Jump to content

Paul_Mix

Core Members
  • Posts

    2,495
  • Joined

  • Last visited

  • Days Won

    2

Paul_Mix last won the day on August 16 2014

Paul_Mix had the most liked content!

Profile Information

  • Φύλο
    Δεν απαντώ
  • Επάγγελμα
    Μηχανικός
  • Ειδικότητα
    Διπλ. Πολιτικός Μηχανικός

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

Paul_Mix's Achievements

Newbie

Newbie (1/14)

  • Very Popular Rare
  • Dedicated Rare
  • Reacting Well Rare
  • Conversation Starter Rare
  • First Post Rare

Recent Badges

294

Reputation

  1. Εχουμε διώροφη διπλοκατοικία σε οικισμό <2000 με σύσταση Ο.Ι. του 1982. Στην σύσταση έχουμε οριζόντια ιδιοκτησία Ισογείου ορόφου με διαμέρισμα 150,70 τμ και περιγράφει τα δωμάτια της κατοικίας, οριζόντια ιδιοκτησία 1ου ορόφου με διαμέρισμα 150,70τμ και περιγράφει τα δωμάτια της κατοικίας και οριζόντια ιδιοκτησία 2ου ορόφου με ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟ διαμέρισμα 150,70 και περιγράφει τα δωμάτια του μελλοντικού διαμερίσματος. Στο κτηματολόγιο με βάση της σύστασης φαίνεται ότι υπάρχει διαμέρισμα 150,70 στον 2ο όροφο, ενώ αυτό δεν έχει κατασκευαστεί. Είναι σωστή αυτή η αναγραφή της επιφάνειας του ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟΥ διαμερίσματος? Ετσι φαίνεται ότι υπάρχει διαμέρισμα στον 2ο όροφο ένω στην πραγματικότητα δεν υπάρχει Θέλουμε να κάνουμε τροποποίηση της σύστασης, για να το αφαιρέσουμε αυτό. Σημείωσα στον πίνακα χιλιοστών ότι η συνολική δόμηση στον 2ο όροφο είναι 0,00 όπως ανταποκρίνεται και στο τοπογραφικό και στην κάτοψη του δώματος, αλλά ο συμβολαιογράφος με ρωτάει Δεν μπορούμε να τροποποιήσουμε την σύσταση και να καταργήσουμε την περιγραφή του μελλοντικού διαμερίσματος του 2ου ορόφου και να σημειώσουμε επιφάνεια 2ου ορόφου 0,00 τμ ? έτσι κι αλλιώς δεν επιτρέπεται 2ος όροφος σε οικισμούς <2000 και δεν υπάρχει υπόλοιπο δόμησης.
  2. Σε Ο.Α. του 1978 εχουμε κατοικία με κλειστούς χώρους κατοικίας 144τμ και βεράντα 12τμ, και στην κάλυψη δόμηση στην Ο.Α. έχει υπολογισθεί 156τμ (δεν υπήρχαν τότε οι Η/Χ). Στην κατασκευή όμως, οι κλείστοι χώροι μετατοπίσθηκαν και κατέλαβαν επιφάνεια 4,00x1,00 στην βεράντα. Εφόσον όμως η βεράντα έχει ήδη μετρήσει στην δόμηση/κάλυψη, αυτή η παράβαση θεωρείται ως υπέρβαση δόμησης κυρίων χώρων?
  3. Εχουμε εργο με ημερομηνία βεβαιώησης περαίωσης τον Απρίλιο του 2021. Το 15μηνο έχει περάσει από τον Ιούλιο του 2022. Τους έχω ενημέρωσει σχετικά και τους εχω ζητήσει να προχωρήσουν στην οριστική παραλαβή, όμως η Υπηρεσία δεν κάνει τίποτα. Στον 4412, στο άρθρο 172 γράφει Έστω ότι η παραλαβή θεωρείται ότι έχει διενεργηθεί αυτοδίκαια, τι μπορούμε να κάνουμε? πρακτικά, τι εφαρμογή έχει αυτή η διάταξη? Εαν στείλω αίτημα στο ΤΜΕΔΕ και τους ενημερώσω ότι έχει παρέλθει η προθεσμία των 3 μηνών από τον χρόνο υποχρεωτικής συντήρησης και κατά συνέπεια έχει συντελεσθεί αυτοδίκαια παραλαβή, θα διαγράψουν την εγγυητική καλής εκτέλεσης? Τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις, που η Υπηρεσία δεν κάνει οριστική παραλαβή και δεν επιστρεφεί την εγγυητική με την αυτοδίκαια παραλαβή?
