Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή μονάδας ΣΗΘ (πετρελαίου)


agoratos56

Recommended Posts

Φιλε μου σε ευχαριστω που εκατσες και αφιερωσες το χρονο σου για μενα ..

 

Αυτη η μοναδα ομως υπαρχει η απλα ειναι υλοποιησημη..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτή η μονάδα είναι ακόμα σε θεωρητικό επίπεδο. Ήθελα να δω αν τα προγράμματα COCO και DWSIM δίνουν τα ίδια αποτελέσματα και ταυτοχρόνως να δω αν υπάρχει και η δυνατότητα παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας.

Βασικά οι 62152 kcal/h είναι οι θερμικές απαιτήσεις από πραγματική μελέτη για την θέρμανση 4όροφης οικοδομής 8 διαμερισμάτων. Στην μελέτη της οικοδομής αναφέρεται ότι η κατανάλωση πετρελαίου είναι 6.9kg/h και η δεξαμενή πετρελαίου είναι 2500 lt.

 

Η θεωρητική λοιπόν μονάδα σύμφωνα με το πρόγραμμα COCO δίνει ηλεκτρική ισχύ 41kW και ταυτόχρονα χρησιμοποιώντας την ίδια ποσότητα πετρελαίου θερμαίνεται η μισή οικοδομή της πραγματικής μελέτης (4 διαμερίσματα).

Αν χρησιμοποιηθούν δύο τέτοιες μονάδες με δύο δεξαμενές πετρελαίου θα κάλυπταν την θέρμανση ολόκληρης της οικοδομής και η ηλεκτρική ισχύς θα ήταν 82kW και αν χρησιμοποιηθεί βιοντήζελ ή ΦΑ αντί για πετρέλαιο η μονάδα θα είναι οικονομικότερη.

 

Δηλαδή ενώ στην πραγματική οικοδομή έχουμε μόνο έξοδα για την αγορά του πετρελαίου η προτεινόμενη μονάδα έχει μόνο έσοδα και η θέρμανση της οικοδομής έχει μηδενικό κόστος.

 

Δεν ξέρω όμως αν υπάρχουν περιορισμοί από την νομοθεσία μας για την παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας από την κεντρική θέρμανση των οικοδομών.

 

Notes: Mια εναλλακτική λύση της μονάδας με αντλία θερμότητας για την κεντρική θέρμανση και το μηχάνημα της Oil Energy Solution που πρότεινες αρχικά.

Ο συμπιεστής (2.5kWe) και o κυκλοφορητής (0.005kWe) τροφοδοτούνται από την ηλεκτρική ενέργεια της OES (17kWe).

Η υπόλοιπη ηλεκτρική ενέργεια (14.47kWe) πωλείται στην ΔΕΗ.

Ο προθερμαντήρας νερού στους 85°C απαιτεί γύρω στα 25kWt τα οποία καλύπτονται από την OES.

post-54236-131887279725_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από τις εφαρμογές που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο για τις ξενοδοχειακές μονάδες είδα ότι καλύπτουν μόνο ένα 10%-30% της ηλεκτρικής και θερμικής ενέργειας που χρειάζονται.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αρα παω για φαλιμεντο...

 

ακομα δεν εχω βρει τιποτα...ηταν να την παραδωσω σημερ και πηρα παραταση...

Edited by agoratos56
Link to comment
Share on other sites

Δες και τις μικροστροβιλικές μονάδες της Capstone: http://www.capstoneturbine.com/prodsol/solutions/chp.asp

Με δύο 65άρες δεν θα έχεις πρόβλημα. Ρώτησέ τους αν δουλεύουν και με πετρέλαιο.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δες και τις μικροστροβιλικές μονάδες της Capstone: http://www.capstonet...lutions/chp.asp

Με δύο 65άρες δεν θα έχεις πρόβλημα. Ρώτησέ τους αν δουλεύουν και με πετρέλαιο.

φιλε μου χτες τους εστειλα μυνημα..

 

Περιμενω απαντηση..

 

Σε ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κρίμα... είναι και αυτοί σαν τον ΠΣΧΜ.

Αν δεν είσαι φίρμα δεν δημοσιεύουν κανένα άρθρο σου στο δελτίο τους ακόμα και αν είναι φανταστικό. Εγώ ανακάλυψα μέθοδο βελτιστοποίησης μη γραμμικών συστημάτων πολλών μεταβλητών και τους έστειλα άρθρο αλλά τίποτα. Με την μέθοδό μου έλυσα και όλα τα παραδείγματα αμερικανικής πατέντας πέντε γιαπωνέζων υπαλλήλων μεγάλης πολυεθνικής εταιρείας. Ο ΠΣΧΜ βέβαια ζητάει συνεργασίες των συναδέλφων για την έκδοση του δελτίου αλλά εννοεί μόνο τις φίρμες.

 

Πάντως να ξέρεις ότι υπάρχει μεγάλη κρίση και στα ξενοδοχεία. Κλείνει μέχρι και το στολίδι της πόλης μας... το Μακεδονία Παλάς.

Edited by aiche
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μονο αυτο να γινει να τραβαω τα μλλια μου...

 

Φανταζεσαι να κλεισει και να βγει ακυρη..

 

Παντως σε ευχαριστω και παλι θα κατσω Σ/Κ να παρω σβαρνα ολες τις εταιριες και να τις στελνω μαιλ που θα παει καποια θα απαντησει..

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.