Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή μονάδας ΣΗΘ (πετρελαίου)


agoratos56

Recommended Posts

Το θεμα μου που το πετρελαιο δεν ειναι ανταγωνιστικο ειναι γιατι η περιοχη της Κοζανης χρησιμοποιει την τηλεθερμανση..

 

Η ηλεκτρικη ισχυς ειναι καπου στο 95 kw αρα ψαχνω μια μοναδα μεγαλυτερη απο αυτη την απαιτηση περιπου 120 kw..

 

Σκεφτηκα να στραφω στην βιομαζα και συγκεκριμενα στα Pellet που ειναι πολυ φθηνα.

 

Βρηκα αυτες αλλα ειναι στα ρωσσικα και δεν βγαζω αρκη:

http://www.teplosoyuz.com/en/products/biogas/silovaya.html

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο ..λεει εδω http://www.prodexim.com/en/products/Onsite-Energy/Combined-Heat-and-Power.html οτι λειτουργει και με πετρελαιο ...αυτη ενοουσα..αλλα ειναι πολυ μεγαλη μοναδα..

 

κοιτα εδω http://www.schmitt-enertec.com/downloads/ENERCARB_flyer_eng.pdf

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς θέλεις να κάνεις, ούτε το δεύτερο link είναι μονάδα καύσης pellet αλλά και να ήταν το pellet είναι και αυτό ακριβότερο από την τηλεθερμανση.

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς θέλεις να κάνεις, ούτε το δεύτερο link είναι μονάδα καύσης pellet αλλά και να ήταν το pellet είναι και αυτό ακριβότερο από την τηλεθερμανση.

 

Θελω να επιλεξω μια μοναδα συμπαραγωγης ..

 

με τα δεδομενα τα παραπανω..να εχει 120 kw ηλεκτρικη ισχυ ..

 

δες και συννημενο ..δεν με ενδιαφερει αμα ειναι πιο ακριβο, θελω να κανω μια οικονομοτεχνικη μελετη ..το πετρελαιο ξερω οτι ειναι πιο ακριβο αλλα δεν μπορω να κανω και αλλιωσ ..σκεφτομαι οτι θα συμψηφιστει με την ηλεκτρικη ενεργειοα οπου εκει θα κερδιζει παραπολλα...

Link to comment
Share on other sites

για να πάρεις απαντήσεις πρέπει να κάνεις συγκεκριμένες ερωτήσεις, ξεκίνησες για μονάδα ΣΗΘ πετρελαίου για ξενοδοχείο μετά είπες ότι είναι στην Κοζάνη που για κακή σου τύχη είναι από τις ελάχιστες πόλεις που τροφοδοτούνται κεντρικά έτσι και αλλιώς από μονάδα ΣΗΘ, είπες για pellet, βιοαέριο, ξυλαέριο και ξανά πετρέλαιο που δεν νομίζω ότι οικονομοτεχνικά στην Κοζάνη θα βγει συμφέρουσα η εγκατάσταση αν αυτό είναι το ζητούμενο.

Θα σου στείλω με pm βιβλιογραφία για ΣΗΘ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου μοναδα ψχνω..γιατι αλλιως δεν εχει νοημα η μελετη- πτυχιακη μου..

 

ξερω οτι τροφοδοτειτε απο ενασ υστημα συμπαραγωγης αλλα εκμεταλευετε το ξενοδοχειο μονο την θερμοτητα και οχι την ηλεκτρικη ενεργεια..

 

Θα πρωτιμουσα pellet ή βιομαζα γι να ειναι ανταγωνιστικη η επιλογη μου..ακουω γνωμες με μοναδες..Και πετρελαιου δεν θα πω οχι..τουλχιστον να κανω την οικονομοτεχνικη μελετη.

 

Εξαλλου ερευνω αν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα με βαση την μελετη που εχω κανει..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οι Ρώσοι ήταν πρωτοπόροι στις ατμοηλεκτρικές μονάδες ΣΗΘ.

