Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θέρμανση με θερμοστατικές κεφαλές


Crazyivan

Recommended Posts

Η λύση με έναν θερμοστάτη ανά επίπεδο, δεν με ενθουσιάζει από την άποψη ότι θα χρειαστώ 2 ή 3 κυκλοφορητές (

 

Γιατί 2 ή 3 κυκλοφορητές και όχι έναν inverter κυκλοφορητή και 2 ή 3 ηλεκτροβάννες που θα ελέγχονται απο τον θερμοστάτη του κάθε επιπέδου?:?:

Link to comment
Share on other sites

Βασικα το ερωτημα μου ειναι γιατι ειναι καλυτερη η λειτουργια με 3 θερμοστάτες και όχι με έναν. Απο τη στιγμή που οι θερμοστατικες σου εξασφαλιζουν ουσιαστηκα αυτονομια σε καθε ξεχωριστο χωρο.

 

Οσο για την αντιστάθμιση, με τα λίγα που εψαξα είδα ότι υπάρχουν και λέβητες αεριου που εχουν και αντιστάθμιση, οποτε μπορει να συνδιαστει και αυτή ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

Αν όμως δεν θές σε ένα επίπεδο π.χ το βράδυ στο σαλόνι-κουζίνα θέρμανση δεν θα ανοίξεις τον θερμοστάτη, η ηλεκτροβάννα θα είναι κλειστή και θα θερμάνεις μόνο το επίπεδο που θες.

Εκτός απο ζώνη ανα δωμάτιο δημιοργείς και ζώνη ανεξάρτητη ανα όροφο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω νομίζω ότι είναι καθαρά θέμα συνήθειας...

Εμείς εδώ στην Ελλάδα ίσως και λόγο καιρού έχουμε συνηθίσει στην διακοπτόμενη θέρμανση....

Στην βόρεια Ευρώπη απο ότι έχω ακούσει και διαβάσει δεν υπάρχουν καν ηλεκτροβάνες, αυτονομίες και τα δικά μας τα κόλπα...

Εκεί παίζει αντιστάθμιση και θερμοστατικές κεφαλές. Τέλος

 

Απο εκεί και πέρα μιας και με έχει προβληματίσει πολλές φορές το θέμα νομίζω ότι θα πρέπει να το δει κανείς και ενεργειακά αλλά και με τις συνθήκες άνεσης αλλά και συνήθειες της κάθε οικογένειας....

 

Για αυτό σου είπα παραπάνω ότι συνδυασμός όλων των παραπάνω μαζί καλύπτει τους πάντες....Και το έχω κάνει αρκετές φορές.

 

Παράδειγμά...

 

Επιλέγει κανείς ότι τα υπνοδωμάτια στον όροφο θέλει να έχουν 18 βαθμούς την μέρα 22 το απόγευμα μέχρι τις 1 το βράδυ και 20 το βράδυ...

Το πιο εύκολο που μπορεί να κάνει κάνεις είναι να πάρει έναν προγραμματιζόμενο θερμοστάτη και να το προγραμματίσει έτσι όπως επιθυμεί.

Αλλιώς όποτε περνάει απο τον διάδρομο κάνει μία έτσι και τον ρυθμίζει

 

Αν δεν έχει θερμοστάτη θα πρέπει κάθε μέρα να περνάς από 3 φορές όλα τα σώματα του ορόφου και για να κάνει αυτή την ρύθμιση...

Εσύ θα το έκανες αυτό;

Εγώ όχι....Θα βαριόμουνα...

Ελα όμως που μπορεί ένας γιός ή ένας μπαμπάς να μην γουστάρει την ζέστη......

Αυτός με τις θερμοστατικές κεφαλές θα μπορούσε να επιλέξει την κατάλληλη θερμοκρασία αυτόνομα στον δικό του χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει θερμοστάτη θα πρέπει κάθε μέρα να περνάς από 3 φορές όλα τα σώματα του ορόφου και για να κάνει αυτή την ρύθμιση...

Εσύ θα το έκανες αυτό;

Εγώ όχι....Θα βαριόμουνα...

Ελα όμως που μπορεί ένας γιός ή ένας μπαμπάς να μην γουστάρει την ζέστη......

Αυτός με τις θερμοστατικές κεφαλές θα μπορούσε να επιλέξει την κατάλληλη θερμοκρασία αυτόνομα στον δικό του χώρο.

 

γι'αυτούς τους λόγους υπάρχουν χρονοθερμοστατικοί κινητήρες που κουμπώνουν σε σώματα θερμοστατικών βαλβίδων για παλιές εγκαταστάσεις, χρονοθερμοστατικές βαλβίδες για νέες ,ακόμα και ασύρματα ελεγχόμενοι κινητήρες θερμοστατίκων βαλβίδων, οπότε μπορείς να έχεις διαφορετικές ρυθμίσεις θερμοκρασίας-χρόνου ανά χώρο.

