Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κλιμακοστάσιο σε εκτός σχεδίου οικοδομή


Recommended Posts

Θα ήθελα να με φωτίσεται διότι εχω μπερδευτεί...έχω διόροφη οικοδομή εκτός σχεδίου με το ισόγειο νομιμοποιημένο με Τρίτση.Υπάρχει εξωτερική σκάλα απο μπετόν η οποία οδηγεί στον επάνω όροφο ο οποίος και τακτοποιείται με τον 4014.Να την υπολογίσω με αναλυτικό, να την βάλω σαν κύριο χώρο(????) η σαν βοηθητικό όπου δεν προβλέπεται?????Επίσης σε άλλη περίπτωση υπάρχει κατοικία στο ισόγειο που πάει με 4014 και στον όροφο του ίδιου ιδιοκτήτη άλλη κατοικία επίσης με 4014.Τα βάζω σε ένα φύλλο καταγραφής ή θέλει δύο?

Link to comment
Share on other sites

α) Εφόσον εξυπηρετεί μόνο τον πάνω όροφο (είναι δηλ. η μοναδική είσοδος) πιστεύω σαν κύριο.

β) Ρυθμίζεις αυτοτελής ιδιοκτησίες (?) δηλαδή δεν επικοινωνούν μεταξύ τους (?), άρα ξεχωριστές αιτήσεις, φυλλα καταγραφής, κλπ

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Και αυτο με το κλιμακοστασιο κυριος χωρος το λεει καπου σαφως???διοτι στςι αδειες πχ εχει αλλο συντελεστη...εχω μπερδευτει!!!!!Δεν θα βαλω δυο αιτησεις να τον βαλω να πληρωνει διπλα...σε εναν ιδιοκτητη ανηκουν!!θα το δηλωσω ολο και μετα αν θελει μεταβιβαση ας κανει συσταση οριζοντιου!αλλωστε ο νομος λεει αυτοτελεις ιδιοκτησιες...το λειτουργικα το λεει μια απαντηση απο το ΥΠΕΚΑ...η Εγκυκλιος 13 λεει αυτοτελεις ιδιοκτησιες.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, αν βασιστούμε μόνο στην εγκύκλιο και τον νόμο (τα μόνα επίσημα) την κάτσαμε την βάρκα.

Για τα κερατιάκα ευρώ έχεις δίκιο αλλά ...!!!!!???? αποθαρύνουν πελάτες αλλά .....

Για την σκάλα θα επανέρθω.

Link to comment
Share on other sites

Δες και αυτό στον ΓΟΚ

 

Αρθρο 14.

Ειδικές διατάξεις για α. χαµηλά κτίρια

1. Χαµηλό κτίριο είναι αυτό του οποίου κύρια χρήση είναι η κατοικία και το οποίο έχει µέγιστο

ύψος το πολύ 8,50 µ., µη συµπεριλαµβανοµένης της στέγης, από την οριστική στάθµη του

εδάφους και έχει συνολική επιφάνεια που υπολογίζεται στο σ.δ. το πολύ 400 τ.µ.

Στο οικόπεδο είναι δυνατή η κατασκευή περισσότερων του ενός χαµηλών κτιρίων, µε την

προϋπόθεση ότι η συνολική επιφάνεια όλων των κτιρίων που υπολογίζεται στο σ.δ. δεν

υπερβαίνει τα 400 τ.µ.

2. Στη συνολική επιφάνεια, που προκύπτει από το συντελεστή δόµησης, για τα χαµηλά κτίρια

δεν υπολογίζονται, εκτός από τα αναφερόµενα στο άρθρο 7, και:

α) εξώστες και ηµιυπαίθριοι χώροι, ανεξάρτητα από την επιφάνειά τους.

β) Ανοιχτές κλίµακες κύριας ή βοηθητικής χρήσης.

 

Δες και αυτό το topic Εξωτερική σκάλα. Μετράει σε δόμηση, όγκο;

Ελπίζω να βοήθησα κάπως.

 

Καλή σου μέρα.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

ερωτηση οταν ειναι εκτος σχεδιου με οριο τα 7.5 μετρα δλδ ΟΛΑ τα εκτος σχεδιου ειναι με προδιαγραφες χαμηλων κτιριων?

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα δεν κατανοω...βαζεις τα παταρια βαζεις τα υπογεια...τα ρημαδοκλιμακοστασια ΓΙΑΤΙ δεν λες που πανε???εχω λυσει αλλες βασικες αποριες και δεν μπορω να λυσω τα βασικα με αποτελεσμα να λεω αρλουμπες επιστημονικες στον κοσμο!!!

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα δεν κατανοω...βαζεις τα παταρια βαζεις τα υπογεια...τα ρημαδοκλιμακοστασια ΓΙΑΤΙ δεν λες που πανε???εχω λυσει αλλες βασικες αποριες και δεν μπορω να λυσω τα βασικα με αποτελεσμα να λεω αρλουμπες επιστημονικες στον κοσμο!!!

 

Φίλη μου, Η Ρ Ε Μ Ι Α !!!!

 

Για φαντάσου να είχες εξωτερική κλίμακα που να σε πήγαινε στο υπόγειο της ταράτσας του πελάτη!!!.

 

Δεν θα τρελαθούμε.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.