Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παρακολουθήματα


Recommended Posts

Ανοιγω αυτο το γενικο τοπικ μιας και νομιζω θα ενδιαφερει πολλους εδω μεσα, για να γραψω και τη δικια μου ιδιαζουσα περιπτωση...

 

Προκειται για διαμερισμα πολυκατοικιας 51 ετων με πληθωρα προβληματων τα οποια ομως εχουν δρομολογηθει και τακτοποιουνται....

 

Αυτο που ειναι δυσεπιλυτο εχει να κανει με το παρακολουθημα, ενα μικρο αποθηκακι στο υπογειο, 1,00Χ0,50 που κατασκευαστηκε κατα την ανεγερση ολης της οικοδομης ουτως ωστε να βαζουν καυσοξυλα οι ιδιοκτητες τα παλια χρονια, ο καθε ιδιοκτητης εχει και απο ενα...

 

Το νεο για το παρακολουθημα το εμαθα σημερα, επειτα απο πληροφοριακη ερωτηση που εκανα στον εργολαβο που το ανακαινισε και το μεταπουλαει....

Δεν ξερει ποιο αποθηκακι ειναι, μονο το οτι ειναι στο υπογειο....

 

Το προβλημα ποιο ειναι? Οτι η οικοδομικη αδεια ΔΕΝ ΠΡΟΒΛΕΠΕΙ ΥΠΟΓΕΙΟ παρα μονο ισογειο και οροφους...

 

Τι γινεται στην προκειμενη περιπτωση?

 

Δυναται να χορηγηθει βεβαιωση θεωρωντας οτι μας απασχολει ΜΟΝΟ η αυτοτελης οριζοντια ιδιοκτησια μας ή το παρακολουθημα που θεωρητικα βρισκεται σε αλλο, κοινοχρηστο επιπεδο, μπλοκαρει την εκδοση βεβαιωσης και αρα την αγοραπωλησια του διαμερισματος...?

 

Τα φωτα σας γιατι φρικαρισα οταν πηγα στην οικοδομη και ειδα υπογειο που δεν προβλεφθηκε στην αδεια...

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον!

Το αποθηκάκι συμβολαιογραφικά πότε εμφανίστηκε και ως τι χώρος (ιδιόχρηστος σε υπόγειο κοινόχρηστο);

Υπάρχει περίπτωση να κάνουν όλοι οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες ρύθμιση;

Υπάρχει περίπτωση να δώσουν συναίνεση όλοι να ρυθμίσει ο δικός σου αντ' αυτών το κοινόχρηστο τμήμα του υπογείου (σκάλα, διαδρόμους) μαζί με το αποθηκάκι του (μη το δείξεις και συ μόνο του μες το χώμα -σα βόθρος θα ναι :D )

Αφού είναι και τόσο παλιά η οικοδομή το πρόστιμο δύσκολα θα ξεπεράσει τα 500€.

Και γιατί αν δε δώσουν οι άλλοι συναίνεση να μη ρυθμίσεις μόνο το αποθηκάκι, αλλά να αποτυπώσεις όλο το υπόγειο και τις πόρτες των άλλων στο σχέδιο και αν στην πολεοδομία ποτέ αναρωτηθούν και κάνουν έλεγχο και βάλουν πρόστιμα, θα αφορούν όλους τους ιδιοκτήτες. Ούτε συ ούτε ο δικός σου θα φταίτε, ουσιαστικά.

Edited by sagiasd
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ιδεα ποτε πρωτοεμφανιστηκε το αποθηκακι....

Το υπογειο υπαρχει κανονικα, κλειδωμενο, δεν ξερω αν καλυπτει ολη την επιφανεια του ισογειου και των οροφων....

Παντως στην αδεια δεν προβλεποταν τετοιος χωρος, κατοψη υπογειου δεν υπαρχει φυσικα, ενω ουτε στην τομη φαινεται κατι τετοιο...

 

Και για τι ειδους αυθαιρεσια μιλαμε οταν βασει ΓΟΚ 55 που κατασκευαστηκε η οικοδομη δεν υπηρχε ο ορος ΔΟΜΗΣΗ παρα μονο ΚΑΛΥΨΗ και ΟΓΚΟΣ?

Προσμετραται το υπογειο στον ογκο η μονον οτι ξεπερναει τη σταθμη του εδαφους?