Link to comment
Share on other sites

φίλε βάλε θερμοστατικούς διακόπτες σε όλα τα σώματα και κατήργησε το θ/χ.

δώσε εντολη στον καυστήρα απευθείας μέσα στην κονσόλα του λέβητα και χρησιμοποίησε ένα μονο κυκλοφορητή(κατα προτίμηση inverter) για όλα τα κυκλώματα ακόμη και για το μπόιλερ.ετσι εχεις ενα παρα πολύ απλο λειτουργικα συστημα πολυ αποδοτικο και οικονομικο.

προαιρετικά μπορεις με αντισταθμιση να επεμβεις στο ιδιο συστημα και να κερδισεις επιπλεον οικονομια αλλα υπαρχουν και αλλοι πολυ οικονομικοτεροι τροποι που φερνουν το ιδιο αποτελεσμα.

το εφαρμοζω χρονια τωρα σε εγκαταστασεις μου με πολυ μεγαλη επιτηχια.

οσων αφορα τις σωληνώσεις αφοβα κανε χρηση σωληνας πολυπροπυλαινιου που να καλυπτει ομως προδιαγραφες για χρηση σε συστηματα θερμανσης.κοινος ονομαζεται ραντομ και ειναι ελαχιστα ακριβοτερη απο την απλη,πολυ ομως φθηνοτερη απο τον χαλκο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε και συνάδελφε υδραυλικέ μας, δε θα έχει τρόπο απομόνωσης κάποιου ορόφου ή χώρου με δυνατότητα εναλλακτικής θέρμανσης (βλ.τζακι κτλ)

 

Θα πρέπει να κλείνει τα σώματα ενα ενα .. ενω το δίκτυο θα είναι ενεργό, και ελαφρώς ενεργοβόρο φαντάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Crazyivan

1) Ταπεινή μου άποψη - ως χρήστης - είναι πως και τεχνολογία NASA να τοποθετήσεις επάνω στα σώματα δεν πρόκειται να καταφέρεις τίποτε εάν δεν συνηθίζεις να έχεις τις εσωτερικές πόρτες ερμητικά κλειστές.

2) Αν είχα το κτίριό σου θα ξεκινούσα τον σχεδιασμό της θέρμανσης επισκεπτόμενος έναν .......... αρχιτέκτονα και θα του έλεγα να μου σχεδιάσει τις εσωτερικές σκάλες σαν πυρηνικό καταφύγιο. Ασφαλώς με κάποια αισθητικά αποδεκτή μορφή.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε και συνάδελφε υδραυλικέ μας, δε θα έχει τρόπο απομόνωσης κάποιου ορόφου ή χώρου με δυνατότητα εναλλακτικής θέρμανσης (βλ.τζακι κτλ)

Κοσμά πού είναι το πρόβλημα σε αυτό που λέει ο μάστορας;

Ας έχει όσα τζάκια θέλει απο την στιγμή που έχει θερμοστατικές κεφαλές...

 

 

γι'αυτούς τους λόγους υπάρχουν χρονοθερμοστατικοί κινητήρες που κουμπώνουν σε σώματα θερμοστατικών βαλβίδων για παλιές εγκαταστάσεις, χρονοθερμοστατικές βαλβίδες για νέες ,ακόμα και ασύρματα ελεγχόμενοι κινητήρες θερμοστατίκων βαλβίδων, οπότε μπορείς να έχεις διαφορετικές ρυθμίσεις θερμοκρασίας-χρόνου ανά χώρο.

 

Και ακόμα πιο απλά υπάρχουν θερμοστατικές κεφάλες ψηφιακές από την Danfoss που συνεργάζονται και με κεντρικό ελεγκτή....

Αλλά να μην φτάσουμε εκεί.

 

 

Εγώ μάλλον θα συμφωνούσα με τον μάστορα από την Δράμα για το πιο απλό και οικονομικό σε κατασκευή...

Στο μόνο που λίγο θα διαφωνούσα είναι στον ίδιο κυκλοφορητη για το μπόιλερ....

Αλλά αυτό που μου κίνησε την περιέργεια φίλε ΜΠΕΣΛΕΜΕΣ Κ. είναι αυτό που λες

προαιρετικά μπορεις με αντισταθμιση να επεμβεις στο ιδιο συστημα και να κερδισεις επιπλεον οικονομια αλλα υπαρχουν και αλλοι πολυ οικονομικοτεροι τροποι που φερνουν το ιδιο αποτελεσμα.

 

Ποιοι είναι αυτοί οι οικονομικότεροι τρόποι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.