Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μέτρηση αντίστασης μόνωσης


panosC

Recommended Posts

Σχετικά με την ωμική αντίσταση, με την ένταση που μπορεί να δώσει το megger, δεν θα αναπτυχθεί τάση 500V, αλλά λιγότερη, συγκεκριμένα V=Ι*R.

 

Πάρε την ένταση βραχυκύκλωση του megger, η οποία ενδεικτικά μπορεί να είναι 3mA και κάνε υπολογισμούς για την τάση που μπορεί να αναπτυχθεί σε ένα φορτίο. Mια λάμπα 100W έχει αντίσταση ~500V όταν είναι ζεστή. Με αυτή την αντίσταση υπολογίζουμε τάση 1.5V.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά εσύ θα στείλεις στο Μ/Τ τροφοδοσίας τάση χωρίς παλμό (500vdc) , οι απώλειες σιδήρου, και χαλκού θα είναι μεγάλες πράγμα που σημαίνει ότι θα περάσουν στην πλακέτα

Link to comment
Share on other sites

Στο έντυπο συμπληρώνουμε την αντίσταση μόνωσης, στά πινακίδια, χωρίς καταναλώσεις, αφού όπως αναφέραμε παραπάνω, οι καταναλώσεις είναι εκτός όλες, γιά σωστή μέτρηση,τότε πότε συμληρώνουμε στό πινακίδιο, μέ καταναλώσεις; Και από ότι καταλαβαίνω σε ένα επανέλεγχο, ξηλώνουμε τα πάντα (spot πλευρά Μ/Σ-λάμπες-συσκεύες όλες, όπως A/C με σύνδεση σε κουτί διακλαδώσεως κ.λ.π),κάνουμε την μέτρηση και μετά ξανά από την αρχή επανασυνδέσεις. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

....τότε πότε συμληρώνουμε στό πινακίδιο, μέ καταναλώσεις

 

Μια υποβρύχια αντλία κάποιων ΗΡ στα 150 μέτρα βάθος θα την τραβήξεις επάνω για να την αποσυνδέσεις ,δεν νομίζω

 

..κάνουμε την μέτρηση και μετά ξανά από την αρχή επανασυνδέσεις. Σωστά;

 

Έτσι, ακριβώς

Link to comment
Share on other sites

και αμα μας "κατσει" πελατης να δεχτει ολα αυτα, εγω να μου τρυπησετε τη μύτη!

Καλός ο έλεγχος και η τηρηση ολωντων προβλεπωμενων διαδικασιων, αλλα...

Προσωπικα σκεφτομαι να μην αναλαμβανω επανελεγχους, αν μου τυχαινουν περιπτωσεις τετοιες που απαιτουν τετοιες διαδικασιες. Ας αναλαβει άλλος συνάδελφος ή υπογραφακιας.

Δικες μου εγκαταστασεις ( να δουμε μεχρι ποτε θα υπάρχουν νεες) και ανακαινισεις, καθως και τυχον περιπτωσεις επανελεγχου που "φαινεται" οτι δεν ειναι χρεπια και δεν εχουν τετοιες διαδικασιες.

Link to comment
Share on other sites

Δικες μου εγκαταστασεις ( να δουμε μεχρι ποτε θα υπάρχουν νεες) και ανακαινισεις, καθως και τυχον περιπτωσεις επανελεγχου που "φαινεται" οτι δεν ειναι χρεπια και δεν εχουν τετοιες διαδικασιες.

 

 

μην τα θες όλα δικά σου

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στους επανελέγχους εξηγείς στον πελάτη απο την αρχή πως είναι η διαδικασία και μετά προχωράς εάν σου δώσει το οκ

Link to comment
Share on other sites

Αν οι διακόπτες των φωτιστικών είναι στη θέση OFF, η μέτρηση L-PE δέν νομίζω να έχει πρόβλημα με τούς λαμπτήρες τοποθετημένους,σε αντίθεση με την μέτρηση N-PE, μόνο που δεν θα ελέγχονται τα καλώδια των φωτιστικών(επιστροφές). Γιατί μέ την αποσύνδεση όλων των φωτιστικών σε ένα κατάστημα ή ακόμα και σε οικία, είναι ένα θέμα.

Φανταστείτε τι έχει να γίνει σε μία καφετέρια, με 100 spot 12V- 20 HQI και κ,λ,π,(ύψος φωτιστικών 3,5μ-4μ) όταν κάθε χρόνο κανονικά θέλει επανέλεγχο, αποσυνδέσεις- επανασυνδέσεις. Πολύ ωραία!! Τί κάνουμε;

Link to comment
Share on other sites

Το νουμερο 2GΩ είναι ενταξει? ευχαριστω

 

Είσαι σίγουρη ότι έχεις δει τέτοιο νούμερο σε μέτρηση αντίστασης μονωσης ?

Μιλάς για 2 εκατομμύρια ΩΜ (gigaomm)

 

 

 

 

* 1 000 000 000 000 = 1012 terra (T)

* 1 000 000 000 = 109 giga (G)

* 1 000 000 = 106 mega (M)

* 1 000 =104 kilo (K)

* 100 =102 hecto (h)

* 10 = 101 deca (da)

* 0.1 = 10-1 deci (d)

* 0.01 = 10-2 centi ©

* 0.001 = 10-3 milli (m)

* 0.000 001 = 10-6 micro (μ)

* 0.000 000 001 = 10-9 nano (n)

* 0.000 000 000 001 = 10-12 pico (p)

* 0.000 000 000 000 001 = 10-15 fempto (f)

* 0.000 000 000 000 000 001 = 10-18 atto (a)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.