Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για λειτουργία-κατασκευή ενεργειακού τζακιού


karys

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Γράφτηκα εδώ γιατί ψάχνομαι για αναβάθμιση του υπάρχοντος ανοιχτού τζακιού σε ενεργειακό, για διαμέρισμα 3ου ορόφου (έχει άλλον έναν από πάνω μου) και μου έχουν γεννηθεί κάποιες σοβαρές απορίες-ενδοιασμοί για το αν θα αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα (κυρίως υγείας) και από ποιούς τύπους.

 

Εξηγούμαι:

Απ' την έρευνα που έχω κάνει, έχω δει 2 τύπους, αυτά που έχουν την "αναπνοή" με εξωτερικό αέρα (συντριπτικά τα περισσότερα) κι εκείνα που παίρνουν τον ήδη υπάρχοντα αέρα του δωματίου.

 

Και ερωτώ τους γνώστες:

- Είναι καλύτερα να παίρνει αέρα απ' έξω κι ας έχει το μειονέκτημα λίιιιγο μειωμένης απόδοσης σε σχέση μ' αυτά που "αερίζονται" από το εσωτερικό?

- Μήπως στα δεύτερα ο συνεχώς ανακυκλούμενος εσωτερικός αέρας καταντάει πολύ φτωχός σε οξυγόνο, αφού ουσιαστικά γίνεται καύση του αέρα και όχι θέρμανσή του όπως με το κοινό καλοριφέρ πετρελαίου?

Αυτό θα είχε ως συνέπεια την εμφάνιση συνεχούς τάσης υπνηλίας και κομάρες, ενώ αν σκεφτούμε και πόσο κακό είναι για τον οργανισμό η ανεπαρκής οξυγόνωση του εγκεφάλου, τότε πάμε σε άλλες ατραπούς.

Θέτοντας το ερώτημα σε εταιρεία που αντιπροσωπεύει τα εσωτερικής αναπνοής, μου είπαν ότι θα πρέπει ανά διαστήματα να ανοίγω κάποια πόρτα ή κάποιο παράθυρο για να μπαίνουν 3-4 κυβικά φρέσκου αέρα μέσα.

Μα τότε, δε θά 'ναι χειρότερο (σε απόδοση) από κείνο που παίρνει τον αέρα απ' έξω και χωρίς να τον φέρνει σ' επαφή με τα δωμάτια, πρώτα τον ζεσταίνει και μετά τον διοχετεύει στο χώρο?

Αν έχω μια χαραμάδα ανοιχτή από παράθυρο ή μπαλκονόπορτα, δε θά 'χω μεγάλη (μεγαλύτερη) απώλεια ζέστης απ' τα άλλα?

 

 

Επίσης:

Πού έγκειται η τόσο μεγάλη διαφορά τιμής μεταξύ τους? Αξίζουν τα λεφτά τους τα ακριβά, ή είναι θέμα "όπου σε πιάσει ο καθένας"?

Γιατί μου λένε τιμές από 2.700 έως και 4.000

Πιο κάτω δεν παίζει χωρίς έκπτωση σε ποιότητα υλικών και τοποθέτηση?

 

 

στελιο τα λες σωστα.. φιλε για την πολυκατοικια ειναι μπερδεμενα τα πραγματα γιατι ολα εξερτονται απο της αλλους κατοικους της πολυκατοικιας, αν ειναι κανενας περιεργος εμπλεξες αν ειναι ολοι ενταξη δεν εχεις προβλημα, εφοσον βεβαια δεν εχει αντιρηση και ο απο πανω σου... επισης πριν αρχησεις να σπας καλο ειναι να ρωτησεις και τον μηχανικο της πολυκατοικιας..

Ποιό ακριβώς είναι το μπέρδεμα?

Για πες γιατί αν είναι να μπλέξουμε και νομικά, άστο.

Αν τυχόν το διαμέρισμά μου έχει ξεχωριστή καμινάδα (υπάρχει τέτοια περίπτωση?) απ' τα άλλα διαμερίσματα λόγω του ότι υπάρχουν αρκετές στην ταράτσα, θα είμαι καλυμμένος?

Αν είναι κοινή η καμινάδα με άλλους έχω φόβο για κάτι? Δεν μπορώ να βάλω ενεργειακό? Γιατί κάτι τέτοιο υπώθηκε απ' τον ίδιο έμπορο, ότι δηλ. πιθανόν να δημιουργήσω πρόβλημα στο άλλο διαμέρισμα και η κάπνα απ' το δικό μου να μπαίνει (ρουφιέται) απ' το δικό του τζάκι.

