Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

η έκπτωση τελικά είναι για όλο το πρόστιμο ή για αυτό που μένει μετά την αφαίρεση του παραβόλου?στο τεε έχει ένα βίντεο που μπερδεύει πολύ .

 

παραθέτω το βίντεο .δείτε στο 0:40 το παράδειγμα δίνει το εφάπαξ 5.606,40 κ στο 3:57 δίνει υπόλοιπο για πληρωμή μετά την εξόφληση 4.806,4 άρα 1000+4806=5806,4

αν δεν είναι αυτό κοροϊδία τι είναι!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 37
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η έκπτωση είναι για όλο το ποσό του εφάπαξ (μαζί με το παράβολο)

Λοιπόν ξέρεις τι ήταν αυτό που πρόσεξες? Δες:

 

Το πρόστιμο ήταν 7008 .Στην αρχή του "βίντεου" κάνει την πράξη : 7008 - (7008*20%) = 5606

Μετά όμως στο σύστημα κάνει την εξής πράξη: 7008 /1,20 = 5840, όπως κάνουμε για να βρούμε το ΦΠΑ ας πούμε.Αυτό μου μυρίζει κλεψιά, τρομερή ανακάλυψη.Ετσι δεν είναι η έκπτωση 20% αλλά 16,66%. Κάνω κάπου λάθος?

Link to comment
Share on other sites

manolis gon μη τους έχεις και για τόσο έξυπνους.... άλλωστε αυτά τα μαθηματικά είναι ανωτέρου επιπέδου για τον παπακωνσταντίνου!!! Αν ήξερε καλύτερα δν θα είχαμε φτάσει εδώ!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τα λες Manolis gon και ελπίζω να έχουν κάνει λάθος στο βίντεο στο youtube γιατί αν το σύστημα υπολογίζει έτσι την έκπτωση τότε είναι κλεψιά! Άλλο 7008*0,8 και άλλο 7008/1,20.

Link to comment
Share on other sites

δε νομίζω να είναι λάθος το σύστημα .μάλλον μας το πλασάρουν πιο χαμηλά το εφάπαξ στα έγγραφα παραδείγματα για να δελεάζουν το πολίτη κ όταν φτάνει να πληρώσει να είναι αργά να το αναβάλει .μιας κ η διαφορά είναι μικρή .

πασοκ πρώτα ο πολίτης.......

 

τώρα είδα οτι δε μπορείς να κάνεις κ σχόλιο στο youtube να τους ξεμπροστιάσεις.....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. σε προστιμο 590 ευρώ, πληρωνω 500 ευρώ το παράβολο και μετα μου βγαζει υπολοιπο προσ πληρωμή 0 ευρώ έως 22-12-2011.ειναι λογικο;

Link to comment
Share on other sites

πάντως έχει μια λογική στο οτι το παράβολο δε θα μπορούσε να έχει έκπτωση .αλλα βγάζει άκυρα δεκάδες παραδείγματα του υπεκα που βάζει πρόστιμο κ παράβολο στην έκπτωση .

σορρυ για τα απανωτά ποστ .

 

αυτό που λέει ο νόμος γιάννη είναι οτι ποσά κάτω απο 400 ε μετά την αφαίρεση του παραβόλου ειναι οτι πληρώνονται εφάπαξ χωρίς έκπτωση μέχρι 31/12

ίσως γιαυτό δεν σ βγάζει κάτι .

 

άρα καθάρισες με τη πρώτη φάση κ τα 90 θα φανούν μετά τις 23/12

Link to comment
Share on other sites

ωραια συμφωνω με το εφαπαξ, δηλαδή μετα τις 22-12 θα μου βγαλει πληρωμή για τα 90 εως τις 30/12;και αν παω εγω και τα πληρωσω τωρα;αφου μου εχει δωσει και κωδικο πληρωμησ για τα 0 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. σε προστιμο 590 ευρώ, πληρωνω 500 ευρώ το παράβολο και μετα μου βγαζει υπολοιπο προσ πληρωμή 0 ευρώ έως 22-12-2011.ειναι λογικο;

 

Μάλλον τελείωσες αν είχες επιλέξει το εφάπαξ. Με την 20% έκπτωση πέφτει το ποσό κάτω από 500€ οπότε με το ελάχιστο παράβολο καθάρισες.Μπορείς να τελειώσεις αν βιάζεσαι, έχοντας υπόψιν τη δέσμευση ότι έχεις όλα τα δεδομένα και σχέδια και ότι θα τα προσκομίσεις μέχρι το Μάρτη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.