Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια υλοτομίας και εκρίζωσης (Κέρκυρα)


elina123

Recommended Posts

Εχω κάνει αίτηση στη ΔΕΗ για τη εγκατάσταση φωτοβολταικου συστήματος 100 kw στο νομό της Κέρκυρας.

Το χωράφι μου είχε κάποια ελαιόδεντρα, τα οποία και έκοψα. Έχω πάρει άδειες από όλες τις υπηρεσίες εκτός από τη ΝΕΧΩΠ, η οποία μου ζητάει άδεια υλοτομίας και εκρίζωσης για να μου βγάλει την άδεια. Χωρίς την άδεια της ΝΕΧΩΠ δεν μπορώ να πάρω άδεια από την Πολεοδομία.

Στην Κέρκυρα όμως απαγορεύεται η κοπή ελαιοδέντρων σύμφωνα με μία υπουργική απόφαση που

βγήκε το 1926..

 

Μήπως γνωρίζει κανείς στην Κέρκυρα πως μπορώ να βγάλω τη συγκεκριμένη άδεια?

Είναι κρίμα γιατί έχω χαλάσει πόσα χρήματα για να φτάσω ως εδώ και στο τέλος να μου ακυρώσουν την αίτηση!!

Link to comment
Share on other sites

@elina123 σε ανάλογη περίπτωση που έχω, ζήτησα άδεια εκρίζωσης από την πολεοδομία της Κέρκυρας, την οποία μου είπαν ότι θα μου τη δώσουν.

 

Τώρα αν θα τη δεχτούν στη διεύθυνση Αγροτικής ανάπτυξης αυτό είναι άλλο θέμα...

 

Προσπάθησε να επικοινωνήσεις με την πολεοδομία του δήμου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!!

 

Αν σας είναι εύκολο μπορείτε να μου πείτε τί ακριβώς σας ζήτησαν από την Πολεοδομία για

να σας δώσουν την άδεια υλοτομίας και εκρίζωσης?

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα στην Πολεοδομία και με έστειλαν στην υπηρεσία περιβάλλοντος και αυτοί από την υπηρεσία περιβάλλοντος στη διεύθυνση αγροτικής ανάπτυξης..Δηλαδή σε αυτούς που μου ζητάνε την άδεια!!

 

Στην πολεοδομία εκδίδουν άδεια κοπής δέντρων και θέλουν από ΝΕΧΩΠ βεβαίωση ότι είναι χαμηλής παραγωγικότητας το χωράφι..Κάτι που η ΝΕΧΩΠ δεν μου δίνει

 

Μηπως μπορείς να μου πεις topeng με ποιον μίλησες στην Κέρκυρα μπας και βγάλω καμιά άκρη?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.