 

Τέλος:

Θέλουν όλα καθάρισμα της καμινάδας? Γιατί έχω ακούσει ότι κάποια δεν χρειάζονται, στέκει?

Αν χρειάζεται, αυτό γίνεται με βγάλσιμο της κασετίνας από ειδικό? Και με πόσο κόστος περίπου?

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Link to comment
Share on other sites

Λες- ρωτας παρα πολλα και μαλιστα φαινεσαι ψαγμενος αλλα δεν καταλαβες τιποτα απ οτι σου ειπαν.. Ολα μαλλον τα καταλαβαινεις λαθος, ειναι πολλα και μπερδυεσαι. Ρωτα ενα πραγμα μονο και μετα κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Αφού πρώτα το βρήκα εκεί που μετακινήθηκε, :razz: περίμενα να διαβάσω και καμμιά απάντηση. :sad:

 

Δικό μου το φταίξιμο που ξέχασα να ενημερώσω με π.μ.

miltos

 

No Problem. :mrgreen:

 

 

 

Λες- ρωτας παρα πολλα και μαλιστα φαινεσαι ψαγμενος αλλα δεν καταλαβες τιποτα απ οτι σου ειπαν.. Ολα μαλλον τα καταλαβαινεις λαθος, ειναι πολλα και μπερδυεσαι. Ρωτα ενα πραγμα μονο και μετα κατι αλλο.

Γράφω όσα νομίζω ότι μπορούν να διευκολύνουν τους αναγνώστες να καταλάβουν τον προβληματισμό και την ερώτηση.

Νομίζω όμως ότι οι ερωτήσεις είναι πολύ σαφείς και συγκεκριμένες.

Τί νόημα έχει να τις διατυπώσω μία-μία? Για να κουράζω? :confused:

 

 

Άλλωστε δεν ζητάω από έναν και μόνο ν' απαντήσει σε όλα.

Όποιος ξέρει ας απαντήσει σε όποια ερώτηση μπορεί. 8-)

 

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

No Problem. :mrgreen:

 

 

 

 

Γράφω όσα νομίζω ότι μπορούν να διευκολύνουν τους αναγνώστες να καταλάβουν τον προβληματισμό και την ερώτηση.

Νομίζω όμως ότι οι ερωτήσεις είναι πολύ σαφείς και συγκεκριμένες.

Τί νόημα έχει να τις διατυπώσω μία-μία? Για να κουράζω? :confused:

 

 

Άλλωστε δεν ζητάω από έναν και μόνο ν' απαντήσει σε όλα.

Όποιος ξέρει ας απαντήσει σε όποια ερώτηση μπορεί. 8-)

 

 

Ευχαριστώ

 

 

 

 

Παρακαλω.. Αλλωστε, ασχετως τι ζητας ενας βρεθηκε να σου απαντησει, αλλα εσυ θες κ πλουραλισμο αποψεων. Απλα δεν ειναι δυνατον οπως τα θετεις και τα εχεις.. καταλαβει?? να σου απαντησει κανεις σε τιποτα..

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω.. Αλλωστε, ασχετως τι ζητας ενας βρεθηκε να σου απαντησει, αλλα εσυ θες κ πλουραλισμο αποψεων. Απλα δεν ειναι δυνατον οπως τα θετεις και τα εχεις.. καταλαβει?? να σου απαντησει κανεις σε τιποτα..

 

Αυτό αλήθεια μου έχει κάνει εντύπωση. :confused:

Σ' ευχαριστώ βέβαια που ανταποκρίνεσαι στο θέμα μου, αν και τα ποστ σου δεν αποτελούν απαντήσεις σε κανένα ερώτημα. :(

 

Ειλικρινά προσπαθώ να καταλάβω τί είναι αυτό που μπερδεύει τους αναγνώστες (και εσένα) όσον αφορά τη διατύπωση των ερωτήσεων, αλλά αδυνατώ να καταλάβω. :confused:

 

Πχ. ο george68 παρακάτω που γράφει για μπερδεμένα πράγματα από τους άλλους ενοίκους των πολυκατοικιών, γιατί δεν μπορεί να εξηγήσει ποιό είναι το μπέρδεμα? Πού είναι η δυσκολία στην ερώτησή μου?

