Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατεδάφιση κτίσματος σε οικόπεδο με δένδρα


Liselef

Recommended Posts

Συνάδελφοι γεια σας.

 

Καταρχάς χρόνια πολλά, καλή χρονιά και συγχαρητήρια για το site.

 

Στο δια ταύτα τώρα. Έχω μία κατεδάφιση δυόροφου κτίσματος σε ένα οικόπεδο εντός σχεδίου το οποίο έχει και 4 δέντρα αρκετά μεγάλα μέσα, όχι πεύκα. Μίλησα μέχρι και με φυτώριο μήπως και τα σώσουμε αλλά δεν αναλαμβάνει κανείς. Αδεια κατεδάφισης υπάρχει, αλλά με τα δέντρα τι γίνεται? Δυστυχώς είναι σε σημείο του οικοπέδου που δεν μπορώ να τα κρατήσω και επιπλέον παρεμποδίζουν και την κατεδάφιση. Χρειάζονται άδεια κοπής?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Απ'οσο γνωρίζω πέρα απο τα πευκα δεν απαιτειται άδεια για κοπή δένδρων. Μόνο για τα πευκα θές άδεια κ μάλιστα η μελετη περναει απο ΕΠΑΕ σε περιπτωση που κόβεις πευκο κ προστιθεται στον τιτλο της αδειας ( "ανεγερση...... κ κοπη 2 πευκων" )

Δε βαζω κ το χερι μου στη φωτια οτι μονο τα πευκα θελουν αδεια (Πχ αν εχω ενα ελατο μεσα σε οικοπεδο το θεριζω χωρις προβλημα? :roll: )

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει και για άλλα δέντρα (έχω ακούσει για κυπαρίσσια και ευκαλύπτους) οπότε η λίστα πρέπει να είναι μεγαλύτερη. Διαδικαστικά πάντως απαιτείται τοπογραφικό διάγραμμα, φωτογραφίες με τα προς κοπή δένδρα και τεχνική έκθεση. Το καλύτερο είναι ένα τηλ. στην πολεοδομία (σου εύχομαι να μην είναι της Αθήνας).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Την διαδικασία για την κοπή πεύκων την γνωρίζω, το πρόβλημά μου είναι ότι τα δύο είναι ευκάλυπτοι και μου έχουν πει ότι αυτά περί δέντρων πλην των πεύκων ισχύουν για τα εκτός σχεδίου (λίστες από δασαρχείο κλπ) Υπάρχει περίπτωση η πολεοδομία να μην εγκρίνει την κοπή? Υπάρχει περίπτωση να εγκριθεί η κοπή για ένα από τα δύο? Σας έχει τύχει ποτέ? Δυστυχώς δεν είναι στις άκρες του οικοπέδου και το ένα από τα δύο ουσιαστικά αγκαλιάζει το κτίσμα προς κατεδάφιση.

ΕΠΑΕ πάει μόνο η κοπή πεύκων?

Εν πάσει περιπτώσει, θα δοκιμάσω να μιλήσω και με την πολεοδομία και αν έχω κάποια απάντηση, θα την ποστάρω κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Απο τη φτωχη εμπειρια που εχω δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα με κοπη δεντρων... Μαλιστα ειναι πιο ευκολο να κοπει καποιο δεντρο που ειναι στο κεντρο του οικοπεδου που οντως κανει αδυνατη την οιοδομισή του, κ πιο δυσκολο να κοπει δεντρο που ειναι σε σημειο του οικοπεδου που στην ουσια δεν εμποδιζει πληρως την οικοδομιση του.

Οταν βγαζεις μια αδεια οικοδμοης σε οικοπεδου που κοβεις πευκο τοτε περναει ΕΠΑΕ. Τι εννοεις αν περναει μονο η κοπη δεντρων? Παει ΕΠΑΕ με την αρχιτεκτονικη μελετη (προταση), υποθετω για να εξακριβωσουν οτι με τη λυση που θες να εφαρμοσεις όντως απαιτειται η κοπη. :roll:

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ αν χρειάζεται να περάσει γενικά από ΕΠΑΕ η κοπή δέντρων ή περνάει μόνο στην περίπτωση που έχουμε να κάνουμε με πεύκα.

Link to comment
Share on other sites

Για όσες περιπτώσεις κοπής ξέρω (ανεξαρτήτως είδους δέντρου) η ΕΠΑΕ είναι αναγκαστική διαδικασία (έστω και αν δεν απαιτείται για το κτήριο). Το σκεπτικό για την κοπή είναι αυτό ακριβώς που ανέφερε ο jim (απομακρύνονται βασικά τα δέντρα που αποτελούν εμπόδιο στην οικοδόμηση).

 

Τσέκαρε και εδώ http://www.minenv.gr/1/13/131/13108/g13108329.html

 

Δεν έχω βρει στο νόμο να αναγράφεται ρητά ότι η ΕΠΑΕ ορίζεται για τον έλεγχο. Αλλά υποπτεύομαι ότι θεωρείται πως ο ''φυσικός πλούτος'', όπου και να είναι, εμπίπτει στις ''αρμοδιότητές'' της.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ.

Εν πάσει περιπτώσει, μίλησα και με μηχανικό από την αρμόδια πολεοδομία και μου είπε πως εφόσον εμποδίζει την κατασκευή δεν υπάρχει περίπτωση να μην εγκριθεί η άδεια κοπής και ειδικά όταν είναι στο μέσον σχεδόν του οικοπέδου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
μπορεις παντα να μην αναφερεις στην αποτυπωση τα δεντρα...΄-)

 

Το γνωρίζω αυτό αλλά επειδή ένα εκ των δύο είναι μεγάλο και σε μέγεθος και ηλικιακά, φοβάμαι μήπως οι 'περίεργοι' γείτονες μου κάνουν καμία ιστορία και τρέχω μετά. Οπότε θέλω να έχω καλύψει τα νώτα μου από το να τρέχω εκ των υστέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.