Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπερβάσεις δόμησης σε σχέση με τί;


Recommended Posts

Εγω πιστευω οτι παει με τα επιτρεπομενα και εχω συγκεκριμενο παραδειγμα απο αυθαιρετο της ξαδελφης μου , η οποια εχει κλεισει εξωστες.Λοιπον εμβαδον οικοπεδου 229,67μ2*1,20=275,60μ2 επιτρεπομενη δομηση .

Το διαμερισμα της ειναι 77μ2 και εχει ποσοστο 250/00 .Αν προσπαθησω να υπολογισω την επιτρεπομενη δομηση της ιδιοκτησιας της βασει των 250/00 βγαζω 275,60*250/1000=68,90μ2 <77,00 μ2 που ειναι τα νομιμα.Ειναι δυνατον ?.Δεν μπορει να σταθει αυτο γιατι τα ποσοστα συν/σιας δεν υπολογιζονται μονο βασει των μ2 του διαμερισματος.

Δεν ξερω αν θεωρησουμε πχ τα 77μ2 (που ειναι τα μ2 της ιδιοκτησιας ) την βαση πανω στην οποια θα γινεται η συγκριση για το ποσοστο της υπερβασης δλδ 50%*77=38,50μ2. Παλι ομως αυτο δεν αναφερεται πουθενα και γενικα ο νομος και η εγκυκλιος αναφερει τα επιτρεπομενα του οικοπεδου και μεχρι στιγμης ετσι υπολογιζω τα προστιμα.

Link to comment
Share on other sites

H αλήθεια είναι ότι στις οριζόντιες ιδιοκτησίες η κατανομή των χιλιοστών πολλές φορές γινότανε και με βάση τι πλήρωσε ο καθένας κι όχι το μέγεθος της ιδιοκτησίας.

Αντίθετα στις κάθετες ιδιοκτησίες εκεί ΙΣΩΣ να αντιστοιχεί η ιδιοκτησία και στο αντίστοιχο ποσοστό.

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι, επιτρεπομενη δομηση οικοπεδου 250τμ. κ υπαρχει οριζοντια ιδιοκτησια σε ενα τριοροφο ,στο ισογειο νομιμα υπαρχουν 100τ.μ, στον α οροφο νομιμα 100 τ.μ κ στον β οροφο ο πελατης μου ειχε αδεια για 50τ.μ, κ εχει φτιαξει 130τ.μ κ επιπλεον οροφο......οσο αφορα την υπερβαση δομησης τι θα με συμβουλευατε να κανω?να το υπολογισω με βαση την επιτρεπομενη δομηση του οικοπεδου?

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι, επιτρεπομενη δομηση οικοπεδου 250τμ. κ υπαρχει οριζοντια ιδιοκτησια σε ενα τριοροφο ,στο ισογειο νομιμα υπαρχουν 100τ.μ, στον α οροφο νομιμα 100 τ.μ κ στον β οροφο ο πελατης μου ειχε αδεια για 50τ.μ, κ εχει φτιαξει 130τ.μ κ επιπλεον οροφο......οσο αφορα την υπερβαση δομησης τι θα με συμβουλευατε να κανω?να το υπολογισω με βαση την επιτρεπομενη δομηση του οικοπεδου?

 

Με τι άλλο xekolla;

 

Πρέπει να καταλάβουμε καποια στιγμή ότι εμβ.οικ.*χιλιοστά οριζόντιας κανει την αντιστοιχία της οριζόντιας στο έδαφος και οχι τη δόμησή της...

οταν εχεις 200 τ.μ. οικόπεδο τοτε χιλιοστα 1000/1000 κανουν 200 τ.μ...Αν εχει 4 οριζοντιες με 250/1000 τοτε αντιστοιχουν σε 50 τ.μ. στο εδαφος..δεν κτιζουν 50 τ.μ...και οι 4 μαζί ειναι το οικοπεδο (200τ.μ.)...που αλλαξε μορφη ως ακινητο (δεν ειναι πλεον οικοπεδο) και ειναι πια 4 διαμερισματα οι ιδιοκτησιες..

 

δες κι αυτο για βοηθεια

http://www.michaniko...CE%BF%CE%BA-85/

Edited by Dryft
Link to comment
Share on other sites

με τα 50 τ.μ . που ειναι τα τετραγωνικα της ιδιοκτησιας του πελατη μου?ισως.....