Παράθεση:

Αρχικά καταχωρημένο από george68

στελιο τα λες σωστα.. φιλε για την πολυκατοικια ειναι μπερδεμενα τα πραγματα γιατι ολα εξερτονται απο της αλλους κατοικους της πολυκατοικιας, αν ειναι κανενας περιεργος εμπλεξες αν ειναι ολοι ενταξη δεν εχεις προβλημα, εφοσον βεβαια δεν εχει αντιρηση και ο απο πανω σου... επισης πριν αρχησεις να σπας καλο ειναι να ρωτησεις και τον μηχανικο της πολυκατοικιας..

 

 

Όσον αφορά την 1η και πιο βασική ερώτηση, είναι η εξής:

Ποιές είναι οι διαφορές (από άποψη υγείας) για τον χρήστη μεταξύ ενεργειακών που η "αναπνοή" τους γίνεται με αέρα απ' το εσωτερικό του σπιτιού (δωμάτιο) και εκείνων που παίρνουν τον αέρα απ' έξω με γρίλιες που ανοίγονται στον εξωτερικό τοίχο στην πλάτη του τζακιού?

 

Η τελευταία ερώτηση πιο απλά (πόσο πιο απλά?):

Χρειάζεται καθαρισμός της καμινάδας σε όλα τα ενεργειακά? Και αν ναι, με αφαίρεση της κασετίνας από ειδικό και πόσο συχνά?

 

Την άλλη ερώτηση περί κόστους εγκατάστασης και διαφόρων μοντέλων που κυκλοφορούν την αφήνω στην άκρη προς διευκόλυνση.

 

 

 

Σαφώς και δεν είναι κανείς υποχρεωμένος να απαντήσει - δεν αντιλέγω - αλλά μου φαίνεται τουλάχιστον "περίεργο" κάτι τέτοιο, ενώ η αιτιολογία ότι είναι δυσνόητες οι ερωτήσεις μου, προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν στέκει ως δικαιολογία. Κάτι άλλο "παίζει" υποψιάζομαι. :rolleyes:

 

Φιλικά

 

8-)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Γράφτηκα εδώ γιατί ψάχνομαι για αναβάθμιση του υπάρχοντος ανοιχτού τζακιού σε ενεργειακό, για διαμέρισμα 3ου ορόφου (έχει άλλον έναν από πάνω μου) και μου έχουν γεννηθεί κάποιες σοβαρές απορίες-ενδοιασμοί για το αν θα αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα (κυρίως υγείας) και από ποιούς τύπους.

 

Εξηγούμαι:

Απ' την έρευνα που έχω κάνει, έχω δει 2 τύπους, αυτά που έχουν την "αναπνοή" με εξωτερικό αέρα (συντριπτικά τα περισσότερα) κι εκείνα που παίρνουν τον ήδη υπάρχοντα αέρα του δωματίου.

 

ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΓΕΙΣ ΕΞΩ ΑΕΡΑ ΓΙΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗ (ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΤΡΕΛΑ ΝΟΥΜΕΡΑ, 600 ΚΕ ΑΝ ΩΡΑ ΠΧ) ΑΥΤΟς ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ ΔΙΑΦΕΥΓΕΙ ΑΠ Τ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ!

 

Και ερωτώ τους γνώστες:

- Είναι καλύτερα να παίρνει αέρα απ' έξω κι ας έχει το μειονέκτημα λίιιιγο μειωμένης απόδοσης σε σχέση μ' αυτά που "αερίζονται" από το εσωτερικό?

- Μήπως στα δεύτερα ο συνεχώς ανακυκλούμενος εσωτερικός αέρας καταντάει πολύ φτωχός σε οξυγόνο, αφού ουσιαστικά γίνεται καύση του αέρα και όχι θέρμανσή του όπως με το κοινό καλοριφέρ πετρελαίου?

Αυτό θα είχε ως συνέπεια την εμφάνιση συνεχούς τάσης υπνηλίας και κομάρες, (ΑΥΤΕς Τ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΤΙΣ ΥΠΟΨΙΑΣΤΗΚΕΣ??) ενώ αν σκεφτούμε και πόσο κακό είναι για τον οργανισμό η ανεπαρκής οξυγόνωση του εγκεφάλου, τότε πάμε σε άλλες ατραπούς.

Θέτοντας το ερώτημα σε εταιρεία που αντιπροσωπεύει τα εσωτερικής αναπνοής, μου είπαν ότι θα πρέπει ανά διαστήματα να (ΕΔΩ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙς ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙ ΣΟΥ ΕΙΠΑΝ ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ)ανοίγω κάποια πόρτα ή κάποιο παράθυρο για να μπαίνουν 3-4 κυβικά φρέσκου αέρα μέσα.

