Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σοφίτα χωρίς άδεια


Recommended Posts

Καλησπέρα στο φόρουμ.

 

Υπάρχει σοφίτα 40 τμ σε οικία που έχει άδεια.Ο ιδιοκτήτης αντί να κάνει κανονική σκεπή, τη σήκωσε παραπάνω και έκανε δωμάτιο.

Με ποιο νόμο γίνεται η τακτοποίηση?

Είναι αλλαγή χρήσης?

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

ειναι σημειο διαφωνιας με συναδελφους. Συντηρητικα μπορεις να θεωρησεις δημιουργια χωρου ιση με τα τετραγωνικα της σοφιτας.(αλλη κατοικια)

 

αλλη αποψη λεει οτι τα τετρ. ανω του 2.40 κατοικια και τα κατω του 2.40 βοηθ χωρος.

 

δεν εχω καταληξει ακομη τι θα επιλεξω.κανενα απο τα 2 δεν ειναι 100% σωστο

Link to comment
Share on other sites

ειναι σημειο διαφωνιας με συναδελφους. Συντηρητικα μπορεις να θεωρησεις δημιουργια χωρου ιση με τα τετραγωνικα της σοφιτας.(αλλη κατοικια)

 

αλλη αποψη λεει οτι τα τετρ. ανω του 2.40 κατοικια και τα κατω του 2.40 βοηθ χωρος.

 

δεν εχω καταληξει ακομη τι θα επιλεξω.κανενα απο τα 2 δεν ειναι 100% σωστο

 

Μπορεί να την δηλώσει όλη βοηθητική αν είναι ή όλη κύρια χρήση αν είναι!

Δν νομίζω να επηρρεάζει το ελεύθερο ύψος την τακτοποίηση. Το ίδιο ίσχυε και με τους ημιυπαίθριους. Προσωπική μου άποψη δήλωσε την αληθή κατάσταση να ξεμπερδεύεις μια για παντα!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να την δηλώσει όλη βοηθητική αν είναι ή όλη κύρια χρήση αν είναι!

Δν νομίζω να επηρρεάζει το ελεύθερο ύψος την τακτοποίηση. Το ίδιο ίσχυε και με τους ημιυπαίθριους. Προσωπική μου άποψη δήλωσε την αληθή κατάσταση να ξεμπερδεύεις μια για παντα!

 

προσωπικα θα δηλωνα ολα τα τετραγωνικα σαν αλλη κατοικια ή κυρια (αν ανηκει στην κυρια κατοικια).ειναι και αρκετα δυσκολο να κανεις αποτυπωση σε στεγη

 

ελγχος υψους κτιριου και τελος

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή πάμε με νόμο για αυθαίρετα??

 

Πώς να το πας με τον 3843? Αφού δε λες ότι έχεις υπέρβαση ύψους σε σχέση με την ο.α?

Link to comment
Share on other sites

Πώς να το πας με τον 3843? Αφού δε λες ότι έχεις υπέρβαση ύψους σε σχέση με την ο.α?

 

όχι δεν έχω υπέρβαση ύψους..Δεν υπάρχει σοφίτα στην ΟΑ..Υπάρχει σκεπή

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν έχω υπέρβαση ύψους..Δεν υπάρχει σοφίτα στην ΟΑ..Υπάρχει σκεπή

 

εχεις δημιουργια νεου χωρου, οποτε πληρωνεις για αυτα τα τετραγωνικα και τελος. προσωπικα αυτο θα δηλωνα-εκανα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φόρουμ.

 

Υπάρχει σοφίτα 40 τμ σε οικία που έχει άδεια.Ο ιδιοκτήτης αντί να κάνει κανονική σκεπή, τη σήκωσε παραπάνω και έκανε δωμάτιο.

Με ποιο νόμο γίνεται η τακτοποίηση?

Είναι αλλαγή χρήσης?

 

Ευχαριστώ πολύ

ΑΦού λες ότι σήκωσε τη σκεπή παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.