Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ένας ηλιακός συλλέκτης σε πολλά boilerάκια


dim_x

Recommended Posts

Μα τα απαραίτητα λίτρα θα υπολογιστούν βάση της ΤΟΤΕΕ. Ανάλογα θα προσδιοριστεί και ο απαιτούμενος αριθμός συλλεκτών.

 

Γρηγόρη, όσον αφορά την κατανομή κόστους του μίγματος εννοώ χρέωση της ετήσιας συντήρησης και συμπλήρωσης υγρών. Αν και δεν νομίζω πως έχει κάποιο νόημα. Θα μπορούσε και να μοιράζεται σε ίσα μέρη το κόστος συντήρησης. Γιατί χρέωση της ηλιακής ενέργειας δεν γίνεται.

 

Τώρα στο πρακτικό μέρος και στο αν συμφέρει.

Τον κατασκευαστή μάλλον όχι για τους λόγους που αναφέρει ο Gregori (περισσότεροι κυκλοφορητές, δοχεία διαστολής, θερμοστάτες).

Τον χρήστη όμως νομίζω πως τον συμφέρει. Αν, για παράδειγμα, έχουμε ατομικούς λέβητες αερίου και boiler τριπλής ενέργειας μέσα σε κάθε ιδιοκτησία, τότε νομίζω πως συμφέρει να γίνει ένα τέτοιο σύστημα, παρά να είχαμε boiler διπλής ενέργειας μέσα και επιπλέον ατομικούς ηλιακούς στην ταράτασα. Αλλά και κεντρική θέρμανση με ατομικά boiler τριπλής ενέργειας να είχαμε πάλι θα συνέφερε για τον ίδιο λόγο.

Βέβαια έτσι μαζεύονται πολλές σωληνώσεις στο κλιμακοστάσιο σε σχέση με την κεντρική παραγωγή ΖΝΧ.

Όμως βλέπω πως η τάση, δεδομένης και της οικονομικής συγκυρίας, είναι τα ατομικά συστήματα. Και μιας και οι διαθέσιμοι χώροι για τοποθέτηση ηλιακών συλλεκτών είναι συνήθως περιορισμένοι, οπότε δύσκολο να τοποθετηθούν ατομικοί ηλιακοί θερμοσίφωνες για όλους, νομίζω πως είναι προτιμότερο να τοποθετηθούν στο δώμα μόνο οι συλλέκτες και να δίνουν σε ατομικούς θερμαντήρες.

Link to comment
Share on other sites

Οι ελεγκτές του εμπορίου που γνωρίζω μπορούν να δουλέψουν με 2-3 μπόιλερ αλλα σου ζητούν να ορίσεις ποιο μπόιλερ έχει προτεραιότητα. Αν του πεις π.χ. ότι το μποιλερ #1 έχει προτεραιότητα θα προσπαθεί όλη μέρα να το πάει στους 60°C (ή όσο του έχεις ορίσει) και μετά θα "γυρίσει" να δώσει ενέργεια στα άλλα μπόιλερ.

 

Δεν ξέρω αν υπάρχουν άλλοι εμπορικοί ελεγκτές που να μην χρειάζονται προτεραιότητες στα μπόιλερ.

 

Σίγουρα τέτοια εφαρμογή μπορεί να γίνει με πολλούς τρόπους με ελεγκτή με χειροποίητο προγραμματισμό ή και άλλα κόλπα.

 

Η πιο οικονομική και σωστή λύση είναι στις πιο πολλές περιπτώσεις ένα καλό σύστημα με κοινό μπόιλερ και υδρομετρητές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.