Μα τότε, δε θά 'ναι χειρότερο (σε απόδοση) από κείνο που παίρνει τον αέρα απ' έξω και χωρίς να τον φέρνει σ' επαφή με τα δωμάτια, πρώτα τον ζεσταίνει και μετά τον διοχετεύει στο χώρο?

Αν έχω μια χαραμάδα ανοιχτή από παράθυρο ή μπαλκονόπορτα, δε θά 'χω μεγάλη (μεγαλύτερη) απώλεια ζέστης απ' τα άλλα?

 

 

Επίσης:

Πού έγκειται η τόσο μεγάλη διαφορά τιμής μεταξύ τους? Αξίζουν τα λεφτά τους τα ακριβά, ή είναι θέμα "όπου σε πιάσει ο καθένας"?

Γιατί μου λένε τιμές από 2.700 έως και 4.000

Πιο κάτω δεν παίζει χωρίς έκπτωση σε ποιότητα υλικών και τοποθέτηση?

 

 

 

Ποιό ακριβώς είναι το μπέρδεμα? (ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΠΕΡΔΕΜΑ)

Για πες γιατί αν είναι να μπλέξουμε και νομικά, άστο.

Αν τυχόν το διαμέρισμά μου έχει ξεχωριστή καμινάδα (υπάρχει τέτοια περίπτωση?) απ' τα άλλα διαμερίσματα λόγω του ότι υπάρχουν αρκετές στην ταράτσα, θα είμαι καλυμμένος?

Αν είναι κοινή η καμινάδα με άλλους έχω φόβο για κάτι? (ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΕΔΩ ΠΩΣ ΤΑ ΣΚΕΦΤΗΚΕΣ? ΚΑΛΑ ΣΟΥ ΠΕ Ο ΕΜΠΟΡΑΣ. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΚΟΙΝΗ ΚΑΠΝΟΔΟΧΟ 2 ΤΖΑΚΙΑ) Δεν μπορώ να βάλω ενεργειακό? Γιατί κάτι τέτοιο υπώθηκε απ' τον ίδιο έμπορο, ότι δηλ. πιθανόν να δημιουργήσω πρόβλημα στο άλλο διαμέρισμα και η κάπνα απ' το δικό μου να μπαίνει (ρουφιέται) απ' το δικό του τζάκι.

 

Τέλος:

Θέλουν όλα καθάρισμα της καμινάδας? Γιατί έχω ακούσει ότι κάποια δεν χρειάζονται, στέκει? (ΟΣΑ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΙΝΕ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΠΟΤΕ)

Αν χρειάζεται, αυτό γίνεται με βγάλσιμο της κασετίνας από ειδικό? Και με πόσο κόστος περίπου? (ΠΟΙΑ ΚΑΣΕΤΙΝΑ?)

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

δΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΠΟΡΙΑ ΑΠ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΡΩΤΑΣ ΕΝΑ ΑΛΑΛΟΥΜ ΒΓΑΙΝΕΙ ΜΟΝΟ.

ΣΥΓΝΩΜΗ Γ ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΑΛΛΟΝ ΤΡΟΠΟ ΔΙΑΧΩΡΗΣΗΣ..

Link to comment
Share on other sites

απότι ξέρω, ο κυκλοφορούμενος αέρας (φρέσκος ή ανακυκλοφορίας), δεν περνάει από την εστία (σιγά μην βάλουν και την καμινάδα προς το υπνοδωμάτιο). Είναι έμμεσης εναλλαγής θερμότητας

Link to comment
Share on other sites

Στην αγορά υπάρχει μεγάλη ποικιλία από ενεργειακά τζάκια.

