Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγορά αγροτεμαχίου - πράξη χαρακτηρισμού


Recommended Posts

καλησπέρα,

ενδιαφέρομαι για την αγορά ενός κτήματος και με συμβούλεψαν να έχω πράξη χαρακτηρισμού. Ο ιδιοκτήτης του κτήματος δεν είναι σε θέση να το αναλάβει, μπορώ να το κάνω εγώ, ποια είναι η διαδικασία και συνήθως σε πόσο χρονικό διάστημα εκδίδεται?

Επίσης, θα ήθελα να μου πείτε βάσει εμπειρίας σας, κινδυνεύει ένα κτήμα να χαρακτηριστεί δασικό όταν συνορεύει με καμμένο δάσος που έχει κριθεί αναδασωτέο; (Από το υποθυκοφυλακείο μου είπαν ότι είναι καθαρό...)

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

ενδιαφέρομαι για την αγορά ενός κτήματος και με συμβούλεψαν να έχω πράξη χαρακτηρισμού. Ο ιδιοκτήτης του κτήματος δεν είναι σε θέση να το αναλάβει, μπορώ να το κάνω εγώ, ποια είναι η διαδικασία και συνήθως σε πόσο χρονικό διάστημα εκδίδεται?

Επίσης, θα ήθελα να μου πείτε βάσει εμπειρίας σας, κινδυνεύει ένα κτήμα να χαρακτηριστεί δασικό όταν συνορεύει με καμμένο δάσος που έχει κριθεί αναδασωτέο; (Από το υποθυκοφυλακείο μου είπαν ότι είναι καθαρό...)

ευχαριστώ

 

 

Τα υποθηκοφυλακεία δεν εχουν καμία αρμοδιότητα σε οτι αφορά τις δασικές εκτάσεις. Μόνο το Δασαρχείο μπορεί να σε βεβαιώσει για κάτι τέτοιο.Η διαδικασία απαιτεί : περίπου 15 ημέρες για την πρώτη απάντηση και συνολικά περίπου 2,5 μήνες για τελεσίδικη απάντηση. Καλόν ειναι να απευθυνθείς σε μηχανικό της περιοχής σου (κατά προτίμηση Τοπογράφο) ο οπόιος θα σε ενημερώσει με λεπτομέρειες.

Πάντως αν πρόκειται να αγοράσεις και αφου το ακίνητο συνορεύει με αναδασωτές εκτάσεις πρέπει οπωσδήποτε να κάνεις Πράξη Χαρακτηρισμού.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με με τον συνάδελφο παραπάνω. Μήν αγοράσεις σε καμία περίπτωση χωρίς πράξη χαρακτηρσμού.

Βασικά αυτή είναι μία διαδικασία που επιβαρύνει τον ιδιοκτήτη και αν δεν θέλει να το αναλάβει, μήπως πρέπει να σε βάλει σε σκέψεις αυτό.

Οπως και να έχει πάντως περίμενε την τελεσιδικία.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις πληροφορίες

από το υποθηκοφυλακείο, το οποίο συστεγάζεται με το κτηματολόγιο μου είπαν προφορικά ότι είναι καθαρό, αλλά σίγουρα θα "κινηθώ" για την πράξη χαρακτηρισμού. Γνωρίζω ότι το κόστος επιβαρύνει τον ιδιοκτήτη, απλά ο ίδιος βρίσκεται μακριά και δεν είναι εύκολο να έρθει σε συννενόηση με τοπογράφο, πάντως δεν έχει αντίρρηση να επιβαρυνθεί το κόστος. Παρεπιπτόντως, για ένα κτήμα 5 στρεμμάτων πόσο είναι περίπου;

Link to comment
Share on other sites

Για βάση γύρω στα 600 ευρώ, εξαρτάται τι θα σου ζητήσει το Δασαρχείο.

Αν θέλει και τις ισοϋψεις ....+ 50% Ευρώ

Αν θέλει και ορθοφωτοχάρτη + 150 ευρώ

Βάλε και το την αποζημιωση του τοπογραφου αν χρειαζεται η παρουσία του κατά την αυτοψία

κλπ, κλπ

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε τα 600€ δεν είναι πολύ λίγα?

Απλά κάνω μια σκέψη και λέω ότι η ενοικίαση ενός διπλόσυχνου GPS κοστίζει 300-400€.Οπότε τι μένει για το μηχανικό , 200€?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.