Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Τοποθέτηση ξύλινων δοκαριών στο ταβάνι.


giamix

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Θέλω να τοποθετήσω στο ταβάνι του σπιτιού μου διακοσμητικά ξύλινα δοκάρια. Η ερώτηση είναι με ποιον τρόπο μπορώ να τα τοποθετήσω με ασφάλεια, χωρίς να φαίνονται οι βάσεις στους τοίχους κλπ. Να σας ενημερώσω ότι υπάρχει 5cm μονωτικό υλικό στο ταβάνι και τα δοκάρια που έχω είναι ακανόνιτσα 12cm, το μήκος τους είναι 370cm και τα 2 σημεία που πρόκειται να ακουμπήσουν εκτός από το ταβάνι, είναι τα τσιμεντένια δοκάρια του σπιτιού.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσαν στις άκρες τους τα ξύλινα δοκάρια να έχουν μεταλλικές γωνιές και θα βιδωθούν όπου εσείς θέλετε.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θέλετε να βλέπετε βάσεις στον τοίχο, τότε πρέπει να τα αναρτήσετε από την οροφή. Τρύπες στο ξύλο, στριφώνια, βίδωμα, και κλείσιμο της οπής στο ξύλο με ξύλινη γκαβίλια και στοκάρισμα, βάψιμο. Παίζει ρόλο και το ξύλο βέβαια.

Αλλιώς για να αποφύγετε μεταλλικές άσχημες γωνιές, θα μπορούσατε (αν ταιριάζει με την υπόλοιπη διακόσμηση) να πατήσετε τα ξύλα σε γύψινα διακοσμητικά στοιχεία |(π.χ μικρα φουρούσια εκατέρωθεν).

Link to comment
Share on other sites

θα σκάψεις το σοβά ώσπου να βρείς δοκάρι, θα τα στερεώσεις με γωνιές χωνευτές στο μέσο του ξύλου και θα σοβατίσεις πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις λύσεις που μου δώσατε! Νομίζω πως για την δικιά μου περίπτωση καλύτερα ταιριάζει η λύση με το σκάψιμο στον σοβά και τις χωνευτές γωνιές. Το θέμα είναι,τις χωνευτές γωνίες που τις βρίσκω?

Αν κατάλαβα καλά, το λαμάκι μοιάζει με Τ αν το κοιτάξεις από πάνω. Το ένα λαμάκι από την γωνιά θα μπορεί να βιδωθεί στον τοίχο και το άλλο θα το περάσω στο μέσο του ξύλου κάνοντας μια σχισμή στο κέντρο. Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Βίδωσε μια λάμα στο πλαϊνό του ξύλου, να προεξέχει, και μετά βιδώνεις την λάμα στο δοκάρι. Το ίδιο μπορείς να κάνεις και στο πάνω μέρος του ξύλου με το ταβάνι, αν έχεις μεγάλο μήκος για να μην κάνει κοιλιά.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις λύσεις που μου δώσατε! Νομίζω πως για την δικιά μου περίπτωση καλύτερα ταιριάζει η λύση με το σκάψιμο στον σοβά και τις χωνευτές γωνιές. Το θέμα είναι,τις χωνευτές γωνίες που τις βρίσκω?

Αν κατάλαβα καλά, το λαμάκι μοιάζει με Τ αν το κοιτάξεις από πάνω. Το ένα λαμάκι από την γωνιά θα μπορεί να βιδωθεί στον τοίχο και το άλλο θα το περάσω στο μέσο του ξύλου κάνοντας μια σχισμή στο κέντρο. Σωστά?

 

;)

 

Δεν τις βρίσκεις, στις φτιάχνει σιδεράς.

 

:) :)

 

Θέλει και μηχανικό να υπολογίσει τις διατομές....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.