Η λειτουργία τους στηρίζεται στην ύπαρξη διπλού θαλάμου, αυτόν την καύσης και αυτόν που τον περιβάλλει και ζεσταίνει τον αέρα πριν στον ελευθερώσει στον εσωτερικό σου χώρο. Και ο θάλαμος της καύσης αλλά και ο θάλαμος που ζεσταίνει τον αέρα μπορεί να έχουν εισόδους τόσο από εσωτερικό χώρο όσο και από εξωτερικό ανάλογα με το τι έχεις επιλέξει. Εξόδους έχουν ο μεν θάλαμος καύσης, μόνο αυτή της καμινάδας, ο δε θάλαμος ζεστού αέρα μόνο προς τον εσωτερικό χώρο. Άρα... απατώντας στην ερώτησή σου περί έλλειψης οξυγόνου, δεν είναι δυνατόν να συμβεί γιατί η καύση οδεύεται προς την καμινάδα (στο ενεργειακό τζάκι και όταν το λειτουργεί σαν ενεργειακό με το κρύσταλλο κλειστό, έχεις πολύ υψηλότερες θερμοκρασίες και δεν έχεις ούτε επιστροφές απο την καμινάδα). Ότι ανάγκες έχει ο θάλαμος καύσης θα τις καλύψει παίρνοντας αέρα από έξω ( άν έχεις επιλέξει τέτοιο τζάκι) ή από το δωμάτιο που βρίσκεται και μέσω των κουφωμάτων, αποροφητήρα κλπ.... σε καμία περίπτωση δεν έχεις έλλειψη οξυγόνου πάντως, εκτός και αν καταφέρεις να έχεις επιστροφές... πράγμα εξαιρετικά δύσκολο για ενεργειακό. Για τις τιμές που ρωτάς, εκτός από το κέρδος του κάθε εμπόρου, σίγουρα παίζει ρόλο και το κράμα του μετάλλου που χρησιμοποιούν, το πάχος του, οι επενδύσεις που βάζουν (προστατευτικά φύλα μετάλλου στο θάλαμο καύσης για να μη καταστραφεί ο βασικός), το κρύσταλλο (πάχος και ποιότητα)... και πολλά ακόμα!!!!

Με τους συνιδιοκτήτες δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα εκτός και αν έχετε κοινή καμινάδα... που έχεις λίγες παραπάνω πιθανότητες από το κλασικό τζάκι να τους καπνίσεις γιατί το ενεργειακό έχει ελεγχόμενη (εώς ενός σημείου) ροή στην καμινάδα.

Link to comment
Share on other sites

Θα θεσω κ εγω ερωτηματα προς σκεψην. Μονο ετσι θα ξεχωρισουμε καποια σοβαρα πραγματα και διαφορες στα λεγομενα ''ενεργειακα'' τζακια.. Αλλος ο αερας για καυση και αλλος ο θερμαινομενος.

Ο αερας για καυση απο που ειναι προτιμοτερο να προερχεται?? Απ εξω φυσικα! Ε στο βαθμο που το καταφερνει αυτο ενα τζακι τοσο καλυτερο κ ενδεχομενως ακριβοτερο ειναι.

Ο θερμαινομενος αερας απο που πρεπει να προερχεται??

Αν προερχεται απ εξω, αν εισαγουμε κρυο (φρεσκο και υγιεινο τον λενε για να ωραιποιησουν εντεχνα το λαθος) ε αυτη η ποσοτητα αερα δεν ειναι δυνατον να παραμενει στο χωρο και να αθροιζεται! Απο καπου διαφευγει και μαλιστα εχοντας την θερμοκρασια του χωρου! Εισαγουμε στο συστημα κρυο αερα και μετα αυτος τι θα γινει? Θα βρει τροπο να διαφυγει απ το σπιτι ζεστος θεμε δε θεμε. Ενα τετοιο τζακι μονο αποδοτικο δεν ειναι. Και δινουν και κατι παραλογες τιμες στα κυβικα καμαρωνοντας ποσο μεγαλο μηαχανακι βαζουν.. 600 κυβικα! 900 κυβικα ο αλλος! Αν τροφοδοτησει καποιος μια λογικη ποσοστητα, τοση οση χρειαζεται να παρει την ζεστη 200-400 κυβικα τ ωρα και αυτος ο αερας ειναι απ εξω τοτε το τζακι εμεσα γινεται αυτοματα σπαταλο! Ενεργοβορο! Ολη αυτη η ποσοτητα ζεστου ωραιου αερα 20 βαθμων απο καπου φευγει, ποσσοτητα πολυ μεγαλυτερη απ αυτην που βγαζει εξω ενα τζακι χωρις την περιβοητη πορτα.

Η πορτα στο σημειο της αποδοσης αυτο τ σκοπο εχει αλλα ζεσταινοντας κρυο αερα (τ κανουν απο αγνοια η για να καλυψουν αστοχιες, λαθη της εστιας η της τοποθετησης) ο ρολος της πλεον ειναι μονο για τ σπιθες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.