Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορά στη μέτρηση ενέργειας ΔΕΗ-inverter (και συζήτηση για τη διαστασιολόγηση αγωγών)


panmyr

Recommended Posts

@ Sarris Kosmas, Δεν είπα ότι δεν είναι αποδεκτές είπα μου ακούγεται πολύ και είναι υπερβολικό. Ζητώ συγνώμη αν σε μπέρδεψα όπως και του άλλους συναδέλφους με τα γραφόμενα μου δεν ήταν στις προθέσεις μου.

Σχετικά με το φίλο Mw δεν παρεξηγούμαι απλά μερικές φορές θα πρέπει να μπορούμε να ξεχωρίσουμε τις λεπτές έννοιες του πλουσιότατου ελληνικού λεξιλογίου.

Απο εμένα signout :smile:

Link to comment
Share on other sites

μηχανικοι ειμαστε. Εξ ορισμου - μαλλον εξ ιδιοτητας - δεν ξερουμε (εγω τουλαχιστον) να χειριζομαι καλα την ελληνικη. Αν ηξερα, θα γινομουν 3-δεσμιτης. Παω να φαω τωρα ενα σαντουιτς με λουκανικο γιατι πεινασα. ;)

Edited by Megawatt
Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνω chalenge τις γνώσεις της Ελληνικής απλά άλλο μου φαίνεται πολύ, είναι υπερβολικές και άλλο δεν είναι αποδεκτές.

No hard feelings όλοι είμαστε σε ένταση και δεν πρέπει να ξεκατινιαζόμαστε σε forums και ειδικά σε ένα τεχνικό forum, κανείς δεν γράφει με δόλο ούτε για να μειώσει τον άλλον, τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ. Σπαταλάμε κάποιον απο τον χρόνο μας να καταθέσουμε τις απόψεις μας αν κάποιος δεν συμφωνεί προσπερνάει.

Καλημέρα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα

Σήμερα με πήρε τηλέφωνο ένας πελάτης από ένα 10άρι έργο.

Ο inverter είναι ο SMA Tripower 10000TL το καλώδιο μέχρι τον μετρητή της ΔΕΗ είναι 15 μέτρα και είναι 10άρι

Έχουμε λοιπόν τις εξής μετρήσεις.

Inverter : 2200

ΔΕΗ : 1925

Η διαφορά είναι τεράστια. Πήρα τηλέφωνο στην ΔΕΗ και προσπαθούσε ο ΔΕΗτσης να με πείσει ότι αποκλείετε να φταίει ο μετρητής τους (GAMA) . Η ερώτηση μου είναι η εξής, τους φωνάζω να έρθουν πως μπορώ εγώ να δω ότι όντως δεν έχει πρόβλημα ο μετρητής τους? Μπορεί να έρθει δλδ ο ΔΕΗτσής και να ισχυριστεί ότι όλα πάνε καλά, πως μπορώ να το τσεκάρω?

Link to comment
Share on other sites

....πως μπορώ εγώ να δω ότι όντως δεν έχει πρόβλημα ο μετρητής τους? Μπορεί να έρθει δλδ ο ΔΕΗτσής και να ισχυριστεί ότι όλα πάνε καλά, πως μπορώ να το τσεκάρω?

με έναν αναλυτή ενέργειας , αν και κάποια απόκλιση δικαιολογείτε

edit

Σου πρωτίνω το συγκεκριμένο επειδή κ’ η ΔΕΗ χρησιμοποιεί τον ίδιο

Edited by ΝΙΚΟΣΤΡΙ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν θες κάτι πιο φτηνό μπορείς να χρησιμοποιήσεις αναλυτή ενέργειας που τοποθετείται σε ράγα πίνακα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Παίδες 100 πάρκο με1axis- tracker και έχω διαφορά 15-20 kwh διαφορά την ημέρα. Πολύ δεν είναι?

Οταν έχω μια καλή μέρα π.χ με 820 kwh στους inverter στον μετρητή φτάνουν 800. Δηλαδή φτάνει μέχρι και 2-2,5 %

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω διαφορα στην στεγη 2%...και στο παρκο λιγο κατω απο 1%.. Ο μετρητης της δεη να γραφει το λιγοτερο..με την στεγη γενικα εχω ενοχληθει λιγο γιατι μου φαινετε μεγαλη η αποκλιση και επειδη ειναι σταθερα καθε μερα 2%..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.