Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εσωτερικές διαρρυθμίσεις


Recommended Posts

Παιδιά, δείτε λίγο τα ερώτημα 1 στις ερωτοαπαντήσεις ζ. Στο τέλος αναφέρεται ''πλην όμως παρέχεται η δυνατότητα στον πολίτη να ρυθμίσει κάθε παράβαση''. Τι σημαίνει αυτό? Ότι ναι μεν εμείς δεν είμαστε υποχρεωμένοι να ρυθμίσουμε τις εσωτερικές διαρρυθμίσεις αλλά αν θέλει ο πολίτης το κάνει? Δηλαδή αν δεν το κάνει είναι παράνομος? Δεν καταλαβαίνω...Και στην περίπτωση μου έχω αυτό το πρόβλημα, εσωτερικές διαρρυθμίσεις συν άλλες 2 έξτρα παραβάσεις. Τι να προτείνω να τις τακτοποιήσει ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Εγώ σε μία παρόμοια περίπτωση, τακτοποίησα τις υπόλοιπες παραβάσεις και για τις εσωτερικές διαρρυθμίσεις εφόσον δεν γίνονται αλλαγές χρήσης και είναι μέσα στην δόμηση της αδείας θα κάνω κάποιο καινούργιο σχέδιο - αποτύπωση της υπάρχουσας κατάστασης. Ελπίζω κάποιος άλλος συνάδελφος να μας κατατοπίσει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωσή σου θα προχωρούσα στη ρύθμιση των δύο έξτρα παραβάσεων και θα πλήρωνα μόνο το παράβολο που αντιστοιχεί για την αυθαίρετη αλλαγή εσωτερικών διαρρυθμίσεων. Έπειτα, και στη διάρκεια των τριών χρόνων θα προχωρούσα στην έκδοση Ο.Α για τη νομιμοποίησή τους. Με αυτόν τον τρόπο, δεν ρυθμίζω για 30 χρόνια αλλά νομιμοποιώ μια αυθαιρεσία με το ελάχιστο κόστος του παραβόλου (αλλά και της έκδοσης Ο.Α). Σε κάθε περίπτωση ο ιδιοκτήτης θα αποφασίσει αν θα ρυθμίσει ή αν θα νομιμοποιήσει ή στην περίπτωση των εσωτερικών διαρρυθμίσεων δεν κάνει τίποτα από τα δύο, αφού ο νόμος δεν το επιβάλλει.

 

Υ.Γ Η απάντηση Ζ1 αναφέρει οτι η αλλαγή εσωτερικών διαρρυθμίσεων δεν αποτελεί εμπόδιο στην έκδοση βεβαίωσης του μηχανικού. Δηλαδή αν δεν τις ρυθμίσει εσύ μπορείς να του χορηγήσεις άφοβα τη βεβαίωση.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μην ασχολεισαι με εσωτερικες διαρρυθμισεις....

Δεν πεηρεαζουν ουτε δομηση, ουτε καλυψη, ουτε υψος, ουτε συνιστουν αυθαιρετη χρηση....

 

Η διατυπωση με πιο απλα ελληνικα λεει.... Διδεται η δυνατοτητα στον κοσμο, σε αυτες τις ωραιες εποχες που το χρημα ρεει αυθονο και οικονομικο προβλημα δεν υπαρχει σε κανεναν, να πληρωσει αν θελει για να το ρυθμισει και αυτο... Δεν θα του πουμε και οχι αν ντε και καλα θελει να πληρωσει... Αλλωστε λεφτα υπαρχουν... :mrgreen:

 

Υ.Γ. Ποιες νομιμοποιησεις, παραβολα και ιστοριες για αγριους λετε ρε παιδια?

Θα πληρωσει εκδοση ΟΑ και παραβολα κατι χιλιαρικα ο ανθρωπος για κατι που ρυθμιζεται ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΑ με μια ΕΕΜΚ?

Πειτε μου πως αστειευεστε σας παρακαλω πολυ...

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Μην ασχολεισαι με εσωτερικες διαρρυθμισεις....

Δεν πεηρεαζουν ουτε δομηση, ουτε καλυψη, ουτε υψος, ουτε συνιστουν αυθαιρετη χρηση....

 

Η διατυπωση με πιο απλα ελληνικα λεει.... Διδεται η δυνατοτητα στον κοσμο, σε αυτες τις ωραιες εποχες που το χρημα ρεει αυθονο και οικονομικο προβλημα δεν υπαρχει σε κανεναν, να πληρωσει αν θελει για να το ρυθμισει και αυτο... Δεν θα του πουμε και οχι αν ντε και καλα θελει να πληρωσει... Αλλωστε λεφτα υπαρχουν... :mrgreen:

 

Υ.Γ. Ποιες νομιμοποιησεις, παραβολα και ιστοριες για αγριους λετε ρε παιδια?

Θα πληρωσει εκδοση ΟΑ και παραβολα κατι χιλιαρικα ο ανθρωπος για κατι που ρυθμιζεται ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΑ με μια ΕΕΜΚ?

Πειτε μου πως αστειευεστε σας παρακαλω πολυ...

 

Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας για εργασίες που έχουν ήδη γίνει? Μάλλον εσύ αστειεύεσαι...