 

Στο στελεχος της Ο.Α. παντως, αναφερεται καλυψη 335τ.μ., ολικο υψος οικδοομης 17,02μ στα οποια ΔΕΝ συμπεριλαμβανεται η εσοχη και 6.508,90 κ.μ. ογκος...

 

Ο εργολαβος που θα το πουλησει με ειπε πως στο καινουριο συμβολαιο δεν θα αναγραφεται το αποθηκακι οτι μεταβιβαζεται, παρολα ταυτα, ως παρακολουθημα, ακομα και να μην αναφερεται στο συμβολαιο, απο τη στιγμη που δεν εχει ξεχωριστα χιλιοστα επι του οικοπεδου (πως να εχει αλλωστε αφου ειναι αυθαιρετο επιπεδο?) μεταβιβαζεται αυτοματως με την πωληση του διαμερισματος μου...

Δεν καλυπτομαι απο αυτο....

 

Να δηλωσω μονο το αποθηκακι μου με τον 4014 δεν παιζει γιατι δεν θα παρω περαιωση ΠΟΤΕ, θα αναγκαστω να ζητησω τρελα χρηματα για συνολικο προστιμο 10-20€ ενω δεν ξερω αν θα χρειαστει νεο τοπογραφικο με συντεταγρεμες κατα ΕΓΣΑ....

 

Μονο αν με καποιο τροπο ειμαι κατοχυρωμενος να το αγνοησω και να επικεντρωθω ΜΟΝΟ στην ιδιοκτησια μου, θα κανω δουλεια...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με τον παραλογισμό του ΥΠΕΚΑ-ΤΕΕ μπορείς να δώσεις βεβαίωση αφού υποτίθεται ότι ελέγχεις μόνο την οριζόντια (λες και τα κοινόχρηστα ανήκουν μόνο στον γείτονα και όχι και σε εσένα....)

 

Επεκτείνοντας τον παραλογισμό του ΥΠΕΚΑ-ΤΕΕ θα μπορούσε να άνετα να ισχυρισθεί κάποιος ότι αν πχ το διαμερισμα που έχει περίγραμμα στην άδεια και στη σύσταση οριζοντίου 10μx10μ βρεθεί επι τόπου 10μx11μ με το ένα επιπλέον μέτρο σε βάρος κοινόχρηστου διαδρόμου, τότε η οριζόντια δεν έχει πρόβλημα (αφού αποκλειστική κυριότητα βάσει τίτλων υπάρχει μόνο για το 10x10) και να δοθεί και πάλι η βεβαίωση. Τα ίδια παράλογα συμπεράσματα μπορούν να υπάρξουν ακόμα και στην περίπτωση που ο ιδιοκτήτης της οριζόντιας ιδιοκτησίας του τελευταίου ορόφου μιας οικοδομής κάνει άλλον έναν, για παράδειγμα, όροφο πάνω από την οροφή του, στη θέση του κοινόχρηστου δώματος. Αφού αυτός ο επιπλέον όροφος δεν του ανήκει, μια και δεν περιγράφεται στη σύσταση οριζοντίου ως δικος του, πάλι με τη λογική του ΥΠΕΚΑ-ΤΕΕ δίνεις βεβαίωση???

Μάλλον οι οδηγίες του ΥΠΕΚΑ-ΤΕΕ αγνοούν τι είναι ιδιοκτησία και μέχρι που αυτή εκτείνεται..... γιατί η πραγματικότητα είναι πως οποιαδήποτε απόκλιση του περιτυπώματος στον χώρο της κάθε οριζόντιας αλλά και του περιτυπώματος των κοινόχρηστων/κοινόκτητων χώρων της οικοδομής σε σχέση με την σύσταση οριζοντίου και την οικοδομική άδεια πρέπει να νομιμοποιηθεί (αν γίνεται) ή να ρυθμιστεί από το σύνολο των συνιδιοκτητών και ΜΕΤΑ να χορηγήσουμε βεβαίωση.

 

Συμπερασματικα: εγώ δεν θα υπέγραφα βεβαίωση αλλά ΤΕΕ και ΥΠΕΚΑ συμφωνούν ότι τέτοια βεβαίωση για την περίπτωσή σου μπορεί να χορηγηθεί.

Edited by armenopoulos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στη δικη μου περιπτωση θα διαφωνησω...

Γιατι δεν προκειται για διαφορετικη οριζοντια ιδιοκτησια το παρακολουθημα μου.

