Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνένωση δύο οικοπέδων


Recommended Posts

Αν βγάλετε οικοδομική άδεια τότε αυτόματα συνενώνονται.Αν δεν κάνετε κάτι γιατί θέλετε τη συνένωση?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θέλω να πουλήσω τα οικόπεδα και να χτίσει ο αγοραστής. Τα οικόπεδα από μόνα τους το καθένα δεν έχουν αρτιότητα αλλά αν κάνω συνένωση λογικά θα αποκτήσουν αρτιότητα καθώς στο τοπογραφικό ο τοπογράφος γράφει : ΑΡΤΙΟΤΗΤΑ: E=500,00 τ.μ. , Π=15,00 μ. (κανόνας) και αν ενωθούν τα οικόπεδα θα είναι Ε=620,0 τ.μ. , Π=40 μ. , Δεν καλύπτει τον κανόνα αρτιότητας?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γιατί βλέπω η διακεκομένη γραμμή να τέμνει ένα κτίσμα; Αυτήν είναι η αποθήκη που λέτε στο αρχικό μήνυμα;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που βλέπετε στην εικόνα είναι η αποθήκη , η οποία βρίσκεται στο ένα οικόπεδο. Η εικόνα είναι πρόχειρη από το Google Maps και έχω φτιάξει εγώ τις γραμμές..

Link to comment
Share on other sites

Επιμένω ότι κάτι δεν πάει καλά. Η αποθήκη φαίνεται να είναι στο μέσο την απόστασης των 7,5μ περίπου. Και έχετε σχεδιάσει σωστά την διακεκομμένη στην μέση των μικρών πλευρών.

Άρα είναι μισή στο ένα και μισή στο άλλο.

Και πως έχει εκδοθεί άδεια σε μη άρτιο οικόπεδο;

Κάτι παίζει αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ τι...

Link to comment
Share on other sites

Το σχεδιάγραμμα που έχω κάνει είναι πολύ πρόχειρο καθώς έχω κατεβάσει τον χάρτη από το Google Maps και δεν φαίνεται.Τα οικόπεδα είναι ίδια σχεδόν και στο μέγεθος αλλά και σχηματικά. Αν μπορούσα να σκανάρω το τοπογραφικό θα σας το έστελνα αλλά δεν μπορώ γιατί είναι μεγάλο.. Η αποθήκη βρίσκεται στο ένα οικόπεδο και έχει κανονικά άδεια η οποία έχει εκδοθεί το 1990. Το άλλο οικόπεδο είναι κενό.

Link to comment
Share on other sites

Το παράξενο είναι πως εκδόθηκε άδεια σε μη άρτιο οικόπεδο, όπως λέτε.

 

Γεια σας...

 

Έχω δύο οικόπεδα τα οποία είναι 311 τ.μ. έκαστο

Υπόψιν ότι εντός του ενός οικοπέδου υπάρχει αποθήκη Ε=69,75 τ.μ. με υπ'αριθμόν άδεια 12/1990 οικοδομική άδεια της Πολεοδομίας Σαλαμίνας.

Θέλω να πουλήσω τα οικόπεδα και να χτίσει ο αγοραστής. Τα οικόπεδα από μόνα τους το καθένα δεν έχουν αρτιότητα αλλά .....

 

Όταν εκδόθηκε η Ο.Α. έγινε ένα τοπογραφικό. Εκείνο το τοπογραφικό το έχετε δει; Είναι το ένα τεμάχιο μόνο; Πως;

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Γιατί απαντάται με ¨μπορει". Είναι σημαντικές λεπτομέρειες που έπρεπε να γνωρίζετε (αν όχι τότε να τις μάθετε τώρα)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν οφείλω να μάθω νόμους και διατάξεις καθώς είμαι απλά ένας ιδιοκτήτης οικοπέδου. Ζήτησα απλά βοήθεια σχετικά με το αν γίνεται συνένωση για αρτιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.