  4. Η υπόλοιπη δόμηση έχει ήδη υλοποιηθεί με Ο.Α. το 1982. Η σύσταση έγινε από τον ιδιοκτήτη το 1998 και ότι απέμεινε από την δόμηση, το έδωσε στο τμήμα των 1100 τμ
  5. Σε οικισμό < 2000, με σύσταση καθέτου και οριζοντίων το 1998, χώρισαν το οικόπεδο 1800τμ σε δύο τμήματα, το Α με 1100τμ και το Β με 700τμ. Στο Β είχαν οικοδομήσει δύοροφη κατοικία με Ο.Α. το 1982. Στο Α σύμφωνα με την σύσταση, αναλογούν 87 τ.μ. δόμησης και έχει πρόσωπο 3,00 μ σε δημοτική οδό. Μπορούν να οικοδομήσουν στο τμήμα Α? δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός να έχει ελάχιστο πρόσωπο σε δημοτική οδό?
  6. ο δρόμος εχει μεταβλητό πλάτος ο "απέναντι" έχει κατασκευάσει περίφραξη από λιθοδομή πάνω στον δρόμο και έχει μικρύνει το πλάτος του δρόμου. Θα λάβουμε υπόψη μας την καταπάτηση και θα πρέπει να παραχωρήσουμε εμείς επιφάνεια επειδή καταπάτησε τον δρόμο ο απέναντι? Η θα μετρήσουμε το πλάτος του δρόμου σαν να μην είχε γίνει η καταπάτηση?
  7. α)Θα λάβουμε υπόψη μας μόνο τις μετρήσεις που θα κάνουμε ή θα πρέπει να λάβουμε υπόψη και το κτηματολόγιο? Δήλαδή, εαν μετρήσουμε τον δρόμο 3,70 αρκεί να παραχωρήσουμε 0,30? Εαν όμως στο κτηματολόγιο ο δρόμος φαίνεται ως 3,65 θα πρέπει τελικά να παραχωρήσουμε 0,35? β)για να καταστεί οικοδομήσιμο, θα πρέπει να παραχωρήσουμε 0,30 ή θα θεωρήσουμε από τον άξονα του δρόμο μια απόσταση 1,85 και θα πρέπει να παραχωρήσουμε 0,15 ώστε να συμπληρώσουμε 2,00μ από τον άξονα του δρόμου, θεωρώντας ότι ο απέναντι έχει υποχρεώση να παραχωρήσει τα υπόλοιπα 0,15? Με αυτόν τον τρόπο με πλάτος δρόμου 3,85 (3,70+0,15) θα θεωρείται το οικόπεδο οικοδομήσιμο ή θα πρέπει να περιμένουμε και τον απέναντι να παραχωρήσει τα 0,15
  8. Για εργασίες αντικατάστασης κουφωμάτων στο ίδιο άνοιγμα απαιτείται η γνωμοδότηση του Σ.Α.? Για τις αντλίες θερμότητας?
  9. Εάν παραχωρήσουμε τώρα την εδαφική λωρίδα, τότε το οικόπεδο θα χάσει την κατά παρέκκλιση αρτιότητα ως προυφιστάμενο του 1985? Εάν υπάρχει κατασκευασμένη περίφραξη, πώς μπορεί να γίνει η παραχώρηση της εδαφικής λωρίδας;
  10. (Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33) Η διάταξη γράφει "Κάθε οικόπεδο για να είναι οικοδομήσιμο πρέπει να έχει πρόσωπο σε κοινόχρηστο χώρο ή σε χώρο που έχει τεθεί σε κοινή χρήση . Ο παραπάνω χώρος πρέπει να έχει πλάτος τουλάχιστον 4 μέτρα και να εφάπτεται καθ' όλο το μήκος της μιας πλευράς των ορίων του οικοπέδου." Επομένως η απαίτηση είναι να έχει πρόσωπο σε δρόμο πλάτους τουλάχιστον 4 μέτρων. Τί γίνεται όμως όταν το οικόπεδο είναι γωνιακό και έχει πρόσωπο σε δύο διαφορετικούς δρόμους? Εχω γωνιακό οικόπεδο εντός οικισμού<2000, με πρόσωπο στην μια πλευρά σε εθνική οδό πλάτους 6 μ και πρόσωπο στην άλλη πλευρά σε δημοτική οδό με πλάτος 3,70μ Είναι άρτιο και οικοδομήσιμο? πληροί την προυπόθεση να έχει πρόσωπο σε δρόμο >4,00 καθ'ολο το μήκος της μίας πλευράς.
