Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταλλική κατασκευή


 

Recommended Posts

παιδιά εχω τρελλαθει!παρακολοούθησα την ανεγερση μια μεταλλικής κατασκευής και πραγματικά τρομοκρατήθηκα.κατ'αρχήν ο μεταλλικός σκελετός ήταν προκατ,το σήκωσε γερανός και τον τοποθέτησε πάνω στην ήδη διαμορφωμένη βάση,και μετά αρχησαν να κόβουν ότι εβρησκαν και να βαράν με σφυριά τα υποστυλώματα για να τα φέρουν στην ίδια ευθεία.τώρα αυτό είναι ασφαλές??????

Link to comment
Share on other sites

Ε τι περίμενες. Εφόσον είναι μεταλλικό είναι και προκάτ. Τι θα ήθελες να βλέπεις.? Να γίνονται οι κολλήσεις επί τόπου??

Το ανησυχητικό είναι ότι κάτι έκοβαν.......τί έκοβαν??...υποστυλώματα....μήπως καμιά μηκίδα για να μπει κάποιο παράθυρο??? Έχεις φώτο???

Το ότι πέφτει και κανα σφυρί εξαρτάται…...γενικώς με σφυρί δεν μπορείς να ισιώσεις πράγματα στο μεταλλικό. Αν έχεις καμιά περίεργη σύνδεση μπορεί να βοηθήσει λίγο στην τοποθέτηση. Τα ισιώματα γίνονται με τις 2πλες βίδες - ρεγουλατόρους (αν το γράφω σωστά) που υπάρχουν στις βάσεις των υποστυλωμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν συγγνώμη αν κάνω λαθος σε κάποιες ορολογίες πιστεύω όμως ότι θα καταλάβεις αυτό που θέλω να πω.Η κατασκεύη είναι τριόροφη,για βιομηχανική αίθουσα.Όλες οι συνδέσεις είναι συγλολλητές.Στις 3 όψεις σε όλους τους ορόφους τοποθετήθηκαν χιαστί σύνδεσμοι QHS(SHS) που συγκολήθηκαν στις παρειές των υποστυλωμάτων με τη παράλληλα χρήση πτερυγίων.Μετά την τοποθέτηση έκοψαν τα πτερύγια στη βάση των υποστυλωμάτων(σημείο σύνδεσης ανωδομής-θεμελίωσης) διότι τα πτερύγια ήταν εφαπτομενικά με τις "αγκιρόβιδες" της θεμελίωσης.Φωτογραφίες έχω δεν είναι όμως καλής ανάλυσης.

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν συγγνώμη αν κάνω λαθος σε κάποιες ορολογίες πιστεύω όμως ότι θα καταλάβεις αυτό που θέλω να πω.Η κατασκεύη είναι τριόροφη,για βιομηχανική αίθουσα.Όλες οι συνδέσεις είναι συγλολλητές.Στις 3 όψεις σε όλους τους ορόφους τοποθετήθηκαν χιαστί σύνδεσμοι QHS(SHS) που συγκολήθηκαν στις παρειές των υποστυλωμάτων με τη παράλληλα χρήση πτερυγίων.Μετά την τοποθέτηση έκοψαν τα πτερύγια στη βάση των υποστυλωμάτων(σημείο σύνδεσης ανωδομής-θεμελίωσης) διότι τα πτερύγια ήταν εφαπτομενικά με τις "αγκιρόβιδες" της θεμελίωσης.Φωτογραφίες έχω δεν είναι όμως καλής ανάλυσης.

 

Δεν ανεβάζεις ότι έχεις και ας είναι χαμηλής ποιότητας???

Πρόσεξε να μην φαίνεται πιο κτίριο είναι

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι συνδέσεις είναι συγκολλητές.Στις 3 όψεις σε όλους τους ορόφους τοποθετήθηκαν χιαστί σύνδεσμοι QHS(SHS) που συγκολήθηκαν στις παρειές των υποστυλωμάτων με τη παράλληλα χρήση πτερυγίων.Μετά την τοποθέτηση έκοψαν τα πτερύγια στη βάση των υποστυλωμάτων(σημείο σύνδεσης ανωδομής-θεμελίωσης) διότι τα πτερύγια ήταν εφαπτομενικά με τις "αγκιρόβιδες" της θεμελίωσης.

Εννοείς ότι όλες οι συγκολλήσεις έγιναν επί τόπου του έργου και είναι οι ίδιες συγκολλήσεις που εξασφαλίζουν τη συνέχεια των τμημάτων της κατασκευής χωρίς να υπάρχει κάποιου είδους κοχλίωση? Αυτό θυμίζει κατασκευή παραλιακού στεγάστρου για "μοδάτο" μπαρ και όχι τριόρωφο κτίριο. Λογικό είναι μετά να κοπανάνε και να κόβουν για να την φέρουν στα ίσα της.

Αν είναι έτσι, μερικές απορίες:

1) οι ηλεκτροσυγκολλητές είναι πιστοποιημένοι ?

2) Έγινε ματσακώνισμα των ραφών και έλεγχος πάχους?

3) Υπάρχει όρος στο συμφωνητικό για διενέργεια ελέγχων στις ραφές?

4) Προσοχή στο βάψιμο!!!!

Link to comment
Share on other sites

paktomenos επιτρέπονται οι επί τόπου συγκολλήσεις???

 

Προσωπικά πιστεύω ότι είναι ΟΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ

ΔΕΝ γίνονται καλές

Link to comment
Share on other sites

Οι συγκολλήσεις έγιναν εκ των προτέρων.Η κατασκευή συνολικού ύψους 12m ήταν έτοιμη και τοποθετήθηκε με τη χρήση γερανού.Δεν χρησιμοποιήθηκε καμία κοχλίωση και σίγουρα οι συγκολλητές δεν είναι πιστοποιημένοι.

Link to comment
Share on other sites

paktomenos επιτρέπονται οι επί τόπου συγκολλήσεις???

 

Προσωπικά πιστεύω ότι είναι ΟΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ

ΔΕΝ γίνονται καλές

Συμφωνώ απόλυτα. Γι αυτό και οι "απορίες"...

Δεν απαγορεύονται κάπου, απλά επειδή η ύλοποίηση τους παρουσιάζει τρομακτικές δυσκολίες σωστής εφαρμογής κανένας σοβαρός μεταλλάς δεν τις κάνει. Μετά δηλαδή τι θα κάνεις? Θα φέρεις φορητό ακτινογραφικό να τις ελέγξεις? Τώρα αν η κατασκεύη γίνεται από "αλουμίνια-καγκέλα-σιδηροκατασκεύες", χωρίς φούρνους, CNC, αμμοβολή, με εργαλεία μια κόλληση, ένα τροχό και την "εμπειρία" του μάστορα, πάω πάσο...εγώ ένας απλός μηχανικός είμαι, που να συγκριθώ με δαύτους...

edit: αυτές τις φωτογραφίες, καλό θα ήταν τις βλέπαμε, όποτε βρείς χρόνο να τις ανεβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να υπολογίζω μήκη συγκόλλησης αλλά στην πράξη δεν...βέβαια έξω υπάρχουν σχολές που σου δίνουν πιστοποιητικό συγκολλήσεων...καλό θα ήτανε να το είχαμε και εμείς εδώ. (Μου φαινεται ο τίτλος είναι μηχανικός συγκολλήσεων και τον τίτλο τον έχει και ο Βαγιας του ΕΜΠ)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.