Μετάβαση στο περιεχόμενο

MSc στο εξωτερικό για Ανανεώσιμες ΠΕ ;


Athanasios2104

Recommended Posts

Μάλλον έχουμε ξεχάσει ότι οι ΑΠΕ δεν τις εκμεταλευόμαστε επειδή είναι ανταγωνιστικές των συμβατικών μονάδων. Είναι σίγουρη οικονομική χασούρα αλλά είναι οικολογικά πλέον απαραίτητες για την αντιμετώπιση του φαινόμενου του θερμοκηπίου.

Το τέλος ΑΠΕ απο ότι διάβασα θα φτάσει το πολύ 5 ευρώ το έτος. Δε το βρίσκω κ τόσο δυσβάσταχτο πιά κ ας πάει όπου πάει. Αν αυτό δυσαρεστεί, με το τέλος ΕΡΤ που είναι πολλαπλάσιο κ δεν προσφέρει τίποτα τι θα έπρεπε να κάνουμε;

 

Συμφωνώ πως το κράτος πρέπει να βάλει κ τους οικιακούς καταναλωτές στο παιχνίδι. 1 kW σε κάθε στέγη ήταν ο στόχος στη Γερμανία κ τον πέτυχαν. Βέβαια εκεί δεν μετρούσαν τα kW απο ΦΒ σε € για να δελεάσουν το κόσμο, αλλά σε kg CO2. Εμάς μόνο αν μας τάξουν ψηλή τιμή στη kWh μπορεί κ να το σκεφτούμε.

 

Πάντως απο το να πληρώνω πρόστιμο επειδή ξεπερνάει η χωρα τα όρια εκπομπών CO2 προτιμώ να τα δίνω στον οποιοδήποτε επιχειρηματία

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Φίλη Δανάη σε ποιο πανεπιστήμιο έκανες τελικά μεταπτυχιακό πάνω στον ενεργειακό σχεδιασμό κτιρίων??

 

Μήπως εχέτε καμμιά ιδέα για το Msc Building Services engineering with Sustainable Energy στο Brunel University, West London??Αξίζει αν το παρακολουθήση κανείς?

Αναγνωρίζεται στην Ελλαδά?

Φίλε μου, και εγώ το πρώτο που βρήκα στην Αγγλία για ΑΠΕ ήταν το Brunel, οπότε με ενδιαφέρει και εμένα αν αυτό το πανεπιστήμιο είναι τόσο καλό όσο το διαφημίζουν στο site τους...

Link to comment
Share on other sites

Φίλη Δανάη σε ποιο πανεπιστήμιο έκανες τελικά μεταπτυχιακό πάνω στον ενεργειακό σχεδιασμό κτιρίων??

στο Cardiff, ήταν πολύ καλο, και ήταν Msc οχι MA που είναι τα μεταπτυχιακά της αρχιτεκτονικής στην αγγλία που σημαίνει ότι είχε και φυσική- μαθηματικά σχετικά με ηλιακή ακτινοβολία, αερισμό κ.λπ. και μας δίδαξαν μοντελοποίηση κτιρίων μέσω προγράμματος Ecotect, όπου υπάρχουν στο πρόγραμμμα κλιματολογικά δεδομένα (προς το παρόν μεγάλων πόλεων) και μοντελοποιείς κτίρια σε συγκεκριμένες κλιματολογικές συνθήκες. αλλάζοντας λοιπόν σχεδιασμό κτιρίου, υλικά, ανοίγματα, προσανατολισμο κλπ. άλλαζαν αναλόγως και εσωτερικές θερμοκρασίες οπότε έβλεπες και το επιθυμητό αποτέλεσμα. τώρα για πολ. μηχανικό που είμαι ο σχεδιασμός ήταν κάπως δύσκολος σε σχέση με τους αρχιτέκτονες, αλλά είχε αρκετή φυσική και υπολογισμούς οπότε εκεί δεν είχα πρόβλημα. είναι φοβερό να σχεδιάζεις κτίριο χρησιμοποιώντας ως γνώμονα τις προσφερόμενες από τη φύση πηγές ενέργειας και να βλέπεις το κέλυφος του κτίριο να λειτουργεί ως φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γεια σας. Ειμαι πολιτικος μηχανικος και εψαχνα για μεταπτυχιακα. αποφασισα οτι με ενδιαφερει ο τομεας του βιοκλιματικου σχεδιασμου και αρχισα να ψαχνω στο φορουμ. Κανένα νεο για αυτου ειδους τα μεταπτυχιακα; πιστεύετε οτι θα έχουν αντίκρυσμα στην ελλαδα; Σκέφτομαι κατι τετοιο για την επομενη χρονια αλλα μεχρι στιγμης δεν εχω βρει πολλές λεπτομέρειες. Νομιζω με εδιαφερουν τα "Environmental Design of Buildings" (Cardiff University ) και MSc in Architectural Engineering:Environmental Design (Universityof Bath). Τι λετε; εχει αμεσες πληροφορίες καποιος για τα δυο παραπανω προγραμματα; μηπως ο βιοκλιματικος δεν αφορα τους πολιτικους μηχανικους;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.