  11. Κατά την κατασκευή ένος έργου, είχαμε παραγγείλει κάποιο όργανο αλλά η εταιρεία μας ενημέρωσε ότι θα καθυστερήσει την παραγωγή και αποστολή του 20 ημέρες πριν λήξει το έργο. Υποβάλλαμε αίτηση παράτασης, η οποία έγινε δεκτή από την Υπηρεσία. Όμως η χρηματοδότηση πρόερχεται από πρόγραμμα και τώρα δεν πληρώνουν τον λογαριασμό, επειδή η αίτηση παράτασης υποβλήθηκε εντός 30 ημερών από την λήξη προθεσμίας. Ισχύει ακόμα αυτή η διάταξη ότι οι παρατάσεις επιτρέπονται μέχρι 30 ημέρες πρίν λήξει το έργο? δεν εχει γίνει κάποια διευκρίνηση? Δηλαδή εαν στις 25 ημέρες πριν λήξει το έργο γίνει κάποια φυσική καταστροφή ή κάτι άλλο απρόοπτο, τότε ο ανάδοχος ατύχησε και δεν μπορεί να ζητήσει παράταση?
  12. Κατανοητό όπως το περιγράφεις, αλλά έτσι θεωρούμε ότι το όριο του οικισμού έχει μετακινηθεί https://i.ibb.co/LncyRzb/11.jpg 1)Σε αυτή τη περίπτωση θα γράψουμε "Το γεωτεμάχειο με στοιχεία 1,2,...8,1, κατά το τμήμα του με στοιχεία 1,3,6,7 επιφάνειας 1000τμ ευρίσκεται εντός ορίων οικισμού και κατά τμήμα του με στοιχεία 3,4,5,6 επιφάνειας 500τμ ευρίσκεται εκτός ορίων οικισμού και είναι (το ενιαίο γεωτεμάχιο) άρτιο και οικοδομήσιμο"? Με αυτό τον τρόπο όμως είναι σαν να μετατοπίζουμε το όριο του οικισμού στο 3-6. Όμως υπάρχει η διευκρίνηση στις εγκυκλίους ότι το όριο του οικισμού δεν μετατοπίζεται και απλά θεωρούμε ότι περιλαμβάνεται τόση επιφάνεια ώστε να συμπληρωθεί η αρτιότητα χωρίς όμως να αλλάζει το όριο του οικισμού. Οπως γράφει και ο dimitris GM πιο πάνω, μήπως το σωστό είναι "[Τμήμα 1,7,8,1 εντός οικισμού 800τμ άρτιο και οικοδομήσιμο], [τμήμα 2,3,6,7 εκτός ορίων οικισμου 200τμ άρτιο και οικοδομήσιμο (ώστε να συμπληρωθεί η αρτιότητα αλλά παραμένει εκτός ορίων οικισμού], και [τμήμα 3,4,5,6 εκτός ορίων οικισμού 500τμ] " ? 2)Στην πρώτη σελίδα του νήματος υπάρχει το Εγγρ-39518/5-7-89 που γράφει 2) Εάν το εναπομένον εκτός των ορίων του οικισμού τμήμα του οικοπέδου δεν είναι άρτιο κατά τον κανόνα ή κατά παρέκκλιση, δεν αντιστοιχεί σε αυτό το τμήμα συντελεστής δόμησης έτσι όπως το γράφει, είναι σαν μας λέει ότι πρέπει να ελέγξουμε ξεχωριστά το εναπομένον τμήμα εκτός των ορίων, για την αρτιότητα του. Δηλαδή έχουμε τμημα 800 (εντος) +200 (εκτος) για να συμπληρώσουμε την αρτιότητα των 1000τμ και το εναπομένον τμήμα 500 (εκτος) δεν έχει την αρτιότητα των 4000τμ.
  13. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Mερικές διευκρινηστικές ερωτήσεις. https://ibb.co/MChqnx3 Σε αυτή τη περίπτωση, έχουμε αρτιότητα κατά κανόνα 1000τμ 1) Θα γράψω στο τοπογραφικό "Τμήμα εντός οικισμού 1000τμ άρτιο και οικοδομήσιμο, και τμήμα 500τμ εκτός ορίων οικισμού μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο" ? αλλά είπαμε όμως ότι το όριο του οικισμού δεν μετατοπίζεται, επομένως μήπως το σωστό είναι "Τμήμα εντός