Ανηκει στην ιδια οριζοντια ιδιοκτησια, ασχετως με το αν βρισκεται σε αλλο επιπεδο. Ρωτησα συμβολαιογραφο για αυτο και μου απαντησε ετσι...

 

Δεν μιλαμε για κοινορηστο χωρο, μεσα στον οποιο εγινε μια αυθαιρεσια...

Αν υπηρχε αυθαιρετο υπογειο χωρις παρακολουθημα εντος αυτου, τοτε θα το αγνοουσα κι εγω αυτο και θα βεβαιωνα, οπως λες πως ΤΕΕ-ΥΠΕΚΑ μου συστηνουν να κανω...

 

Η οριζοντια ιδιοκτησια μας περιλαμβανει και το παρακολουθημα στο υπογειο που απο τη στιγμη που στην αδεια δεν φαινεται, τη βγαζει ολη αυθαιρετη...

 

Το θεμα ειναι κατα ποσον εξεταζω τη λειτουργικα ανεξαρτητη ιδιοκτησια του οροφου αγνοωντας την επισης λειτουργικα ανεξαρτητη ιδιοκτησια του υπογειου...

 

Που κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει παλιο τοπογραφικό; Τότε δε φτιάχνανε, ε;

Και για τον όγκο δεν ξέρω (βλέπω είμαστε συνομίλικοι). Αλλά γιατί σε προβληματίζει. Ο έλεγχος γίνεται με βάση όποιον κανονισμό σε συμφέρει (έτσι δεν είναι ;).

Το πας με τους νέους όρους. Δεν έχει υπέρβαση δόμησης >50%, ούτε κάλυψη, ούτε, ούτε... συντελεστής 1, τελειωσες. Με το τοπογραφικό είναι πρόβλημα!

 

Κλειδωμένο τι είναι, η πρόσβαση από τη σκάλα στο υπόγειο συνολικά; Αυτός στο δικό του αποθηκάκι δεν έχει πρόσβαση;

Λες, δε θα αναγράφεται στο νέο συμβόλαιο. Στο παλιό συμβόλαιο ή όπως αλλιώς ήρθε στην ιδιοκτησιά του το σπίτι και το αποθηκάκι, το αποθηκάκι φαίνεται;

- Αν φαίνεται δεν είμαι σίγουρος ότι ο συμβολαιογράφος μπορεί να το παραβλέψει.

- Αν δε φαίνεται συμβολαιογραφικά πουθενα => δεν υπάρχει =>κανένα πρόβλημα για τη βεβαίωση.

- Και αν φαίνεται και δεν γραφεί στο νέο συμβόλαιο εσένα πάλι δε σε πειράζει, εσύ ελέγχεις τα μεταβιβαζόμενα, δηλ το διαμέρισμα. Το τι θα κάνει αυτός το αποθηκάκι του ή το τι έχει απογίνει δε σε νοιάζει. Εσύ έχεις υποχρέωση ουσιαστικά στο νέο αγοραστή να βεβαιώσεις τι αγοράζει. Αν αυτός δε το αγοράσει εσύ τι να βεβαιώσεις!

- Αν τελικά φανεί στο νέο συμβόλαιο, πιστεύω ότι πρέπει να γίνει ρύθμιση. Αν δε θέλει λόγω κόστους η λύση είναι μία: καθαίρεση της αυθαιρεσίας - δεκα καροτσάκια χώμα και κτίσιμο! Ο χώρος που του άνηκε δεν υπάρχει πια! Το υπόλοιπο αυθαίρετο υπόγειο δε σε επηρρεάζει.

Edited by sagiasd
Link to comment
Share on other sites

...αν πχ το διαμερισμα που έχει περίγραμμα στην άδεια και στη σύσταση οριζοντίου 10μx10μ βρεθεί επι τόπου 10μx11μ με το ένα επιπλέον μέτρο σε βάρος κοινόχρηστου διαδρόμου, τότε η οριζόντια δεν έχει πρόβλημα (αφού αποκλειστική κυριότητα βάσει τίτλων υπάρχει μόνο για το 10x10) και να δοθεί και πάλι η βεβαίωση...

 

...ο ιδιοκτήτης της οριζόντιας ιδιοκτησίας του τελευταίου ορόφου μιας οικοδομής κάνει άλλον έναν, για παράδειγμα, όροφο πάνω από την οροφή του, στη θέση του κοινόχρηστου δώματος. Αφού αυτός ο επιπλέον όροφος δεν του ανήκει, μια και δεν περιγράφεται στη σύσταση οριζοντίου ως δικος του, πάλι με τη λογική του ΥΠΕΚΑ-ΤΕΕ δίνεις βεβαίωση???...

