Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κόστος μεταλλικής κατασκευής - ATOE


 

Recommended Posts

Φίλε antithema,

1) Που θα κατασκευαστεί το κτίριο;;; Χωρίς αυτό ουσιαστική βοήθεια δεν θα πάρεις.

2) Εσύ χρειάζεσαι αυτό που στα ελληνικά λέγεται budget, ή αλλιώς προϋπολογιστική προσφορά. Ζήτα από κάποιες κατασκευαστικές αυτό ακριβώς, προϋπολογιστική προσφορά για κατάθεση σε επενδυτικό πρόγραμμα. Σίγουρα θα πάρεις.

3) Για το φούσκωμα

i) Δεν είναι σωστό. Πώς να το κάνουμε.

ii) Όσο πιο υγιής είναι μια εταιρία, τόσο μικρότερη υπερκοστολόγηση μπορεί να κάνει. Άρα πριμοδοτείς τα λαμόγια.

iii) Είναι πιθανόν να υπάρχουν κάποια πλαφόν στις τιμές μονάδος ούτως ή άλλως, που μετά το φιάσκο στην Θράκη, είναι κανονικές τιμές αγοράς.

4) Σκέψου και τι θα κάνεις για να βγάλεις και εσύ χρήματα, μην τρέχεις τζάμπα. Δεν σου κάνει εντύπωση που για μια τέτοια επένδυση ο ιδιοκτήτης πήγε σε νέο μηχανικό χωρίς ανάλογη εμπειρία;;;

 

1) Το κτηριο θα κατασκευαστει Δυτικη Μακεδονια.

2) Να ζητησω δηλαδη προσφορα για την κατασκευη και χωρις περισσοτερες λεπτομερειες λες να παρω απαντηση?

3) ι) φυσικα και δεν ειναι σωστο, ιι) με προβληματιζει και αυτο, αλλα ειναι αναγκαιο κακο με τις επιδοτησεις.

4) και πιο σημαντικο... μου εκανε και εμενα εντυπωση αλλα δεν μου αρεσει να λεω οχι οποτε ειπα να το ψαξω. Προς το παρον εχω αναλαβει την εκδοση της αδείας, και οσο για την κατασκευη αγνωστο ακομα. Εννοειται δεν παω για να το κανω τζαμπα, οποτε με ποιον τροπο μπορω να βγαλω και εγω? Δεν μπορω να το δωσω υπεργολαβια σε καποια κατασκευαστικη να κόψουν τιμολόγια σε μένα και μετά εγώ στον ιδιοκτήτη και να τσιμπισω τιποτα ετσι?

 

Οποιαδηποτε βοηθεια-συμβουλη δεκτη

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να το δωσω υπεργολαβια σε καποια κατασκευαστικη να κόψουν τιμολόγια σε μένα και μετά εγώ στον ιδιοκτήτη και να τσιμπισω τιποτα ετσι?

 

Οποιαδηποτε βοηθεια-συμβουλη δεκτη

 

Νομίζω ότι κολυμπάς πολύ απότομα στα βαθιά και χωρίς την απαιτούμενη γνώση - εξασφάλιση.

Σκέψου και το ενδεχόμενο να μην τσιμπήσεις τίποτα αλλά να σου τσιμπήσουν.

 

Από την άλλη πολλές φορές ο ριψοκίνδυνος επιβραβεύεται...

 

Σε κάθε περίπτωση γράψε την ειδικότητα σου στο προφιλ σου

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι κολυμπάς πολύ απότομα στα βαθιά και χωρίς την απαιτούμενη γνώση - εξασφάλιση.

Σκέψου και το ενδεχόμενο να μην τσιμπήσεις τίποτα αλλά να σου τσιμπήσουν.

 

Από την άλλη πολλές φορές ο ριψοκίνδυνος επιβραβεύεται...

 

Σε κάθε περίπτωση γράψε την ειδικότητα σου στο προφιλ σου

 

Δηλαδή φίλε Άρη η γνώμη σου είναι να βγάλω την άδεια και απο εκεί και πέρα να πω οτι δεν μπορώ να αναλάβω την κατασκευή?

 

Αλλά όπως κ να έχει θα ήθελα να βγάλω μια χοντρική εκτίμηση της κατασκευής έτσι ώστε να γίνει η αίτηση για την επιδότηση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τοσο απλό να παρεις εργολαβία ολόκληρο έργο.

Αν δουλέψεις με την λογική του καπέλου επί της προσφοράς αλλων οργανωμένων εταιρίων θα πρέπει το ποσοστό που θα βγάλεις να μπορεί να καλυψη το σκίσιμο που θα σου κανει η εφορία αφου ο τζίρος σου θα εκτιναχθεί.

Για να κανεις Α.Ε φαντάζομαι οτι δεν πληρης τις προυποθέσεις, μονο Ο.Ε.

Προσοχή μην βιάζεσαι.

Το ποσο που εγκρίνουν στα επενδυτικά ειναι συγκεκριμένα οσο και να φουσκώνεις, αυτό που πρεπει να κανεις είναι να καλυψεις το ποσο, μετα ολα τα αλλα δεν μετρανε, και το ποσο καλύπτεται ευκολα.

Ο ελεγχος ειναι λεπτόμερης, μετα απο κατι κρουσματα με επενδυτικά σε ανύπαρκτα έργα!

Link to comment
Share on other sites

Κάνε επίβλεψη πρώτα.

Έχεις ξανακάνει?

Ξεκίνα από εκεί.

Αν δεν έχεις εμπειρία θα σου τα παίρνουν από παντού.

 

Είμαστε πάντως εκτός θέματος.

Θα τα διαγράψω τα μηνύματα από αύριο

Link to comment
Share on other sites

To να συντονίζεις υπεργολάβους αναλαμβανοντας το εργολαβικό κόστος, ρίσκο και ευθύνη της συνολικής κατασκεύης δεν ειναι λαμογία, ειναι παροχή υπηρεσιών που πρεπει να αμοιβεται και πολύ μαλιστα. Απλά ειναι επίκινδυνο για την τσέπη σου ιδίως την σημερινή εποχή των κανονιών.

Το φουσκωμα του προυπολογισμού παλί την συνταξη της οριστικής μελέτης, παλι σεν σημαινει τίποτα. Στο τελος οι ποσοτητες επιμετρούνται και οι υπερβολικές τιμές κοβονται.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,μπορώ να βασιστώ σε κάποιο επίσημο πίνακα ή άρθρο,ωστε να κάνω ένα προυπ/μο για την κατασκευή ενος μεταλλικού κλιμακοστασίου?Επειδή δεν έχω βρει κάτι αντίστοιχο σε κανένα περιγραφικό τιμολόγιο,πώς συντάσσεται κάτι ανάλογο?Να βάλω τιμές κατ εκτίμηση?Και πού κυμαίνονται?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Για τα φέροντα στοιχεία του κλιμακοστασίου: ΟΙΚ 61.05

Τα σκαλοπάτια και τα πλατύσκαλα μπορεί να είναι σχάρα (τύπου ORSOGRIL),

οπότε: ΟΙΚ 61.24

Εάν είναι από επίπεδη λαμαρίνα, κριθαρωτή: ΟΙΚ 72.31.03

Link to comment
Share on other sites

dratsiox,gvarth ευχαριστώ.Μετά απο ψάξιμο ,Βρήκα το επισυναπτόμενο.Είναι το πιο πρόσφατο ή έχουμε αναθεώρηση τιμών?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.