Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτροδότηση στο μισό κτίσμα


Paul_Mix

Recommended Posts

Πριν μου πείτε ότι δεν γίνεται, να πω ότι ψαχνω κάποια λύση ώστε αυτό που μου ζητάει ο ιδιοκτήτης, να γίνει σωστά, έαν υπάρχει κάποια λύση βέβαια.

 

Εντος οικισμού κατω των 2000, θέλει να κατασκευάσει ένα κτήριο, το οποίο το μισό θα το χρησιμοποιεί ως κατοικία και το άλλο μισό ως γραφείο. Τα οποία θα επικοινωνούν με εσωτερική πόρτα.

Μου είπε ότι δεν σκοπεύει να το ολοκληρώσει όλο το κτίσμα. Θέλει να ολοκληρώσει πρώτα το γραφείο, ώστε να μπει μέσα, και το χώρο που θα χρησιμοποιεί ως κατοικία θα το ολοκληρώσει αργότερα

 

1)Μπορεί να γίνει αυτό; Να πάρει ρεύμα μόνο για το τμήμα της οικοδομής που θα έχει ολοκληρωθεί (γραφείο);

ή μήπως αυτό γίνεται μόνο όταν πρόκειται για ανεξάρτητα τμήματα οικοδομής, όπως ξεχωριστα διαμερίσματα στις πολυκατοικίες;

 

Στην περίπτωση αυτή θα μπορούσαν να σχεδιαστούν και να κατασκευαστούν ως ξεχωριστά τμήματα το γραφείο και η κατοικία, οπότε θα μπορούσε να πάρει ρεύμα όταν ολοκληρωθεί το γραφείο;

Αλλά έτσι θα υπάρχει ξεχωριστή παροχή για το γραφείο και ξεχωριστή για την κατοικία; (δυο ρολόγια)

ετσι βέβαια δεν θα υπολογισθεί ο μειωμένος συντελεστής αφού το ένα τμήμα θα είναι γραφείο.

 

 

2)Έαν η καλύτερη (μόνη) λύση είναι να σχεδιαστούν και να κατασκευαστούν δύο ανεξάρτητα τμήματα (κατοικία και γραφείο) στο ίδιο κτήριο, δεν θα υπάρχει πρόβλημα εαν εφάπτονται; επειδή πρόκειται για οικισμό κατω των 2000

 

Οποιαδήποτε πρόταση, λύση, σκέψη για να βρεθεί λύση (εαν υπαρχει βέβαια) θα με βοηθούσε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.