Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημοτική πάροδος (μονοπάτι;)


Recommended Posts

Γειά σας,

 

πρώτα απ΄ολα θέλω να πω οτι είναι είναι πρωτη φορά που γραφω και θα΄θελα να δώσω τα συγχαρητήρια μου για αυτο το forum, μπράβο σας, εξαιρετική δουλειά!

 

Είμαι πολ. μηχ. και έχω αναλάβει την άδεια ενός οικοπέδου (εντός σχεδίου) για 2 μεζονέτες. Μιλώντας με έναν φιλο τοπογράφο, προέκυψε ένα θέμα όσον αφορά την αρτιότητα και οικοδομησιμότητα του παραπάνω οικοπέδου αλλα και των όμορων. Ένα απο τα όμορα οικ. προκύπτει οτι είναι άρτιο αλλα δεν έχει πρόσωπο 6μ. προς δρόμο για να΄ναι και οικοδομήσιμο, άρα ούτε τα υπόλοιπα είναι, αρα πρέπει να γινει πράξη τακτοποίησης. Παίρνωντας υπ'όψην οτι το συγκεκριμενο (το μή οικοδομήσιμο) έχει επαφή πάνω απο 6μ. με μια δημοτική πάροδο πλάτους 2,5μ, ρωτησα στην πολεοδομία γιατι να μην είναι και οικοδομήσιμο και μου είπαν οτι η δημοτική πάροδος θεωρείται ως "μονοπάτι" κοινόχρηστης χρήσης και όχι σαν δρόμος. Γνωρίζει κανείς άν ισχύει κάτι τέτοιο; Θα μπορούσατε να μου δώσετε καμιά συμβουλή;

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν η πάροδος δεν είναι δρόμος του σχεδίου και είναι εντός οικοδομικού τετραγώνου τότε έχει δίκιο η Πολεοδομία.

Αν όμως δεν προβλέπεται από το σχέδιο τότε είναι αναγκαστικά προσκυρωτέα έκταση κατά την πράξη τακτοποίησης.

Link to comment
Share on other sites

ή αν με την προσκύρωση της παρόδου αποκτά το απαιτούμενο πρόσωπο.

Διευκρίνισε μας λίγο αν το μη δομήσιμο οικόπεδο έχει πρόσωπο στο δρόμο του σχεδίου ή μόνο στην πάροδο.

Γιατί στην δεύτερη περίπτωση είναι τυφλό οικόπεδο με ότι συνεπάγεται αυτό.

Στην περίπτωση αυτή το πρόβλημα δεν λύνεται με τακτοποίηση μόνο αλλά μπορεί να γίνει και με αποφαση νομάρχη.

Να συμπληρώσω επίσης ότι το δικό σου δεν μπορεί να δομηθεί αν η δόμησή εμποδίζει την τακτοποίηση του όμορου. Αν δεν την εμποδίζει μπορεί να δομηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Ενα σκαρίφημα θα βοηθούσε να κατανοήσουμε λίγο περισσότερο τη περίπτωση.

Το "μονοπάτι" φαίνεται στο ρυμοτομικό? Δες επίσης αν είναι οδός διατηρητέα ως προϋφιστάμενη του '23. Οι οροι δόμησης της περιοχής ποιοί είναι? (κατά κανόνα και παρεκκλίσεις)

Link to comment
Share on other sites

Σας στέλνω το παρακάτω τοπογραφικό σκαρίφημα όπως έχει προσκυρωθεί απο τον Άρειο Πάγο όσων αφορά τις ιδιοκτησίες.

 

Οι όροι δομησης είναι οι εξής: Σ.Δ. = 1,00. ΑΡΤΙΟΤΗΤΑ 15-400 ΚΑΤΑ ΠΑΡΕΚΛΙΣΗ 6-80.

Να προσθέσω οτι τα οικόπεδα είναι όλα άρτια ως προς τα τετραγωνικά.

 

Σε περιπτωση πράξης τακτοποιησης, έχετε καμια πρόταση;

post-1966-131887205418_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

teoteo, όταν λες ότι "έχει προσκυρωθεί από τον Άρειο Πάγο" τι εννοείς? μπορείς να μας δώσεις λίγο την προϊστορία?

Μήπως είναι εύκολο να αναρτήσεις και ένα απόσπασμα από το εγκεκριμένο ρυμοτομικό μεγάλης κλίμακας? Υπάρχουν τεχνικές εκθέσεις? Τοπογραφικά αδειών? Επίσης το status το πολεοδομικό ποιό είναι (παλαιό σχέδιο, οικισμός με εγκεκριμένο ρυμοτομικό)?

Ο 3174 & 3175 πως δόμησαν?

Για να γίνουν προτάσεις για τακτοποίση πρέπει να αποτυπωθεί ολόκληρο το οικοδομικό τετράγωνο ή τουλάχιστο όλα τα όμορα του τυφλού.

Επίσης εξέτασε τη περίπτωση να είναι οι 3174&3175 ένα οικόπεδο.

 

Κάτι άλλο που με ενοχλεί είναι ότι το οικόπεδό σου δεν είναι άμεσα όμορο με το προβληματικό, μεσολαβεί η "δημοτική πάροδος".... άρα (δεν είμαι και σίγουρος..ας με διορθώσει κάποιος συνάδελφος αν κάνω λάθος) δεν είναι έχεις ανάγκη τακτοποίσης.

Επειδή το έχω αντιμετωπίσει στο παρελθόν (μιλάω για πλάτος οδού 8μ!!!) η οποία σε πρώτη ματιά έμοιαζε με κανονική οδό σχεδίου.... εντούτοις ήταν μή εγκεκριμένη. Ηταν όμως διατηρητέα και τα οικόπεδα που είχαν πρόσωπο σε αυτή, αν και τυφλά .... δομούσαν ως κανονικά οικόπεδα. Είμαι της απόψης ότι σε αυτή τη περίπτωση υπάγεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Οι ιδιοκτησίες νότια του ΠΣ έχουν όλες πρόσωπο, (εκτός απο τον 3175) σε οδό που βρίσκεται νοτιότερα και δεν φαίνεται.

 

Η υπόθεση κατέληξε στον Άρειο Πάγο διότι ο 3175 θεωρούσε οτι η δημοτική πάροδος, τμήμα ανατολικά του 3174 και τμήμα δυτικά του 3177 του ανήκουν. Έχασε όμως και στη συνέχεια ο Πάγος κατωχήρωσε την κατάσταση που σας έστειλα.

 

Στο ρυμοτομικό δέν φαίνεται η επίμαχη δημοτική πάροδος. Όλα τα οικόπεδα έχουν δομηθεί όπως βλέπετε. Επίσης το 3177 είχε κτίσμα που κατεδαφίστηκε πρόσφατα(χωρίς άδεια).

 

Πώς τα βλέπετε τα πράγματα παιδιά;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι παλαιό σχέδιο ή οικισμός με εγκεκριμένο ρυμοτομικό? "Δημοτική παροδος" ποιός την ονόμασε έτσι?

Μάλλον πρέπει να προχωρήσεις σε διαδικασία αναγνώρισης της παρόδου, σε διατηρητέα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.