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μην ορκίζεσαι:

Αποφ-5219/04 (ΦΕΚ-114/Δ/17-2-04)

ΑΡΘΡΟΝ-2

1. Η απόφαση αυτή μπορεί να έχει εφαρμογή και για ήδη εκτελεσθείσες εργασίες, εφόσον προσκομισθούν, τα σχετικά δικαιολογητικά και έγκριση ΕΠΑΕ, που χορηγείται με βάση φωτογραφίες.

Edited by Manolis gon
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μην ορκίζεσαι:

Αποφ-5219/04 (ΦΕΚ-114/Δ/17-2-04)

ΑΡΘΡΟΝ-2

1. Η απόφαση αυτή μπορεί να έχει εφαρμογή και για ήδη εκτελεσθείσες εργασίες, εφόσον προσκομισθούν, τα σχετικά δικαιολογητικά και έγκριση ΕΠΑΕ, που χορηγείται με βάση φωτογραφίες.

 

 

Μάλιστα.. Σε αυτή την περίπτωση ,όμως, αν δηλώσεις οτι οι εργασίες έχουν εκτελεστεί θα επιβληθούν πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης. Με το Ι.Κ.Α τί γίνεται? Πληρώνονται αναδρομικά οι εισφορές για τις εργασίες που έγιναν?

Επίσης, προυπόθεση για έκδοση έγκρισης εργασιών μικρής κλίμακας για εσωτερικές διαρρυθμίσεις είναι να μην επηρεάζονται φέροντα στοιχεία.

 

Αυτό που λέει ο 4014 είναι οτι εφόσον η αυθαιρεσία μπορεί να νομιμοποιηθεί τότε πληρώνεται το παράβολο και εκδίδεται η άδεια εντός της τριετίας. Εφόσον συμφέρει τον ιδιοκτήτη αυτός ο τρόπος -δηλαδή το κόστος του παραβόλου και της Ο.Α να είναι μικρότερο από το πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης και τις ενδεχόμενες εισφορές στο Ι.Κ.Α- γιατί να μην τον ακολουθήσει?

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Με μια ΕΕΜΚ για αλλαγές διαρρύθμισης και τελείωσε.Ούτε Ο.Α ούτε 4014 ούτε πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης ούτε τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε Ανδρεα, οι αποψεις αυτες μπορουν να θεωρηθουν το λιγοτερο επικινδυνες για την τσεπη ενος ιδιωτη που δεν εχει ιδεα ο ανθρωπος και θα ερθει να του διευθετησεις την περιπτωση....

 

Ημαρτον...

Προστιμα ανεγερσης και διατηρησης, παραβολα, ΟΑ, ενσημα ΙΚΑ, 4014 για εσωτερικες διαρρυθμισεις....

 

Τι θα ακουσουμε αλλο...!

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Με μια ΕΕΜΚ για αλλαγές διαρρύθμισης και τελείωσε.Ούτε Ο.Α ούτε 4014 ούτε πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης ούτε τίποτα άλλο.

Συναδελφε Ανδρεα, οι αποψεις αυτες μπορουν να θεωρηθουν το λιγοτερο επικινδυνες για την τσεπη ενος ιδιωτη που δεν εχει ιδεα ο ανθρωπος και θα ερθει να του διευθετησεις την περιπτωση....

 

Ημαρτον...

Προστιμα ανεγερσης και διατηρησης, παραβολα, ΟΑ, ενσημα ΙΚΑ, 4014 για εσωτερικες διαρρυθμισεις....

 

Τι θα ακουσουμε αλλο...!

 

Δηλαδή η δική μου αντιμετώπιση στο θέμα είναι επικίνδυνη όταν κατά κανόνα αντιμετωπίζεται με αυτόν τον τρόπο και η δική σου που αντιμετωπίζεται κατά περίσταση είναι ακίνδυνη? Και αν στην περίπτωση της συναδέλφου επηρεάζονται φέροντα στοιχεία και εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να διευθετηθεί με μια έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας τότε τί γίνεται? Θα εκτεθεί ή όχι στον πελάτη?

 

Το γεγονός οτι οι εσωτερικές διαρρυθμίσεις δεν εμποδίζουν τη χορήγηση βεβαίωσης περί μη ύπαρξης αυθαιρεσιών δεν συνιστά και τη νομιμότητα του πράγματος. Ενδεικτικά σου αναφέρω δική μου περίπτωση εσωτερικών διαρρυθμίσεων με τη δημιουργία περαιτέρω διαμερισμάτων όπου η πολεοδομία Θεσσαλονίκης δεν δέχτηκε την πρότασή μου για έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας και απαίτησε την έκδοση Ο.Α. Ο πελάτης πλήρωσε κανονικά και τις εισφορές στο Ι.Κ.Α. Επίσης, περίπτωση συναδέλφου για εσωτερικές διαρρυθμίσεις που είχαν ήδη γίνει, η πολεοδομία δυτικής Θεσσαλονίκης όρισε πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης μετά από έκδοση Ο.Α νομιμοποίησης.

 

Επειδή η πρόθεσή μου είναι να βοηθήσω και όχι να δημιουργήσω εντύπωση, μπορώ να δώσω περισσότερες πληροφορίες εφόσον μου ζητηθεί. Καλημέρα

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.