Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγη θεσης ακινητου μη συνομο


Recommended Posts

Εχω την περιπτωση που βγηκε αδεια για κατοικια 160 τ.μ. και στην αδεια προβλεπεται να τοποθετηθει στην φατσα του οικοπεδου ομως ο ιδιοκτητης λεει οτι σκαβωντας βρηκαν πηγαδι και το τοποθετησαν σε τελειως αλλη θεση μεσα στο οικοπεδο και κατα 50 τ.μ παραβιαζει το Δ και παραλληλα οι εξωτερικες διαστασεις και η εσωτερικη διαρρυθμιση ειναι διαφορετικες απο αυτα της αδειας αλλα σαν μεγεθος ειναι 161 τ.μ. μετα απο αποτυπωση που εκανα. Και εχει και δυο εχτρα προβολους.

 

Ερωτησεις

 

1. Τακτοποιω μονο το 1 τ.μ. και αυτα που παραβιαζουν Δ ή ολο το σπιτι παει αυαθιρετο?

2. Συμφωνα με τις διευκρινησεις δεν χρειαζεται να κανω τοπογραφικο και αποτυπωσεις (οσον αφορα τις αμοιβες) αλλα αν δεν τα κανω αυτα τα δυο δεν κανω τιποτα οποτε με τις τι κανουμε 1469 + απουπωση αρχ. + τοπογραφικο ή μονο 1469 ευρω?

 

Καλα οσον αφορα τις διευκρινιστικες του υπεκα που λεει οτι το τμημα που νομιμοποιηται παει με αδεια και το αλλο με 4014 κανω πως δεν το διαβασα διοτι μ΄αυτα που γραφουν οι απαραδεκτοι θα χασουμε και τη κριτικη μας σκεψη

Link to comment
Share on other sites

ωραίο ερώτημα αυτό, να το κάνω λίγο πιό έυκολο από την παραπάνω περίπτωση... τί γίνεται με τα μετακινημένα κτίσματα στα οποία έχει τηρηθεί απολύτως και το περίγραμμα και τα υπόλοιπα πλήν της μετακίνησης?? αν δεν υπήρχε αυτός ο νόμος θα μιλούσαμε για μικρή παράβαση, με τον 4014 υπάρχει κάτι για αυτήν την περίπτωση??

Link to comment
Share on other sites

kontegr

Σε βλεπω μη ενημερωμενο.. :smile:

Στην περιπτωση αυτη βαζεις το περιγραμμα της ΟΑ, βαζεις το υλοποιημενο περιγραμμα, οτι ειναι εκτος του περιγραμματος της ΟΑ ειναι ΑΥΘΑΙΡΕΤΟ...

(ειναι καποια οδηγια ή απαντηση της ΔΟΚΚ, την ειχα διαβασει αλλα δεν τηνν εχω, δυστυχως...)

Link to comment
Share on other sites

@ pontifika

Για το 1 μ2 δεν νομίζω ότι απαιτείται να κάνεις τίποτε καθώς το 1 μ2 ευρίσκεται μέσα στις ανοχές που προβλέπονται από τον νόμο.

Για το 2 δεν έχω σαφή άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα καταρχάς,αυτό που θέλω να ρωτήσω εγώ είναι κάπως σχετικό με τα παραπάνω.Υπάρχει ισόγεια κατοικία 60 τμ σε οικόπεδο 600 τμ ,βάση της άδειας που εκδόθηκε το 99 το κτίσμα έπρεπε να τοποθετηθεί σε άλλη θέση απο αυτήν που είναι σήμερα.Επειδή το οικοπεδο+κτίσμα πρέπει να πουληθεί (αγοραστής είμαι εγώ) θέλω να τακτοποιήσω αυτό το θέμα για να μην έχω πρόβλημα σε τυχόν προσθήκη που θα κάνω αργότερα και πέραν αυτού τη βεβαίωση για αυθαίρετα θα την υπογράψω εγώ.Με τα τ.μ και Δ είμαι ΟΚ.Ρώτησα στην πολεοδομία και μου είπαν ότι με ενημέρωση φακέλου γίνεται(Το σπίτι έχει πάρει ρεύμα).Το ερώτημα μου είναι αν θα πρέπει να κατατεθεί αμοιβή για τοπογραφικό στο φάκελο.Και αν ναι ,θα πρέπει να είναι η ελάχιστή + φεμ +τσμέδε?Στην πολεοδομία που ανήκει η περιοχή δεν μου έδωσαν σαφή απάντηση γιατί δεν γνώριζαν(μάλλον ναι μου είπε),με συνάδελφο που μίλησα μου είπε οχι,σε άλλη πολεοδομία που ρώτησα και εκει δεν ήταν σίγουρη η υπάλληλος.Στο ΤΕΕ που πήρα δεν γνωριζαν ούτε εκεί.Υπάρχει κάποιος που του έχει τύχει κάτι σχετικό?Και terry όταν λές οτι ,ότι είναι εκτός περιγράμματος οικ.αδείας είναι αυθαίρετο?εμένα το κτίσμα είναι όλο εκτός περιγράμματος οικ.άδειας.Μπερδεύτηκα χειρότερα :(

Link to comment
Share on other sites

terry

Απο οτι καταλαβαινω δικη σου γνωμη ειναι να παει ολο αυαθαιρετο διοτι το σπιτι εκει που χτιστηκε σαν περιγραμμα δεν συμπιπτει καθολου με το περιγραμμα της αδειας.

 

Με τις αμοιβες στο ερωτημα 2 που εχω τι αποψη εχετε...?

Link to comment
Share on other sites

kontegr

Σε βλεπω μη ενημερωμενο.. :smile:

Στην περιπτωση αυτη βαζεις το περιγραμμα της ΟΑ, βαζεις το υλοποιημενο περιγραμμα, οτι ειναι εκτος του περιγραμματος της ΟΑ ειναι ΑΥΘΑΙΡΕΤΟ...

(ειναι καποια οδηγια ή απαντηση της ΔΟΚΚ, την ειχα διαβασει αλλα δεν τηνν εχω, δυστυχως...)

terry όσον αφορά την οδηγία αυτή την γνωρίζω (και μάλιστα για τα καλα...), αυτό που ρώτησα έιναι άν και ο Ν.4014 αντιλαμβάνεται αυθαίρετο το κτίσμα σε αυτή την περίπτωση...

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.