Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτηση πάνω σε παράδειγμα ΥΠΕΚΑ υπολογισμου προστίμου


Recommended Posts

Θέλω να ρωτήσω το εξής και να με διαφωτίσει όποιος θέλει και ξέρει!

Στο παράδειγμα 2 των οδηγιών του ΥΠΕΚΑ του υπολογισμού του προστίμου, αναφέρει το εξής:

Έχει μία β' κατοικία, εκτός σχεδίου, με υπέρβαση 40,00 μ2 (κατοικία με οικοδομική άδεια 200,00 μ2), τιμή ζώνης 800 και στο πρόστιμο που βγάζει κάνει τον εξής συλλογισμό:

 

40,00 μ2 Χ 800 (Τ.Ζ.) Χ 1,7 (σαν εκτός σχεδίου) Χ 1 (υπέρβαση δόμησης<50%) Χ 0,5 (άλλη κατοικία με ΤΖ<1000) = 4.080,00 €

και η ερώτηση η δικιά μου (ελπίζω όχι χαζή) είναι η εξής :

Γιατί δεν βάζει και τον συντελεστή "υπέρβαση κάλυψης"? (προσωπικά πιστεύω ότι αφού λέει ότι έχει οικοδομική άδεια 200,00 μ2 και έχει και δωμάτιο 40,00 μ2, αποκλείεται να μην έχει υπέρβαση και κάλυψης!).

Μήπως δεν μπαίνει ο συντελεστής κάλυψης ή τέλος πάντων μπορεί να μπει και ο συντελεστής υπέρβασης δόμησης αλλά και κάλυψης ή όχι?????

Έχω μπερδευτεί λίγο και όποιος θέλει ας βοηθήσει!

Ευχαριστώ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι απαραίτητο,

 

η παράβαση ύψους υπολογίζεται με το επιτρεπόμενο ανά περιοχή και όχι πραγματοποιούμενο στην οικοδομική άδεια.

 

(μπορεί να έχεις επιτρεπόμενο στη περιοχή 16 μ., να έχεις εκδόσει άδεια για 9 μ. και να έχεις κατασκευάσει αυθαίρετα άλλο ένα όροφο 12 μ.)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.