Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πλαίσια Centrosolar


jimevi13

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι,

γνωρίζει κανείς και ειδικότερα έχει κανείς κατασκευάσει φωτοβολταϊκό στέγης με τα συγκεκριμένα πάνελ?

Η απόδοση του κάθε πάνελ πόσα watts είναι?δλδ 235watt/panel ή 215watt/panel?

Ποιος απο εσάς έχει κατασκευάσει έργο με τα συγκεκριμένα και μπορεί να ανεβάσει μετρήσεις του 2010?

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

θα σου ήταν εύκολο να τα αναφέρεις όλα ή είναι δύσκολο?

έχεις κατασκευάσει οικιακό ΦΒ με τα συγκεκριμένα και να μας παρουσιάσεις με διαγράμματα τις πραγματικές αποδόσεις τους?

 

ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Τα S-Class Professional βγαίνουν έως 240w (1,66*1μ) και τα S-Class Excellent έως 225w (1,5*1m) .Σε εγκατάσταση που έχει κλείσει χρόνο και είναι κοντά στην Νάουσα Ημαθείας με νότιο προσ/μό, πλαίσια 235w poly & 3 μονοφασικούς SMA ,είχαμε παραγωγή σχεδόν 1350kwh/kw το οποίο βρίσκω αρκετά ικανοποιητικό για την περιοχή δεδομένου ότι έχουμε μερική σκίαση για 2-3 μήνες τον χειμώνα.Αναλυτικά στοιχεία δεν έχω λόγω μη εγκατάστασης τηλεεπιτήρησης και απομακρυσμένης απο την έδρα μας εγκατάστασης.Στις αρχές του 2012 θα έχω αναλυτικά στοιχεία για εγκαταστάσεις με το συγκεκριμένο πάνελ που κλέινουν χρόνο σε Αττική κ Βοιωτία αλλά σε γενικές γραμμές κατά την γνώμη μου καλό πανελάκι.

Link to comment
Share on other sites

H εγκατάσταση έκλεισε χρόνο τον Ιούλιο που μας πέρασε.Συγκεκριμένα εγκαταστάθηκαν 39*Centrosolar S-Class Professional 235w=9,165kw και είχαμε συνολική ετήσια παραγωγή 12.400kwh.Διαιρώ 12.400kwh διά 9,165kw εγκατεστημένη ισχύ που είναι το έγο και προκύπτει 1350kwh ανά εγκατεστημένο kw.

Τα πάνελ της Centrosolar κατασκευάζονται εξ'ολοκλήρου στην Γερμανία εξ'όσων γνωρίζω και το εργοστάσιο παραγωγής είναι στο Kempten με δυναμικότητα πλέον 350Mw.Οι κυψέλες βέβαια είναι Ασιατικές όπως σε πολλούς Γερμανούς κατασκευαστές.

 

Ελπίζω να σας κάλυψα κ να λύθηκε η παρεξήγηση!;)

Link to comment
Share on other sites

H εγκατάσταση έκλεισε χρόνο τον Ιούλιο που μας πέρασε.Συγκεκριμένα εγκαταστάθηκαν 39*Centrosolar S-Class Professional 235w=9,165kw και είχαμε συνολική ετήσια παραγωγή 12.400kwh.Διαιρώ 12.400kwh διά 9,165kw εγκατεστημένη ισχύ που είναι το έγο και προκύπτει 1350kwh ανά εγκατεστημένο kw.

Τα πάνελ της Centrosolar κατασκευάζονται εξ'ολοκλήρου στην Γερμανία εξ'όσων γνωρίζω και το εργοστάσιο παραγωγής είναι στο Kempten με δυναμικότητα πλέον 350Mw.Οι κυψέλες βέβαια είναι Ασιατικές όπως σε πολλούς Γερμανούς κατασκευαστές.

 

Ελπίζω να σας κάλυψα κ να λύθηκε η παρεξήγηση!;)

 

λύθηκαν όλα πιο πάνω!χίλια ευχαριστώ που απαντάς σε όλα τα ερωτήματά μου/μας!

Όσο για τις κυψέλες εαν δεν ήταν οι Ασιάτες στο παιχνίδι θα ήταν πολύ πιο πάνω το κόστος εγκατάστασης!

Link to comment
Share on other sites

Αφού λύθηκε το ζήτημα με τις kWh/kWp, διαγράφηκαν κάποια μηνύματα, ώστε να παραμείνει καθαρό το θέμα, που αφορά τα πλαίσια Centrosolar.

 

Για την ιστορία, ναι, kWh/kW = h και το πηλίκο Παραγώμενη ενέργεια ετησίως/Εγκατεστημένη ισχύς, εκφράζει την χρονική διάρκεια που απαιτείται να λειτουργεί η εγκατάσταση στην peak ισχύ της, ώστε να πετύχει την παραγωγή ενέργειας ενός έτους υπό συνθήκες λειτουργίας.

Link to comment
Share on other sites

οι κυψέλες όμως θεωρούνται πρώτη ύλη και είναι πολύ δύσκολο να ξέρεις από που προέρχονται.απ΄ότι έχω δει πάντως φαίνεται να μην υπάρχει μονάδα παραγωγής εκτός Γερμανίας.

Link to comment
Share on other sites

εισαγωγή και συναρμολόγηση όμως....

Το οποίο το βλέπουμε σε πολλές περιπτώσεις "βαφτισμένων" Γερμανικών εμπορευμάτων με διάφορες χώρες κατασκευής!Το οποίο κάλλιστα μπορεί να μην είναι κακό ώς προϊόν διότι γίνεται με κάποια stadards.

 

Παρακαλώ μην κάνετε παράθεση ολόκληρου του προηγούμενου μηνύματος. Δείτε τους Κανόνες Συμμετοχής.

miltos

Link to comment
Share on other sites

τα συγκεκριμένα θεωρώ ότι είναι γερμανικά.Γερμανική εταιρία που κατασκευάζει πάνελ στην Γερμανία,νομίζω ότι δεν έχω δικαίωμα να ισχυριστώ κάτι άλλο.Το θέμα είναι να μην βρεθούμε προ εκπλήξεων στο μέλλον και εκτεθούμε.Όχι απαραίτητα από την συγκεκριμένη εταιρία αλλά από όλες αυτές που ισχυρίζονται την Γερμανική παραγωγή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.