Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα τοπογραφικού


Recommended Posts

Συνάδελφοι γειά σας.

 

Μέτρησα ενα ακίνητο εντός οριοθετημένου οικισμού με αρτιότητα 300τ.μ. και το βρήκα 637τ.μ. και μέσα σε αυτό βρίσκονται 2 οικοδομές.

 

Ο ιδιοκτήτης θέλει να μεταβιβάσει το ακίνητο με της οικοδομές στα 2 παιδιά του χωρίζοντάς το σε 2 νέα οικόπεδα.

 

Θεωρητικά γίνεται αφού είναι πάνω απο 600τ.μ. πρακτικά όμως δεν γίνεται. Αυτό ξεπερνιέται με σύσταση κάθετης.

 

Ζήτησα απο τον ιδιοκτήτη τα έγγραφα του ακινήτου (συμβόλαιο και άδειες).

και μου τα έφερε.

 

Το συμβόλαιο είναι του 1965 και αναφέρει ένα ακίνητο περίπου 500τ.μ.

 

Έχει εκδοθεί η πρώτη άδεια το 1978 και στο διάγραμμα κάλυψης φένεται όλο το οικόπεδο 727τ.μ. και η οικοδομή 100τ.μ.

 

Το 1987 εξεδόθει μια νέα άδεια στο οικόπεδο για οικοδομή 116τ.μ. αλλά στο διάγραμμα κάλυψης "ο συνάδελφος" έδειξε τμήμα του όλου οικοπέδου δηλαδή 538τ.μ. και χωρίς να φένεται η πρώτη οικοδομή. Επίσεις οι διαστάσεις του Δ.Κ. δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα. (Π.Χ. αναγραφόμενη πρόσοψη 12,90μ., μετρούμενο με την κλίμακα 11,30μ.)

 

Με βάση του σημερινούς όρους δόμησης δεν υπάρχει υπερ κάλυψη ουτε υπέρ δόμηση.

 

Σε σηζήτηση με συμβολαιογράφο μου είπε ότι δεν μπορεί να γίνει η μεταβίβαση γιατί υπάρχει παρανομία.

 

Ερώτηση:

Αν γράψω στην δήλωση μου οτι το οικόπεδο είναι 637τ.μ. είναι άρτιο κατά κανόνα και οικοδομήσιμο, το χωρίσω με κάθετη ιδιοκτησία και αναφέρω και τους αριθμούς αδείών είμαι καλυμμένος.

Αν ένας απο τα δυο παιδιά αποφασίσει να το πουλήσει και ο αγοραστής ψάξει της άδειες δεν θα φανεί το πρόβλημα και θα είμαι και εγώ συνένοχος.

 

Προτάσεις και συμβουλές σας παρακαλώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Άκου τον συμβολαιογράφο και μην γίνεσαι συνένοχος. Ο συμβολαιογράφος το λέει γιατί ένα τέτοιο συμβόλαιο είναι άκυρο και δεν παίζε αφ' ενός με την φήμη του και αφ' ετέρου ενδεχομένως να έχει πειθαρχικές και ποινικές κυρώσεις.

Η σωστή διαδικασία είναι να γίνει η νομιμοποίηση των όποιων παρανομιών πρώτα από την Πολεοδομία σύμφωνα με τα όσα προβλέπει ο νόμος και στην συνέχεια επί των ''καθαρών'' οικοπέδου και οικοδομών να κάνεις την σύσταση.

 

Ούτε ο αγοραστής, ούτε τα παιδιά, ούτε τα παιδιά των παιδιών φταίνε για να ταλαιπωρούνται μελλοντικά.

 

Η δικιά μου προσωπική άποψη πάντα...γιατί δεν αξίζει για 300,500 και 1000 ευρώ να ''παίζεις'' με το όνομά σου.

Link to comment
Share on other sites

geokasto συμφωνώ απόλυτα μαζί σου για το "όνομα" άλωστε έχω και εγώ ακριβώς την ιδια άποψη.

 

Η άποψη σου είναι οτι λύνεται με νομιμοποίηση απο την πολεοδομία που δεν σου κρύβω ήταν και εμένα η ακραία σκέψη μου γιατί αυτό όμως θα έχει ενδεχομένως σαν αποτέλεσμα την ακύρωση της 2ης άδειας και μετά άντε και καλή δύναμη!!

