Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποθήκη σε δώμα πολυκατοικίας που ανήκει σε διαμέρισμα


betonven

Recommended Posts

ΠΡΟΣΟΧΗ! Στις βεβαιώσεις των μηχανικών εξετάζονται ΚΑΙ τα παρακολουθήματα των π.χ. διαμερισμάτων κ.λπ. Αποθήκες στο υπόγειο, ανοιχτές θέσεις στάθμευσης κ.λπ.

Μου έτυχε περίπτωση που σε πολυκατοικία οι 10 ανοιχτές θέσεις στάθμευσης είχαν κατά την αυτοψία πέργκολα κλεισμένη με κεραμίδια και φυσικά πριν την έκδοση της βεβαίωσης για το διαμέρισμα, πάμε για ρύθμιση της αυθαίρετης κατασκευής με συναίνεση (ευτυχώς).

Link to comment
Share on other sites

Για τα 3.5 τμ αποθήκη η μείωση 50% για βοηθητικούς χώρους δεν ισχύει ? Δηλαδή αν νομιμοποιήσω 3,5τμ κύριο χώρο ή 3,5 τμ αποθήκη το πρόστιμο κατ' αποκοπή είναι το ίδιο?

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω πως λόγω του μικρού εμβαδού του χώρου πας στο 500ρικο που είναι το παράβολο.Το τσέκαρες να δεις?

Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχω καταλήξει στο ότι πρέπει να δηλωθεί αφού περιγράφεται σαφώς στο συμβόλαιο. Οι συνιδιοκτήτες δεν θέλουν να ασχοληθούν, είτε έχουν πεθάνει, είτε είναι στο εξωτερικό, είτε δεν έχουν λεφτά είτε δε νοιάζονται... Κλασσικά πράγματα...

 

Μόνο ο δικός μου θέλει να το κάνει για να μεταβιβάσει καθαρό σπίτι στην κόρη του.

 

Το θέμα είναι, αφού θα χρειαστεί να κάνω πλήρη αποτύπωση του δώματος, δείχνω το υπόλοιπο κτίριο των αποθηκών κανονικά, και νομιμοποιώ μόνο τα δικά του 3 τ.μ. , σωστά...;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.