οικισμου 800τμ άρτιο και οικοδομήσιμο, και τμήμα 700τμ εκτός ορίων οικισμού μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο" ? Αλλα με αυτόν τον τρόπο τα 200τμ θεωρούνται ως μη οικοδομήσιμα. Μήπως πρέπει να γράψουμε "Τμήμα εντός οικισμού 800τμ άρτιο και οικοδομήσιμο, τμήμα εκτός ορίων οικισμου 200τμ άρτιο και οικοδομήσιμο (ώστε να συμπληρωθεί η αρτιότητα αλλά παραμένει εκτός ορίων οικισμού), και τμήμα εκτός ορίων οικισμού 500τμ μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο" ? 2) Εαν η οικοδομή μπορεί να κατασκευαστεί οπουδήποτε μέσα στο γεωτεμάχιο, τότε μπορώ να την κατασκευάσω και στο τμήμα εκτός σχεδίου που είναι μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο? Τότε τι νόημα έχει εαν το τμήμα εκτός σχεδίου είναι μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο? 3) Από που προκύπτει ότι η θεωρητική μετακίνηση της γραμμής του ορίου του οικισμού πρέπει να γίνει υποχρεωτικά παράλληλα με offset μέχρι να συμπληρωθεί η αρτιότητα? Στα έγγραφα των Πολεοδομιων δεν το αναφέρει.
  14. Διαβάζοντας ξανά τα μηνύματα, δεν μπορώ να καταλάβω σε τι διαφέρει το "θεωρείται ότι περιλαμβάνεται"από το "θεωρείται ως άρτιο με οποιαδήποτε επιφάνεια είχε πριν το 1985" για τα άρτια κατά παρέκκλιση https://ibb.co/B4R90M1 Στην παραπάνω περίπτωση και οι 3 ιδιοκτησίες, πρακτικά είναι ακριβώς το ίδιο? Το πρώτο οικόπεδο είναι άρτιο κατά παρέκκλιση και οικοδομήσιμο. Το δεύτερο οικόπεδο είναι άρτιο κατά κανόνα (ή κάτα παρέκκλιση?) και οικοδομήσιμο μόνο στα 200τμ εντός οικισμού. Και μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο στα 50τμ εκτός σχεδίου. Το τρίτο οικόπεδο είναι άρτιο κατά κανόνα (ή κατά παρέκκλιση?) και οικοδομήσιμο μόνο στα 200 τμ εντός οικισμού. Και μη άρτιο και μη οικοδομησιμο στα 500τμ εκτός σχεδίου. Υπάρχει κάποια διαφορά μεταξύ των τριών περιπτώσεων?
  15. Συγγνώμη, εαν επαναλαμβάνω ερωτήσεις, αλλα να συνοψίσουμε το τι ισχύει, γιατί αυτό που γράφει ότι "θεωρείται και περιλαμβάνεται" είναι λίγο ασαφές. https://ibb.co/CnMGCRL Σε οικισμό <2000 έχω γήπεδο 1700τμ προυφιστάμενο του 1985, με τμήμα εντός 400τμ και τμήμα εκτός 1300τμ. Επομένως στο τοπογραφικό θα γράψω "τμήμα εντός οικισμού 400τμ άρτιο και οικοδομήσιμο" και "τμήμα εκτός σχεδίου 1300τμ μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο". α)Εαν βγάλω Ο.Α. το κτίριο πρέπει να τοποθετηθεί ολόκληρο μέσα στα 400τμ του τμήματος εντός οικισμού και δεν μπορεί να βρεθεί στο τμήμα εκτός σχεδίου, αφού το τμήμα εκτός σχεδίου είναι μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο. β)Το τμήμα εντός οικισμού είναι "400τμ άρτιο κατά κανόνα" αφού θεωρείται ότι περιλαμβάνει τμήμα που αντιστοιχεί στην αρτιότητα ή "400τμ άρτιο κατά παρέκκλιση" σαν προυφιστάμενο του 1985 ? γ)Θα το ξεχωρίσουμε στο Ε9 σαν δύο "οικόπεδα", ένα 400τμ άρτιο και οικοδομήσιμο και ένα 1300τμ μη άρτιο και οικοδομήσιμο?
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.