ειναι απλο για σενα να πας ενα βημα παρακατω. Οσο απλη (ή δυσκολη) ειναι η μεταβαση στη χρηση του autocad, για καποιον που στη σχολη εκανε τα σχεδια στο χερι, αλλο τοσο απλο (ή δυσκολο) βλεπω εγω τη μεταβαση απο τις ηλεκτρολογικες μελετες στη μελετη στατικων ενος σπιτιου. Αμα ασχοληθω με αυτο θα το μαθω πολυ γρηγορα, εχω ολα τα εφοδια οσον αφορα τα γενικα μαθηματα και τη μηχανικη. Για μηχανολογικες μελετες, δε το συζητω, ως ηλεκτρολογος δε χρειαζεται καποια προσθετη γνωση σε σχεση με ενα μηχανολογο για να τις πραγματοποιησω.

 

 

Παντως οι ηλεκτρολογοι, οι μηχανολογοι, πολιτικοι μηχανικοι κτλ που δεν μπορουν να γραφτουν στο ΤΕΕ (προφανως γι αυτο διαμαρτηρονται) καλα θα κανουν πριν μιλησουν για συντεχνιες του ΤΕΕνα εξετασουν αν μπορουν οι ιδιοι να ειναι επαρκεις στο δικο τους επαγγελμα με τα δικαιωματα που εχουν. Δωξα τω θεω οι του ελληνικου πολυτεχνειου εχουμε εξεταστει παρα πολλες φορες στη ζωη μας σε δυσκολες εξετασεις, σε εξετασεις με απαιτησεις.

 

 

Με ολο το μπαχαλο που επικρατει εγω πιστευω οτι ειναι καιρος η Ελλαδα να γινει Ευρωπαϊκη χωρα και να μπουν πραγματικες εξετασεις για την ασκηση επαγγελματος. Δεν ειναι δυνατον οποιος παιρνει πτυχιο να ασκει και το επαγγελμα του μηχανικου, του γιατρου κτλ. Ας μπουν πραγματικες αντικειμενικες εξετασεις. Δεν ειναι και τοσο κακο αν καθε χρονο παιρνουν πτυχιο 1000 να καταφερνουν να ασκησουν τελικα το επαγγελμα οι 500.

 

Αντε γιατι προσωπικα τα χω παρει πολυ τελευταια που βγαινει ο καθε αγραμματος (και καλα μηχανικος) με ενα πτυχιο με βαθμο 9 (απο οποιαδηποτε κωλοσχολη) και ερχεται και το παιζει μαγκας στον αλλο απο ελληνικο πολυτεχνειο με βαθμο 6,5. Σιγα ρε φιλε που πας, εσυ εισαι ο ιδιος που εγραψες 3 στα μαθηματικα στις πανελλαδικες γιατι δεν μπορουσες να παραγωγισεις μια συναρτηση, τωρα δηλαδη με το 9αρι σου ξερεις να επιλυσεις και δυκτυωματα; Θα τρελλαθουμε τελειως.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.