 

Με το DWSIM μελέτησα μια ατμοηλεκτρική μονάδα συμπαραγωγής. Μου φαίνεται λίγο περίεργο αλλά μόνο με 90kW θερμικής ισχύος (πετρέλαιο ή φυσικό αέριο) στον ατμοπαραγωγό μου έδωσε εκτός από θερμική ενέργεια (78kWt) και τεράστια ποσότητα ηλεκτρικής ενέργειας (6.78 MWe)... ;)

Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω πως θα γίνει η συμπύκνωση του υδρατμού όταν θα παράγεται η ηλεκτρική ενέργεια αλλά δεν θα χρησιμοποιείται η κεντρική θέρμανση. Μάλλον θα το συνδυάσω με κύκλωμα παραγωγής ψύξης.

Μήπως στην Κοζάνη σας δίνουν την δυνατότητα να διοχετεύσετε στο δίκτυο της τηλεθέρμανσης τον ατμό;

post-54236-131887279443_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μήπως στην Κοζάνη σας δίνουν την δυνατότητα να διοχετεύσετε στο δίκτυο της τηλεθέρμανσης τον ατμό;

 

το δίκτυο νερού της τηλεθέρμανσης είναι κλειστό και θερμαίνεται από εναλλάκτη με ατμό από τον στρόβιλο, όταν δεν λειτουργεί η τηλεθέρμανση απλώς δεν οδηγείται ατμός από τον στρόβιλο στον εναλλάκτη, δεν μπορεί ατμός να μπει στο δίκτυο του νερού.

Link to comment
Share on other sites

το δίκτυο νερού της τηλεθέρμανσης είναι κλειστό και θερμαίνεται από εναλλάκτη με ατμό από τον στρόβιλο, όταν δεν λειτουργεί η τηλεθέρμανση απλώς δεν οδηγείται ατμός από τον στρόβιλο στον εναλλάκτη, δεν μπορεί ατμός να μπει στο δίκτυο του νερού.

 

Νόμιζα ότι η ΔΕΗ δίνει ατμό στο δίκτυο τηλεθέρμανσης. Άρα αν είναι το ξενοδοχείο μακριά από την μονάδα της ΔΕΗ δεν γίνεται να τους δώσεις τον ατμό. Πάντως μερικές βιομηχανίες θέλουν ατμό συγκεκριμένης πίεσης από τον στρόβιλο των θερμοηλεκτρικών σταθμών.

 

 

Κανενα νεο?

 

Ναι φίλε μου, έχω ευχάριστα νέα.

Μελέτησα χθες το βράδυ μια μονάδα CHP με το COCO που καίει πετρέλαιο χωρίς να απαιτείται συμπύκνωση.

Αναρροφά αέρα 8°C από το περιβάλλον τον θερμαίνει και μας δίνει ηλεκτρική ενέργεια και θερμαίνονται και 4 διαμερίσματα.

Όταν δεν θέλουμε την θέρμανση απομονώνουμε με μια δικλείδα το σύστημα της κεντρικής θέρμανσης και παράγουμε μόνο ηλεκτρική ενέργεια.

 

Ηλεκτρική ισχύς 19.95kW

Θερμικό φορτίο 62152 kcal/h [6.9kg/h πετρελαίου]

Έξοδα για πετρέλαιο 5184€/μήνα

Έσοδα από την ηλεκτρική ενέργεια 6463.8€/μήνα

 

 

Με βελτιστοποίηση της εγκατάστασης (mCHP2.jpg) μέσω ανάκτησης της θερμικής ενέργειας διπλασιάστηκε η ωφέλιμη ηλεκτρική ισχύς!!!!

 

Ηλεκτρική ισχύς 41.102kW

Κατανάλωση πετρελαίου 62152 kcal/h [6.9kg/h]

Έξοδα για πετρέλαιο 5184€/μήνα

Έσοδα από την ηλεκτρική ενέργεια 13317.05€/μήνα

 

Αν εκμεταλλευτούμε και την θερμική ενέργεια των καυσαερίων η εγκατάσταση θα βελτιστοποιηθεί περαιτέρω.

post-54236-131887279494_thumb.jpg

post-54236-13188727951_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.