 

ουσιαστικα εχω την ιδια περιπτωση που αναφερει κ η dora 22 παραπανω. προβληματιζομαι να το υπολογισω με βαση την επιτρεπομενη δομηση του οικοπεδου ή με τα 50 τ.μ .του ιδιοκτητη μου,καθως τα προστιμα σε αυτες τις 2 περιπτωσεις εχουν μεγαλη διαφορα..........το κτιριο εχει χωριστει με οριζοντιες ιδιοκτησιες ,καθε οροφος ανηκει σε διαφορετικο ιδιοκτητη...... δεν ξερω κ η Θ4 αν εχει καποια σχεση με ολα αυτα ?......

Edited by xekolla
Link to comment
Share on other sites

με τα 50 τ.μ . που ειναι τα τετραγωνικα της ιδιοκτησιας του πελατη μου?ισως.....

 

ουσιαστικα εχω την ιδια περιπτωση που αναφερει κ η dora 22 παραπανω. προβληματιζομαι να το υπολογισω με βαση την επιτρεπομενη δομηση του οικοπεδου ή με τα 50 τ.μ .του ιδιοκτητη μου,καθως τα προστιμα σε αυτες τις 2 περιπτωσεις εχουν μεγαλη διαφορα..........το κτιριο εχει χωριστει με οριζοντιες ιδιοκτησιες ,καθε οροφος ανηκει σε διαφορετικο ιδιοκτητη......

 

Κοίτα...αν θες να το συγκρίνεις με κατι άλλο εκτός από τα μεγιστα επιτρεπόμενα του οικοπέδου τότε πρέπει να το συγκρίνεις με το εμβαδόν της οριζοντιας...όχι με τα χιλιοστα κτλ. αλλά

1)δεν προκύπτει απο πουθενα αυτη η αντιμετώπιση...γιατι να το κανεις εσυ

2)πολλες οριζοντιες ειδικα σε παλια συμβολαια μπορει να μην αναγραφουν καν αυτο

3)μπαινεις σε μια διαδικασια να στηριχτεις στο συμβολαιο με οτι αυτο συνεπαγεται (μπορει να ναι λαθος,να χουν γινει τροποποιησεις και χιλια δυο) ενω δεν ειναι αυτη η δουλεια σου...αντι να χρησιμοποιησεις τα επιτρεπομενα μεγεθη που ειναι στανταρ και αναμφισβητητα...εξεταζουμε πολεοδομικες και οχι συμβολαιογραφικες παραβασεις

4)καναμε αμαν και πως να λυσουμε αν το μεγεθος της υπερβασης μετριεται απο την αδεια ή απο τα επιτρεπόμενα δλδ. τον αριθμητη του κλασματος....μην αρχισουμε να αμφισβητουμε και με τι συγκρινουμε δλδ. τον παρονομαστη γιατι θα τρελλαθουμε

Edited by Dryft
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα...αν θες να το συγκρίνεις με κατι άλλο εκτός από τα μεγιστα επιτρεπόμενα του οικοπέδου τότε πρέπει να το συγκρίνεις με το εμβαδόν της οριζοντιας...όχι με τα χιλιοστα κτλ. αλλά

1)δεν προκύπτει απο πουθενα αυτη η αντιμετώπιση...γιατι να το κανεις εσυ

2)πολλες οριζοντιες ειδικα σε παλια συμβολαια μπορει να μην αναγραφουν καν αυτο

3)μπαινεις σε μια διαδικασια να στηριχτεις στο συμβολαιο με οτι αυτο συνεπαγεται (μπορει να ναι λαθος,να χουν γινει τροποποιησεις και χιλια δυο) ενω δεν ειναι αυτη η δουλεια σου...αντι να χρησιμοποιησεις τα επιτρεπομενα μεγεθη που ειναι στανταρ και αναμφισβητητα...εξεταζουμε πολεοδομικες και οχι συμβολαιογραφικες παραβασεις

4)καναμε αμαν και πως να λυσουμε αν το μεγεθος της υπερβασης μετριεται απο την αδεια ή απο τα επιτρεπόμενα δλδ. τον αριθμητη του κλασματος....μην αρχισουμε να αμφισβητουμε και με τι συγκρινουμε δλδ. τον παρονομαστη γιατι θα τρελλαθουμε

 

εχεις δικιο μου φαινεται σε ευχαριστω......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.