Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανακοίνωση σχετικά με την παράταση ισχύος προσωρινών αδειών Ενεργειακών Επιθεωρητών


Mikael

Recommended Posts

το ξερω συναδελφε και συμφωνω απολυτα μαζι σου .........

 

το μετρο ηταν κομμενο και ραμμενο για μεγαλες τεχνικες......βγαζουν με το κιλο ΠΕΑ σε εξεφτελιστικες τιμες για το ΄΄εξοικονομω΄΄ ........και φυσικα βγαζουν κερδος απο αλλες παραμετρους οπως κουφωματα , μονωσεις και τις αλλες εργασιες.........

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 37
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Savas συμφωνω για το ΤΕΕ. Προχωρα μπροστα και θα ακολουθησουμε. Πρεπει να αλλαξουν ορισμενα πραγματα και οσο οι νεοι δεν ειναι στο ΤΕΕ αυτες τις αδικιες θα βλεπουμε

Link to comment
Share on other sites

Από την αρχή της ιστορίας έχω στείλει 2-3 επιστολές διαμαρτυρίας και στο ΤΕΕ,ΥΠΕΚΑ και στον σύλλογό μου (ΠΜΣΔΜ-Η), με ονοματεπώνυμο, στοιχεία επικοινωνίας κτλ...Απάντηση φυσικά δεν πήρα ούτε δυστυχώς δημοσιεύθηκε τίποτα. Ας είναι θα τους ζαλίζω κανονικά.

Α, είχα πάρει και τηλ στο ΤΕΕ να εκφράσω την δυσφορία μου (ή απορία) και ο τυπάς μου λέει "ξέρω εγω ρε φίλε?!". Δεν συνέχισα γιατί πρώτον τη λύση δεν θα μου την έδινε ο συγκεκριμένος, και δεύτερον δεν είχα όρεξη για τσακωμό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

το ιδιο και εγω και σε σκληρη γλωσσα μαλιστα........αν ειμασταν 1000 αντι για 5 , 6 αυτοι που τους ενοχλουμε με επωνυμες επιστολες θα το παιρναν πισω αμεσως...........

 

το υπεκα απλως δεν απανταει ,

το κεντρικο ΤΕΕ μας αντιμετωπιζει με τον ιδιο και χειροτερο τροπο......

 

οι απαντησεις ειναι του στυλ , μην βιαζεσαι, περιμενε , τι ασχολεισαι με ενα θεμα που απασχολει λιγους , αφου η πλειοψηφια δεν αντιδραει ,εσυ τι θελεις κτλ κτλ

 

η πλακα ειναι οτι πολλα περιφερειακα τμηματα του ΤΕΕ αναγνωριζουν το λαθος και μαλιστα στελνουν επιστολες διαμαρτυριας στο ΥΠΕΚΑ και στο κεντρικο ΤΕΕ........

 

εμενα αυτο που με ξενιζει ειναι η ολη σταση του κεντρικου ΤΕΕ , να υποστηριζει νομους εναντια στην πλειοψηφια των ιδιων των μελων του......ειναι απλως ανεξηγητη..........

 

και εγω παντως σε θεματα εισφορων , χαρατσιων πλεον θα απαντω , μην βιαζεστε , συντομα θα τακτοποιηθει το θεμα , περιμενετε κτλ, κτλ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ηρεμίστε οι νεότεροι συνάδελφοι! ....... Το δίπλωμα μας (master ουσιαστικά) έπρεπε να είναι υπεραρκετό για το ΥΠΕΚΑ. Δεν χρειάζεται όμως να τσακωνόμαστε και μεταξύ μας για τα ψίχουλα που δίνει η άσκηση του επαγγέλματός μας αυτή την περίοδο...

 

Φίλε

 

συμφωνώ και μαζί σου και με τον σάββα στο αμέσως παρακάτω από το δικό σου σχόλιο.

η αλήθεια είναι κάπου στη μέση.

Λένε για απελευθέρωση του επαγγέλματος... αλλά βάζουν φράγμα 10ετίας από την άλλη...

λες και ήθελε να γίνει κανείς τους μηχανικός και το απαγορεύσαμε,

ή ότι ένας 60αρις μηχανικός έχει την εκπαίδευση ενός 35άρη σήμερα ή 30αρη.

το θέμα είναι ότι και εγώ έχω ανάγκη την πείρα ( σου ) που αυτή θα με κάνει ολοκληρωμένο μηχανικό και ( εσύ) την εξοικείωσή μου με τις νέες αντιλήψεις

για να επενδύσεις πάνω τους με την καλή έννοια.

ο μόνος τρόπος για να γίνεις Μηχανικός είναι διάβασμα και επιμονή και θέληση και πολύ κόπο...

αν τώρα τα όποια ιεκ θέλουν να δώσουν τίτλο.... ε όχι δε συμφωνώ κ α θ ο λ ο υ...

 

έδωσα 1200 πέριπου ευρώ για σεμινάρια που δεν μετράνε και μου στείλανε κ μνμ για τον βιοκλιματικό σχεδιασμό που κανει 300 ευρώ.... ξέρεις τι θα τους δώσω???? 300@@

 

Πλέον οι μηχανικοί πρέπει να συνεργάζονται σε όλα τα στάδια ενός έργου και αυτό που είπε

ο σάββας έχει δίκιο. Υπογράφουμε ΚΕΝΑΚ κάνοντας οι μηχανολόγοι πολλές φορές και τη

δουλεία του αρχ ή πολ μηχανικού και δεν μπορούμε να πιστοποιήσουμε γκαρσονιέρα....

 

στην αγγλία πλέον το ΕΠ κάνει 20 - 30 ευρώ από 100 που ξεκίνησε....

 

Η επιστήμη είναι απαραίτητη ......... οι πολιτικ-η-οι είναι που μας ξεφτιλίζει την νοημοσύνη.

 

Και δε φταίει μόνο το ΠΑΣΟΚ που είπε κάποιος.....

Συμφέροντα έχουμε όλοι και είναι θεμιτό

απλά ξεχνάμε κάτι .... ότι η ελευθερία μας σταματά , εκεί που ξεκινά του διπλανού μας...

Link to comment
Share on other sites

πανω που ελεγα οτι θα απελευθερωθει την π[ατησαμε...

 

οσοι συμπληρωνουν 10ετια συμπληρωνουν την λιστα με ενεργειακους η μενουν οι αρχικοι αρχικοι....???

 

 

οσο οτι δεν υπαρχει κονομα ενταξει....αλλα απο την αλλη ας βγαζουμε και τα εξοδα μας.....

Link to comment
Share on other sites

αν μπαινουν σε καποιο προγραμμα ..( υπαρχουν αρκετα απο το εσπα ) και τα δημοσια κτηρια εννοειται οτι επιθεωρουνται κανονικα..........

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.