 

Οι οικοδομές είναι σύμφωνες με τα σχέδια των οικοδομικών αδειών ή υπάρχουν και αυθαίρετα τμήματα;

 

Δεν υπάρχουν αυθαίρετα τμήματα

 

Παρατήρηση: Μη διαχωρίζετε την απάντησή σας σε δύο ή περισσότερες διαδοχικές δημοσιεύσεις. Χρησιμοποιείστε την "επεξεργασία" για να αλλάξετε το περιεχόμενο ή να προσθέσετε κάτι στην τελευταία σας δημοσίευση.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχουν αυθαίρετα τμήματα, τα πράγματα είναι σαφώς καλύτερα.

Ανέφερες ότι δεν υπάρχει υπέρβαση σε δόμηση και κάλυψη.

Δες με την πολεοδομία αν μπορείς να κάνεις αναθεώρηση της 2ης άδειας με το σωστό τοπογραφικό, διάγραμμα κάλυψης κλπ στο οποίο θα φαίνεται και το προγενέστερο κτίσμα φυσικά...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Geokasto. Πρίν όμως καλό θα είναι να γίνει μια συμβολαιογραφική πράξη καθορισμού ορίων και εμβαδού...

Κι επειδή πρέπει να υπάρχει και κάπου κάπου "Θεία Δίκη" τη διαδικασία της νομιμοποίησης ας την αναλάβει ο "καλός" συνάδελφος μιας και διεκπεραίωσε την άδεια του '87, φυσικά χωρίς καμιά αμοιβή.

Αλλά έχω και την απορία: Ο ιδιοκτήτης του οικοπέδου έβλεπε ότι έχει οικόπεδο "ακορντεόν"... όταν πήρε την άδεια ή κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας της αδειας απο τον "καλό" συνάδελφο δεν είδε κανένα τοπογραφικό, διάγραμμα κάλυψης κλπ, ώστε να επισημάνει την ελαστικότητα?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Geokasto. Πρίν όμως καλό θα είναι να γίνει μια συμβολαιογραφική πράξη καθορισμού ορίων και εμβαδού...

Κι επειδή πρέπει να υπάρχει και κάπου κάπου "Θεία Δίκη" τη διαδικασία της νομιμοποίησης ας την αναλάβει ο "καλός" συνάδελφος μιας και διεκπεραίωσε την άδεια του '87, φυσικά χωρίς καμιά αμοιβή.

Αλλά έχω και την απορία: Ο ιδιοκτήτης του οικοπέδου έβλεπε ότι έχει οικόπεδο "ακορντεόν"... όταν πήρε την άδεια ή κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας της αδειας απο τον "καλό" συνάδελφο δεν είδε κανένα τοπογραφικό, διάγραμμα κάλυψης κλπ, ώστε να επισημάνει την ελαστικότητα?

Συνέδελφε GRTOPO οι ιδιοκτήτες δεν τους ενδιαφέρει παρά να πάρουν την άδεια στα χέρια τους με το οποινδήποτε τρόπο. Μετά είναι που πληρώνουν της ******* τους και ερχόμαστε εμείς να βγάλουμε το φίδι απο την τρύπα που δεν βγαίνει.

Για την συμβολαιογραφική πράξη καθορισμού ορίων διαφώτισε με σε παρακαλώ αν θές λίγο.

 

Παρατήρηση: Να είστε πιο κόσμιοι και προσεκτικοί στην επιλογή των λέξεων που χρησιμοποιείτε. Τα γραπτά μένουν! Διορθώστε το κείμενό σας χρησιμοποιώντας την "επεξεργασία".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum και ειδικότερα τον κανόνα υπ' αριθμό 4.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο για τους ιδιοκτήτες αλλά αυτό δεν τους αφήνει άμοιρους ευθυνών... και μπροστά τους τα βρίσκουν όταν θελήσουν να κάνουν κάτι νόμιμο.

Όσο για τη συμβολαιογραφική πράξη καθορισμου ορίων θα γίνει επι τοπογραφικού διαγράμματος όπου θα το συνυπογράφουν εκτός από τους ιδιοκτήτες και οι όμοροι και θα υπάρχουν οι σχετικές δηλώσεις για τα όρια και ότι αυτά υφίστανται έτσι από ...τότε.

Με αυτό θα "κλειδώσεις" το σχήμα και το εμβαδό και στη συνέχεια με αυτό το τοπογραφικό θα προχωρήσεις στη νομιμοποιηση των κτισμάτων στη πολεοδομία.

 

Καλή δύναμη, αν το αναλάβεις και φυσικά κοίτα η αμοιβή να είναι η δέουσα. Κάποια στιγμή πρέπει η καλή και καθαρή δουλειά να αναγνωρίζεται και έμπρακτα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.