Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιτρεπόμενες κατασκευές εντός πρασιάς


Recommended Posts

Μπορεί να κατασκευαστει κάθετη ΤΕΝΤΑ στην πρασιά πολυκατοικίας (στο όριο του οικοπέδου) ύψους 3 μέτρων ??? είναι νόμιμό ???

 

Ρωτάω γιατι έχω έναν πελάτι ο οποίος έχει ένα κατάστημα (καινούργιο), ένας άλλος που έχει το ίδιο κατάστημα 80 μέτρα πιο κάτω αλλά μένει στην πολυκατοικία ακριβώς δίπλα απο το καινούργιο κατάστημα έχει κατασκευάσει μία τέντα 3 μέτρα κάθετα στην πρασιά με σκοπό να κρύψει το καινούργιο κατάστημα. Ο πελάτης μου θέλει να πάει δικαστικα γιατι γίνονται και άλλες παρανομίες.....

 

Ξέρω απο τον ΓΟΚ ότι η επιτρεπόμενη περίφραξη είναι 1 μέτρων συμπαγες και 1.5μ συρματοπλεγμα

Link to comment
Share on other sites

Κι αν αντί για τέντα του βάλει διπλή σειρά προφητευμένα δέντρα - φυτά (3 μέτρα ύψος πχ) θα πάει και για αυτά στα δικαστήρια επειδή του κόβει την θέα?

 

Αυτά είναι επαγγελματικές βεντέτες με πολεοδομικά προσχήματα συνάδελφε.

 

Αν το θέλουν ας σε πληρώνουν για συνεχόμενες γνωματεύσεις και παραστάσεις και όχι μόνο τον δικηγόρο.

Φυσικά όπως με τις δικαστικές διαμάχες έτσι και αυτές οι προσχηματικές πολεοδομικές αναμοχλεύσεις δεν έχουν πάντα το επιθυμητό αποτέλεσμα.

 

Άλλα θα χάνει άλλα θα κερδίζει και άλλα τόσα θα του κάνει και ο άλλος....

 

Αυτό τόνισε το στον πελάτη σου για να μη ζητεί τα ρέστα από εσένα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω συναδελφε οτι μπορει να βάλει προφυτευμένα δέντρα τέτοιου ύψους για τον λόγο της ορατότητας και της επικινδυνότητας που μπορεί να προκύψει.

 

Εγώ θα του το τονίσω. Το θέμα είναι αν είναι νομιμο ή παράνομο .

 

Επίσης απο όσο ξέρω θα πρέπει να έχει την σύμφωνη γνώμη όλων των ενοίκων της πολυκατοικίας για να κάνει κάτι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

Στην πρασιά του (από πολεοδομικής άποψης) μπορεί και πλάτανο να βάλει. Όχι μόνο αυτό αλλά πολεοδομικά υπάρχει υποχρέωση φύτευσης κλπ.

 

Δεν το νομίζω απλά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.