 

...κοινόχρηστων/κοινόκτητων χώρων της οικοδομής...

Για το πρώτο βεβαίωση δε μπορεί να δώσει ο μηχανικός γιατί μετράει ένα χώρο 110μ2 και όχι 100 όπως λέει η ιδιοκτησία του. Η αυθαιρεσία δε αυτή δε ρυθμίζεται με το 4014 ή 3843 χωρίς συναίνεση (κοινόχρηστος)

 

Για το δεύτερο ο χώρος αυτός πάλι δε ρυθμίζεται χωρίς συναίνεση και εννοείται ότι η κατοχή του είναι παράνομη, δε μπορεί να εμφανιστεί σε κανένα νόμιμο έγγραφο. Αυτό όμως δεν επηρρεάζει τη μεταβίβαση του κανονικού του διαμερίσματος (εφόσον αυτό είναι νόμιμο).

(Δείτε και τη λύση που έδωσα εδώ: http://www.michaniko...83%CF%84%CE%AC/) :smile:

 

Για το τρίτο, όχι ότι είναι σαφέστατο, αλλά ο νόμος 4014 φαίνεται να δίνει στον κάθε ιδιοκτήτη ιδιόχρηστου - κοινόκτητου χώρου το δικαίωμα να κάνει ότι θέλει, αλλά για τους κοινόχρηστους - κοινόκτητους χώρους απαιτεί συναίνεση (κατί το οποίο δεν προβλέπει ο 3843). Ο Ιnzaghi εδώ φαίνεται να πρέπει να ρυθμίσει το ιδιόχρηστο αποθηκάκι για τον πελάτη του και καλό θα τανε και τους κοινόχρηστους διαδρόμους του υπογείου επ ονόματι όλων των συνιδιοκτητών

Edited by sagiasd
Link to comment
Share on other sites

sagiasd

Υπαρχει τοπογραφικο, εννοειται πως εκεινα τα χρονια φτιαχνανε τοπογραφικα.... Απλως δεν φτιαχνανε εξαρτημενα με ΕΓΣΑ... Και δεν ξερω αν το βαλω στο νεο νομο αν θα ζητηθει νεο τοπογραφικο.... Εκει κολλαω και στο χρονο περαιωσης...

 

Μπορει να μη φανει στο καινουριο συμβολαιο και για την ακριβεια, υποψηφιος αγοραστης, που απεσυρε το ενδιαφερον του, που ηταν δικηγορος ζητησε απο τη συμβολαιογραφο να μην αναγραφει το αποθηκακι...

Το θεμα ειναι οτι και να μην αναγραφει, αυτο θα μεταβιβαστει οντας παρακολουθημα...

Και στη βεβαιωση που θα χορηγησω βεβαιωνω οτι μου παραδοθηκαν τιτλοι ιδιοκτησιας, οποτε θα το εχω διαβασει οτι υπαρχει το αποθηκακι...

 

Να το γκρεμισω? ΟΚ το κανω... τι θα κερδισω? Συμβολαιογραφικα εκεινος ο χωρος μου ανηκει, ειτε ειναι αποθηκακι ειτε ειναι πλακα υπογειου...

Πολεοδομικα δεν υπαρχει...

 

Εχω μπερδευτει πολυ με την ιστορια... Παω Πολεοδομια μηπως και μου δωσουνε λυση και αναλογως θα ενημερωσω την κοινοτητα....

Link to comment
Share on other sites

Αφού υπάρχει τοπογραφικό, καινούργιο τοπο με ΕΓΣΑ δε χρειάζεται.

 

Ο χρόνος περαίωσης θα γίνει με την καταβολή του παραβόλου - ότι μ2 και να υπολογίσεις το 500ρικο και με την εκπτωση δε το περνάς. Εσύ δηλώνεις ότι έχεις όλα τα στοιχεία στην κατοχή σου και το προχωράς.

