Μετάβαση στο περιεχόμενο

Όπλιση πλάκας με οπή σημαντικών διαστάσεων


 

Recommended Posts

Η οπή (3*1) που φαίνεται στο επισυναπτόμενο σχέδιο θεωρώ ότι λόγω του μεγέθους της αναγκαστικά χωρίζει την κάτω πλάκα σε υποσυστήματα πλακών(χωρίς αυτήν θα λειτουργούσε ως 4έρειστη με τη μία πλευρα πακτομένη στην Π1 και τις υπόλοιπες απλά εδραζόμενες-αρθρώσεις).

 

Συνάδελφος μου είπε να την οπλίσω ως τετραέρειστη και να ενισχύσω τη περίμετρο της οπής με 2Φ12 άνω κάτω σε κάθε πλευρά (χωρίς να δει σχέδια-από προφορική επικοινωνία).

 

Εγώ για να καταφέρω να βρώ ένα συμβατό με τις εντάσεις σύστημα πλακών που να λύνεται με το χέρι εισήγαγα μια "ψευτοδοκό" στη κάτω παρειά της οπής ώστε να δημιουργηθεί το σύστημα που έχω σχεδιάσει.

 

Είμαι φοιτητής ακόμα οπότε επικαλούμε την επίεικειά σας και ζητώ τη γνώμη σας.Πως θα το αντιμετωπίζατε εσείς?

ΠΛΑΚΑ ΜΕ ΟΠΗ.zip

Edited by CivilKald
Link to comment
Share on other sites

καταρχήν θα μας πεις γιατί αφαίρεσες το "τεχνοκράτης" από την ειδικότητα (έχω φωτογραφική μνήμη). κατά 2ο, ως μέντιουμ που είμαι μπορώ να διαβάσω το σχήμα που δεν ανέβασες ποτέ και να σου ότι μπορείς να αναλύσεις της πλάκα με επιμέρους τριέριστες λαμβάνοντας όμως υπόψιν την φυσική συνέχεια των επιμέρους κομματιών. άρα χρειάζεσαι πίνακες

Edited by sovatzou
Link to comment
Share on other sites

edit: Κάνω "attach file" το σχέδιο autocad και μου εμφανίζει μήνυμα "You aren't permitted to upload this kind of file". Δοκίμασα και με τους 2 uploader...

συνάδελφε κανε zip το αρχείο

Link to comment
Share on other sites

Το ανέβασα το αρχείο στο 1ο post πανω...

Ευχαριστώ Άρη!

 

 

καταρχήν θα μας πεις γιατί αφαίρεσες το "τεχνοκράτης" από την ειδικότητα

Διότι πολυχρησιμοποιείται τελευταία και δε θέλω να παρεξηγηθώ....

 

μπορείς να αναλύσεις της πλάκα με επιμέρους τριέριστες λαμβάνοντας όμως υπόψιν την φυσική συνέχεια των επιμέρους κομματιών. άρα χρειάζεσαι πίνακες

Αυτό έχω κάνει...(όταν λέω στο χέρι εννοώ με πίνακες όχι με πεπερασμένα ας πούμε)

Την Π8 θα την έκανα 3έρειστη άλλα δεν είχα πίνακα για 3έρειστη με 3 πλευρές απλά εδραζόμενες και 1 πλευρά ελεύθερη (Czerny Μarkus και Pieppen Martins δε την έχουν τη περίπτωση αυτή). Ίσως υπάρχουν σε Beton Kalendar... Οπότε εισήγαγα τη "δοκό-ζώνη" και την έκανα διέρειστη.

 

P.S. Eίπαμε σύνδρομο πολλαπλών προσωπικοτήτων ο rigid joint αλλά όχι και sovatzou βρε OldBoy!

Edited by CivilKald
Link to comment
Share on other sites

Την Π8 θα την έκανα 3έρειστη άλλα δεν είχα πίνακα για 3έρειστη με 3 πλευρές απλά εδραζόμενες και 1 πλευρά ελεύθερη (Czerny

υπάρχουν cherny.

 

η όπλιση στην π6 , π7 είναι κλάφτα χαράλαμπε ex-τεχνοκράτη. δεν σπάμε σίδερο για 30εκ, σιδερώνουμε ευθεία και πάνω κάτω. επίσης σε αυτές έχεις φ8/40 στη μικρή διεύθυνση όταν η ελάχιστη απόσταση είναι 20εκ ή 25εκ. εδώ θες διανομές φ8/25 πάνω/ κάτω. και στην π8 έχεις θέμα αλλά θα στα πει κανάς άλλος

 

 

 

P.S. Eίπαμε σύνδρομο πολλαπλών προσωπικοτήτων ο rigid joint αλλά όχι και sovatzou βρε OldBoy!

είμαι undercover

Edited by sovatzou
Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν ευχαριστώ για τις διορθώσεις. Προσπάθησα να τις ακολουθήσω (βλ. νέο επισυναπτόμενο). Το Φ8/40 το εννοούσα εν'αλλάξ πάνω κάτω ώστε συνολικά να βγαίνει Φ8/20...

Εμπειρικά θα συμπεριφερθούν οι πλάκες όπως τις έχω ορίσει? Είναι εύστοχος ο διαχωρισμός? Πως θα αντιμετώπιζες την οπή? Κάθε συμβουλή έπί της όπλισης ευπρόσδεκτη...

ΠΛΑΚΑ ΜΕ ΟΠΗ.zip

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν σωστές οι π6, π7 αλλά δεν γράφεις ποιο είναι πάνω και ποιο κάτω. το μακρύ ή το πιο κοντό ? στην π8 κατά την μεγάλη διεύθυνση γενικά καλά είσαι , στη μικρή διεύθυνση θέλει κάτω τα σίδερα άνευ σπασίματος

Edited by sovatzou
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ζώνη ρε παιδί... Τι θα σου κάνει η ζώνη, στρώσε το σιδεράκι όμορφα κι ωραία, κι άσε τις ζώνες... :smile:

Κοινώς, όσα σίδερα και να βάλεις στην ζώνη, η Π8 δεν θα γίνει ποτέ διέρειστη...

Βάλ' της και τον συμβολισμό της τριέρειστης να είσαι ΟΚ.

 

Τα cm² από τα δεκαεξάρια της ζώνης μοίρασέ τα σε όλο το πλάτος μέχρι την άλλη οπή σε δωδεκάρια. Τσέρκια και άνω οπλισμό μην βάζεις, δεν υπάρχει περίπτωση να σου βγει εφελκυόμενη η άνω ίνα.

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.