Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ημιυπαίθριος σε κοινόχρηστο χώρο


Jamesk

Recommended Posts

Έχω έναν ημιυπαίθριο χώρο στο δώμα, ο οποίος στην κατασκευή χτίστηκε. Υπάρχει περίπτωση να τακτοποιηθεί δεδομένου οτι δεν υπάρχει ιδιοκτήτης σε Κ.Χ.?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν για να έχεις ημιπαίθριο δεν έχεις δώμα. Μάλλον έχεις κανονικό όροφο?

Επίσης κάτι λέει ο 4014 για το ποιός μπορεί να το οικιοποιηθεί!

Επίσης με συγκατάθεση (των υπολοίπων) μπορεί και ένας εφόσον συναινούνε να το οικιοποιηθεί.

Και όλοι μαζί, κάνει ένας την αίτηση και τον ταχτοποιούνε έναν χώρο που θα ανήκει σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ημιυπαίθριος στο δώμα που αναγράφεται στο διάγραμμα κάλυψης, ακριβώς από τη πόρτα που βγαίνει στην ταράτσα,είναι σε συνέχεια με την απόληξη κλιμακοστασίου και το μηχανοστάσιο ανελκυστήρα,δεν είναι αυθαίρετο

Link to comment
Share on other sites

αποκλείεται να υπάρχει ΗΧ στο δώμα.Θα είναι συλλεκτική περίπτωση.

 

Χε χε τι θυμήθηκα τώρα, έχω κάνει ολόκληρο μεσώροφο ΗΧ σε άδεια του 2000 αν θυμάμαι καλά… Το διέσχιζε μόνο το κλιμακοστάσιο με τους ανελκυστήρες

 

Η ΕΠΑΕ μπερδεύτηκε λίγο αλλά στο τέλος τους άρεσε.

(ειδικό κτήριο φυσικά, υγείας)

 

κι αυτο συλλεκτικό πρέπει να είναι...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες γίνεται:

Εγκ-113/86

Αρθρο 11

.............

Εάν ολόκληρος όροφος ή μέρος του αφήνεται ελεύθερος μπορεί να χαρακτηριστεί ημιϋπαίθριος χώρος, με τις προϋποθέσεις της παρ.2 του Αρθ-11 (δηλαδή τμήματα του πλάτους τουλάχιστον 2,50 μ. από παρειά σε παρειά υποστηλώματος και βάθος 2,5 μ. δεν θα προσμετρώνται στο σ.δ., τήρηση του ποσοστού 40% κλπ.).

Link to comment
Share on other sites

Μα το ξέρω ότι γίνεται, για αυτό το έκανα.

 

Ειδικά τότε που είχα όλο το 40% όλου του κτηρίου. Μπόλικα μα μπόλικα τμ σου λέω…

Αλλά όπως είπα, ειδικό κτήριο και ΕΠΑΕ οπότε χρειαζόταν και μια αισθητική λειτουργική διάσταση το όλο ζήτημα (την οποία την είχε έτσι κι αλλιώς δηλαδή) και όχι μόνο δικαίωμα μέτρα ΓΟΚ.

 

 

(δεν είναι συλλεκτικό γμτ :D:D:D)

Link to comment
Share on other sites

συλλεκτικο θεωρω ειναι 4 αποληξεις κλιμακοστασιων στο δωμα απο 25 τ.μ στεγασμενο χωρο η καθε μιας και αν και οι στεγασμενοι ηταν στο 2.40 οι περγκολες στα υπολοιπα τ.μ ηταν στα 3 μετρα .... (αν και θαπρεπε νανοιξει θεμα γιαυτα ξεχωριστο )

Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει ας μου στείλει το mail του να του στειλω το σχεδιο σε φωτογραφια, η ερώτηση παραμένει,τώρα που έχει κλειστεί ο Η/Χ μπορώ να κάνω κάτι? το πιο πιθανό δεν γίνεται αλλά λεω μήπως ξέρει κάτι άλλο κάποιος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.