Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διορθωτική πράξη και κτηματολόγιο


Recommended Posts

Κάποια στιγμή εντάχθηκε στο κτηματλόγιο μια περιοχή που είχα ένα αγροτεμάχιο.

Οταν πήγα να κάνω την δήλωση ιδιοκτησίας (πριν χρόνια), ανακάλυψα ότι είχε μπει στο σχέδιο και έκανα διορθωτική πράξη.

Βγήκε η απόφαση του Νομάρχη, την κατέθεσα στον Δήμο που είχε ενταχθεί το οικόπεδο πλέον, έκανα τις δηλώσεις ιδιοκτησίας και ησύχασα.

Ησύχασα διότι η απόφαση του Νομάρχη λέει κατά λέξη "παρακαλούμε όπως με ευθύνη της υπηρεσίας σας προβείται στη συνέχεια στις προβλεπόμενες κοινοποιήσεις"

 

Πριν από λίγο καιρο ανακάλυψα όμως ότι η δική μου απόφαση του Νομάρχη δεν είχε μεταγραφεί αλλά είχε μεταγραφεί άλλη μεταγενέστερη απόφαση.

Αυτό που θέλω την βοήθειά σας είναι στο τι πρέπει να κάνω από εδώ και πέρα.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μεταγράφηκε άλλη τροποιητική απόφαση για το ίδιο οικόπεδο η οποία έγινε ένα χρόνο αργότερα.

Ξέχασα να πω ότι η διορθωτική πράξη που έκανα ήταν γιατί στην πράξη το οικόπεδο φαίνονταν ως αγνώστου ιδιοκτήτη, δηλαδή στην ουσία διορθωτική ως προς τον ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο με την δική μου, και αυτή διόρθωση ως προς τον άγνωστο ιδιοκτήτη.

 

υ.γ. Συγνώμη που δεν είχα δώσει σωστές πληροφορίες από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον, αλλά το πρόβλημα μου είναι γιατί δεν μεταγράφηκε η δική μου τροποιητική και τι πρέπει να κάνω από εδώ και πέρα.

Link to comment
Share on other sites

Την απόφαση του Νομ/χη για την δική σου διορθωτική την έχεις?

Αν ναί, τότε ζητάς τα "ρέστα" γιατί δεν την μεταγράψανε. Επίσης θα πρέπει να γίνει επανεξέταση των δύο διορθωτικών μιας και αναφέρονται στην ίδια ιδιοκτησία. Για το τέλος αφήνεις το ενδεχόμενο της Δικαστικής οδού, που μαλλον δεν θα την αποφύγεις....

Link to comment
Share on other sites

όταν λες δε μεταγραφηκε τι εννοείς?

Στην περιοχή που δουλεύω ο πελάτης (μέσω δικηγόρου)κάνει τη μεταγραφή της διορθωτικής πράξης και από οτι ξέρω έτσι είναι και αλλού.

Εσύ απλά ,μετά την κοινοποίηση της πράξης στους αποδέκτες με δικαστικό επιμελητή, πας τα αποδεικτικά επίδοσης στην πολεοδομία ώστε να τελεσιδικήσει η πράξη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.