Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κλειστός χώρος στάθμευσης - αποθήκη


Recommended Posts

Καλησπέρα,

σε οικισμο κάτω των 2000 κατοίκων πόσα τ.μ. είναι το μέγιστο ανεξάρτητο κτίσμα που επιτρέπεται να κατασκευασω για χρήση πάρκινγκ και αποθήκης? Επίσης θα πρέπει να το κολλήσω στο κύριο κτίσμα ή να αφήσω αποσταση και ποια είναι αυτή. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ή θα κολλήσεις ή θα αφήσεις το ελάχιστο Δ.

Δεν νομίζω ότι υπάρχει μέγιστο, αρκεί συνολικά να μην υπάρχει υπέρβαση δόμησης και κάλυψης.

Εκτός και αν υπάρχουν ειδικοί όροι στην περιοχή. Επίσης πιθανά μα απαιτείται έγκριση ΕΠΑΕ για τον διαχωρισμό των όγκων.

Link to comment
Share on other sites

Ειδικοί όροι δεν υπάρχουν και έτσι κι αλλιώς θα περάσω ΣΧΟΠ. Επειδή θα έχει βοηθητική χρήση μήπως δεν μετράει στην δόμηση?? (Θα έχει ύψος 2,40 μ.)

Link to comment
Share on other sites

Ο κλειστός χώρος στάθμευσης, δεν μετράει στη δόμηση εάν γίνει συμβολαιογραφική πράξη δέσμευσης. Προσοχή όμως μετράει στην κάλυψη και κατά συνέπεια στον όγκο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις άμεσες απαντησεις. Λόγω άγνοιας όμως επανέρχομαι..... Δηλαδή αν δεν κάνω συμβολαιογραφική πράξη θα μετρήσει κανονικά και στην δόμηση και στην καλυψη. Αρα μπορώ να το κάνω και 3μ ύψος... Στις αμοιβές όμως το βάζω στους βοηθητικούς χώρους ή στην κατοικία?? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως από τη στιγμή που θα χαρακτηριστεί ένας χώρος ως «Χώρος Στάθμευσης», απαιτείται Συμβολαιογραφική Πράξη, είτε μετράει, είτε δεν μετράει στη Δόμηση.

Link to comment
Share on other sites

1) Στον συμβολαιογράφο πρέπει να παρίσταται και ο μηχανικός ή δεν είναι αναγκαίο;

 

2) Τι σχέδια κ.λπ. απαιτούνται από τον Μηχανικό; Διάγραμμα κάλυψης, κατόψεις των ορόφων όπου υπάρχουν οι θέσεις στάθμευσης, τι άλλο και πόσα αντίγραφα των σχεδίων;

Link to comment
Share on other sites

1) οχι, δεν είναι αναγκαίο.

2) 2 αντίγραφα των κατόψεων ορόφων και τοπογραφικό .

 

υ.γ. Πάντως έχω βγάλει άδεια προσθήκης θέσης στάθμευσης (μη απαιτούμενη) χωρίς να ζητηθεί συμβολαιογραφική πράξη και δεν μέτρησε στην δόμηση

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ erling. Και από το τοπογραφικό φαντάζομαι δύο αντίγραφα, σωστά;

 

Νομίζω ότι η Πολεοδομία ζητά συμβολαιογραφική πράξη μόνο για τις θέσεις εκείνες που απαιτούνται για την κάλυψη των απ' το νόμο απαιτούμενων ελάχιστων θέσεων στάθμευσης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.