Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Κατασκευη ξυλολεβητα 35,000kcal/h


ortoulix

Recommended Posts

Την πολύ καλησπέρα μου σε όλη την παρέα..

 

Θέλω να μου δώσει οποίος ξέρει τα τεχνικά χαρακτηριστικά για την κατασκευή ενος ξυλολεβητα 35.000 kcal/h για να ζεστάνω ενα σπιτι 100 τμ και οταν λεω τεχνικα χαρακτηριστικά εννοώ παχος λαμαρινας-σωληνων, διαστασεις χωρου καυσης και πολλα αλλα,Ολα αυτα γιατι εχω τον εξοπλισμό για να κατασκευάσω μονος μου κατι τέτοιο αλλα δεν εχω τους λεπτομερείς αριθμούς διαστασεων κ.ο.κ... Αν μπορει καποιος να βοηθησει ?

Ευχαριστω εκ των προτερων..

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι δύναται κανείς να παράσχει αυτά τα περισσότερα από αυτά τα στοιχεία, καθώς προκύπτουν κατόπιν μελέτης.

Για τα πάχη ελασμάτων, συνήθως χρησιμοποιούνται τα 4mm. Προσοχή στην ποιότητα του χάλυβα. Φλογοσωλήνες χωρίς ραφή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι δύναται κανείς να παράσχει αυτά τα περισσότερα από αυτά τα στοιχεία, καθώς προκύπτουν κατόπιν μελέτης.

Για τα πάχη ελασμάτων, συνήθως χρησιμοποιούνται τα 4mm. Προσοχή στην ποιότητα του χάλυβα. Φλογοσωλήνες χωρίς ραφή.

 

Οταν λες προσοχη στην ποιοτητα του χάλυβα τι εννοείς ?

 

4mm και ο χωρος καυσης και τα εξωτερικά τοιχώματα δηλαδη ολη η κατασκευή? καi οι σωληνες χωρις ραφή πόσα mm?

Link to comment
Share on other sites

μμμ δεν το ξερα οτι υπαρχουν ιδικοί χάλυβες και οτι εχει πόρους ο χαλυβας...

Σ ευχαριστω για το ενδιαφερον..αλλα μαλλον πρεπει να ψαχτω περισοτερο για αυτο το θεμα...

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείτε συνάδελφοι πόρους στο χάλυβα? Κοκκους μήπως ή πιθανή τραχεία επιφάνεια ? Και οταν λεμε καθαροτητα? Ως προς τι? Σιδηρο? Γενικα αναλογα την εργασια ή τις θερμοκρασιες λειτουργιας μας εχουμε και ποιοτητες που εχουν να κανουν με τα στοιχεια κραματοποιησης περα των δυο (σιδηρος - ανθρακας)

Link to comment
Share on other sites

Ναι... Ο χάλυβας μπορεί να έχει μικροσκοπικούς (μη ορατούς) πόρους από ακαθαρσίες του πρωτογενούς μίγματος. Αυτές παραμένουν στην εξέλαση, δημιουργούν ασυνέχειες στην δομή του χάλυβα και διόδους για διαβρωτικούς παράγοντες. Τις συναντάει κανείς κυρίως σε χοντρά ελάσματα και σε ελατές δοκούς μεγάλης διατομής, όπου ενίοτε μπορείς να ξεφλουδίσεις τον χάλυβα σαν χαλβά...

 

Αλλά, όλα αυτά είναι "χοντράδες". Το πρόβλημα της διάβρωσης είναι πολύ πιο πολύπλοκο, μία ιδέα μπορεί να ξεκινήσει να παίρνει κανείς από εδώ, αν και δεν πρόκειται για συνήθεις λέβητες...

 

Να και μερικές εικόνες διατομής και επιφάνειας...

Link to comment
Share on other sites

Απορια : Ποιος ειναι ο ποιο ασφαλες τροπος στην τοποθετηση δοχειου διαστολης ανοιχτου η κλειστου τυπου και ποσα λιτρα αντιστοιχα?

Δηλαδη αν τοποθετησουμε εναν ξυλολεβητα 30 αρι ποσα λιτρα πρεπει να ειναι το δοχειο?Εχει να κανει με των αριθμο των σωματων?με τα λιτρα του λεβητα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.