Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμοπομποί


fragi

Recommended Posts

Καλησπερα.Θελω να τοποθετησω εναν θερμοπομπο 2000w.Αυτος θελει ειδικη τοποθετηση?Θελει ξεχωριστη γραμμη απο τον πινακα?Το σπιτι ειναι του 1982 , θα ειναι προβλημα αυτο για τον θερμοπομπο?Επειδη τα ηλεκτρικα ειναι παλια.το δωματιο στο οποιο θελω να τον τοποθτησω εχει ασφαλεια 10 αμπερ αλλα η ασφαλεια αυτη ειναι συνδεδεμενη και για το χωλ αλλα και σε ακομα ενα δωματιο που εχει τηλεοραση.Θα πρεπει να τοποθετησω μεγαλυτερη ασφαλεια?

Link to comment
Share on other sites

επειδή είναι οριακό, τα 10 Α είναι μέχρι 2300w,

βάλτον στην πρίζα κ’αν δεν πέφτει η ασφάλεια είναι Ο.Κ αν, πέφτει βαλε ξεχωριστή γραμμή με ασφάλεια πάλι 10 Α

δεν θα μεγαλώσεις την ασφάλεια γιατί τα καλώδια της κάθε γραμμής είναι υπολογισμένα για ορισμένα Αmpere

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Βαζεις νεα γραμμη απ τον πινακα.

Δεν αλλαζεις την ασφαλεια απλα γιατι μεσοπροθεσμα θα εχεις θεμα με τη μονωση του καλωδιου.

 

Το καλυτερο ειναι, να φωναξεις εναν ηλεκτρολογο [οχι τυπο κανω ολες τις δουλειες και συμφερω] ο οποιος θα σου πει και κοστος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Σε όσες οικίες έχω τύχει να έχουν θερμοπομπούς-θερμοσυσσωρευτές εκτός από ξεχωριστές γραμμές η οικία διαθέτει και νυχτερινό ρεύμα για ευνόητους λόγους… Αλήθεια εχθές άκουσα από μια πελάτισσα που έκανε ερώτηση στη Δεή για εγκατάσταση νυχτερινού την ζήτησαν κάπου στα 300 ευρώ τέλη σύνδεσης, ισχύει κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

@ gr Καλημέρα.

Άλλο το δικό σου σπίτι και άλλο του κ. fragi... Μην ξεχνάς το σπίτι του κ. fragi μια 10 Α ασφάλεια τροφοδοτεί 3 διαφορετικούς χώρους με ένα καλωδιακι 3*1,5 mm 2..... Επίσης και στο δικό μου σπίτι σηκώνει το κάθε δωμάτιο θερμοπομπό αλλα το κάθε δωμάτιο εχει 3 διαφορετικές γραμμές 1. 3*1,5 mm2 για τον φωτισμό, 2. 3*2,5 mm2 για τους ρευματοδότες και 3. 3*2,5 mm 2 για το κλιματιστικό... Έτσι τα μάθαμε στην σχολή, έτσι τα έκανα στο σπίτι μου..

Link to comment
Share on other sites

στο δικό μου σπίτι το κάθε δωμάτιο εχει 3 διαφορετικές γραμμές 1. 3*1,5 mm2 για τον φωτισμό, 2. 3*2,5 mm2 για τους ρευματοδότες και 3. 3*2,5 mm 2 για το κλιματιστικό

 

Νίκο καλησπέρα. Εγώ πώς μπορώ να δω στο σπίτι μου τι γραμμές έχω; Χρειάζεται στο ηλεκτρολογικό σχέδιο, ή φαίνεται π.χ. στον πίνακα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα gr1!

Φυσικά και μπορείς τις γραμμές απο το ηλετρολογικό σχέδιο να τις διαβάσεις, αρκει να ισχύουν κάποια πράγματα:

1. Να υπάρχει ηλεκτρολογικό σχέδιο,

2. Το υπάρχον ηλεκτρολογικό σχέδιο να ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα και

3. Να ξέρεις να διαβάζεις ηλεκτρολογικό σχέδιο, ορθά.

Βεβαία υπάρχει και ο άλλος τρόπος να ελέγξεις τις γραμμές απο τις ασφάλειες του πίνακα οπου κατεβάζοντας κάποια εξ αυτών να δεις τι δουλεύει και τι όχι., προσοχή όμως στις διατομές των αγωγών και στο αμπεράζ των ασφαλειών.... Εδώ γελάμε.... ή μάλλον κλαίμε αν πάρει το σπίτι μας φωτιά όπως ενός γείτονα μου την περασμένη παρασκευή...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.