Μετάβαση στο περιεχόμενο

Metal για windows ή Autosteel;


sundance

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συγκρινεις ανομοια πραγματα.

 

το ενα επιλυει τυποποιημενα κτιρια τα οποια μορφωνονται με παραλληλη μεταθεση πλαισιων ενω το αλλο οποιαδηποτε τρισδιαστατη μορφολογια.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι είναι καλύτερο AutoSTEEL ή ROBOT για μεταλλικά ?

 

Δεν συγκρίνονται με τίποτα. Το ένα κάνει απλή ανάλυση σε επίπεδα πλαίσια και μόνο για ισόγειους χώρους (χωρίς προεξοχές) με 2 τύπους ζευκτών (ολόσωμο+δικτυωτό) και το άλλο ότι μπορείς να φανταστείς.

Link to comment
Share on other sites

Η civiltech ανακοίνωσε αντικαταστάτη του metal for windows, το ονομάζει autometal και θα κυκλοφορήσει το Νοέμβριο. Αν θέλεις να επιλύεις κουτιά αποθήκες κτλ. της

civiltech είναι μια χαρά και αρκετά φθηνό. Έχω κάνει δουλειά με αυτό και είναι αξιόπιστο.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι, σαν κάτοχος του Metal εδώ και 2 μήνες περίπου μπορώ να πω από τα αποτελέσματα του ότι είναι αρκετά αξιόπιστο, πολύ εύχρηστο και γρήγορο στις επιλύσεις του για πολύ απλά ισόγεια μεταλλικά κτίρια. Προσωπικά το χρησιμοποίησα μέχρι τώρα σε 2 περιπτώσεις (μελέτη υπόστεγου - parking και μικρή αποθήκη) και τα αποτελέσματα του είναι ικανοποιητικά μετά και από γνώμες εμπειροτέρων μηχανικών.

 

Ωστόσο για μεγάλα συνήθη ή μη (κατά τη γεωμετρία) μεταλλικά κτίρια δεν θα το πρότεινα. Έχοντας ασχοληθεί στη μεταπτυχιακή μου εργασία με συνδέσεις κατά ΕC3 πιστεύω ότι απαιτείται λεπτομερέστερη ανάλυση (κατάταξη συνδέσεων, περισσότεροι επιμέρους έλεγχοι κλπ.) τόσο σε σχέση με τη στατική επάρκεια της κατασκευής όσο και σε σχέση με τα οικονομικά του έργου (αποφυγή υπερδιαστασιολογήσεως). Το ίδιο επίσης ισχύει και για τις θεμελιώσεις.

 

Το metal επιλύει απλές θεμελιώσεις (μεμονωμένα πέδιλα με συνδετήριες ή πεδιλοδοκούς) και απλές συνδέσεις (υπολογίζει συγκολλήσεις, κοχλίες κλπ.). Δεν ξέρω πόσο βελτιωμένο μπορεί να είναι το AutoMETAL αλλά υποψιάζομαι με επιφύλαξη πάντα, πως είναι απλά μια συγχώνευση metal (Civiltech) + autosteel (CCS) με κάποιες βελτιώσεις. Σίγουρα είναι μια έξυπνη εμπορική κίνηση. Δεν ξέρω το ΕC Suite για επιμέρους έλεγχο μελών πόσο καλό είναι και πόσο θα συμπλήρωνε το metal ή το autosteel.

Link to comment
Share on other sites

το autosteel πιστευω παραμενει στον πυρηνα των διαστασιολογησεων της ανωδομης το οποιο ειναι και πολυ αξιοπιστο για μεγαλα εργα.

 

το Metal μαλλον αναλαμβανει την διαστασιολογηση της θεμελιωσης και την παραγωγη των φορτιων κατα ΕC κατι που δεν υποστηριχε το metal.

 

αυτα και μεσα στο 2009 θα γινει δικο μου.μουχαχαχαχα.

Link to comment
Share on other sites

το autosteel πιστευω παραμενει στον πυρηνα των διαστασιολογησεων της ανωδομης το οποιο ειναι και πολυ αξιοπιστο για μεγαλα εργα.

 

το Metal μαλλον αναλαμβανει την διαστασιολογηση της θεμελιωσης και την παραγωγη των φορτιων κατα ΕC κατι που δεν υποστηριχε το metal.

 

αυτα και μεσα στο 2009 θα γινει δικο μου.μουχαχαχαχα.

 

??????

Το autosteel πολύ αξιόπιστο?

Link to comment
Share on other sites

για αυτο που προοριζεται απλα ισογεια με παραλληλη μεταθεση πλαισιων,ναι.

 

μεταφερω την αποψη αλλων συναδελφων και οχι δικη μου.

 

εχεις βρει λαθη σε μια επιλυση κτιριου βιομηχανικου 15x50 με ολοδωμες διατομες ή δικτυωμα?

Link to comment
Share on other sites

Λάθος υπολογισμούς δεν έχω δει sundance. ;Έχει κάποια σημεία που δεν μου αρέσουν βέβαια.....

Έπρεπε να γράψω ευχρηστό όμως στην παρατήρηση που έκανα!!! :)

Έχει πάντως κάποια αρνητικά, όπως ότι δεν μπορείς να ελέγξεις εύκολα τα δεδομένα του και να παρέμβεις σε πράγματα που δεν σου αρέσουν. Στο autosteel δεν μπορείς ούτε κατανομή φορτίου να αλλάξεις (π.χ προσθήκη φορτίου σε σημείο ή φόρτιση κατά EC1) αλλά ούτε να παρέμβεις στο ελάχιστο στον φορέα σου. Κατά συνέπεια στα μεγάλα έργα είναι άχρηστο...

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω.

 

παντα μιλαμε για τυποποιημενα κτιρια που πλεον βγαινουν πολλα στην πιατσα.

 

πες με βιομηχανικα χωρις γερανογεφυρα.

 

αν και πιστευω μπορει να προσθεσουν και φορτια γερανογεφυρας μελλοντικα μιας και αποτρεπει πολυ κοσμο απο την αγορα του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.