 

Ούτε δικηγόρος είμαι ούτε συμβολαιογράφος ούτε στα χωράφια τους μπορώ να μπω. Αυτό που σκέφτομαι όμως είναι πως αν δεν αναγραφεί στο νέο συμβόλαιο και αν σε 10 χρόνια γίνει τι, καταγγελία, έλεγχος; και βρουν το αποθηκάκι, αυτό δε θα φαίνεται ότι ανήκει σε κανέναν ιδιοκτήτη αφού δε θα αναγράφεται σε κανένα τίτλο ιδιοκτησίας (τελευταία φορά που αναφέρεται είναι σε ένα συμβόλαιο άλλου ανθρώπου που μένει αλλού). Θα ελεχθεί τί, στο υποθηκοφυλακείο όλες οι προηγούμενες δικαιοπραξίες που αφορούν όλους τους ιδιοκτήτες, όλων των εποχών...; Καταλαβαίνω ότι δε σε καλύπτει αυτό νομικά, αλλά ''πραγματικά'' έχω την εντύπωση ότι καλύπτεσαι. Έχεις δίκιο να ανησυχείς βέβαια, δε λέω.

 

Για το γκρέμισμα έχεις δίκιο, αλλά εγώ ανέφερα ''γέμισμα'' και κτίσιμο της πόρτας. Εσύ στην αυτοψία σου θα βγάλεις μια φωτό ότι το ιδιόκτητο που υπήρχε δεν υπάρχει πλέον. Αν από πίσω υπάρχει μπάζο ή καστανόχωμα ή η κάμαρα με τα μυστικά ή η πραγματική περίπτωση της εν δυνάμει αποθήκης, εσύ δεν έχεις ευθύνη. Βεβαιώνεις ότι δεν υπάρχει δάπεδο να πατηθεί. Αν κάποιος το ξανανοίξει σκάβοντας δε σε αφορά. Είναι νέα αυθαιρεσία - θα μπορούσε να το κάνει και στον απέναντι τοίχο.

 

Καλή τύχη στην πολεοδομία...

Edited by sagiasd
Link to comment
Share on other sites

Tο διαμερισμα κατασκευαστηκε το 1960 και το πρωτο συμβολαιο εγινε το 1962...

Εκτοτε και για τα επομενα 49 χρονια που μεσολαβησαν, το ακινητο ανηκε στην ιδια ιδιοκτητρια....

Σε εκεινο το συμβολαιο αναγραφοταν το παρακολουθημα στο υπογειο, το οποιο και δεν υπηρχε στην αδεια....

 

Σημερα εκανα τις σχετικες μου ερωτησεις στην Πολεοδομια αλλα οι απαντησεις δεν ηταν διολου ευχαριστες...

Συγκεκριμενα μου ανεφεραν οτι το παρακολουθημα μου ειναι αυθαιρετο και χρηζει αμεσης νομιμοποιησης. Το χειροτερο ειναι οτι πρεπει να νομιμοποιηθει ΟΛΟ το υπογειο μιας και δεν μπορω να τακτοποιησω μοναχα το δικο μου χωρο...

Και το ακομα χειροτερο ειναι οτι απο τη στιγμη που νομιμοποιειται, ΔΕΝ τακτοποιειται....

Τελος, ακομα και να το γκρεμισω, θα συνεχισω να ειμαι ο κατοχος εκεινου του τμηματος του υπογειου, ειτε εχει 2 τοιχους γυρω γυρω ειτε οχι...

Μου συνεστησαν να ψαξω το λεκτικο της βεβαιωσης, μηπως καταφερω να δωσω βεβαιωση μονο για το διαμερισμα μου, αλλα για περισσοτερο νομικα και συμβολαιογραφικα ζητηματα να αποτανθω στους αρμοδιους....

 

Μιλησα και με συμβολαιογραφους σημερα για το θεμα...

Με διαβεβαιωσαν οτι με το διαμερισμα μεταβιβαζεται και το αποθηκακι μαζι, δεν μπορει να μεταβιβαστει ξεχωρα, ενω δεν μπορει να μεταβιβαστει μονο το διαμερισμα και να απαλειφθει απο τη συμβολαιογραφικη πραξη το αποθηκακι.... Δεν εξαλειφεται επειδη δε θα φαινεται στη συμβολαιογραφικη πραξη...

Στη βεβαιωση μου, οταν βεβαιωνω για την οριζοντια ιδιοκτησια μου, βεβαιωνω και για το αποθηκακι, ενω δεν μπορω να κανω τιποτα ουτως ωστε να βεβαιωσω μοναχα για το διαμερισμα μου, περιοριζοντας ετσι το περιεχομενο της βεβαιωσης μου στα νομιμα και μονο...

 

Εχω πελαγωσει με την υποθεση...

Καμια αποψη ρε παιδια...?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.