Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιώματα Τεχνολόγων Μηχανολόγων για Ανελκυστήρες


Recommended Posts

Πρόσφατα πληροφορήθηκα ότι οι Μηχανολόγοι που είμαστε από ΤΕΙ , δεν μπορούμε να βγάλουμε άδεια για συντήρηση ανελκυστήρων.

Γνωρίζει κανείς κάτι πάνω σε αυτό το θέμα?

 

Επίσης, μου είπαν ότι κάποια Υπουργεία βγάζουν τέτοια άδεια και κάποια όχι.......

Link to comment
Share on other sites

Guest NEXTLEVEL ΑΝΕΛΚΥΣΤΗΡΕΣ

Χωρίς πρακτική τι να το κανείς; Είχαμε κάτι αστέρια σε κάποια εταιρία που εργαζόμουν και ήταν επιθεωρητές και καλά χωρίς γνώσεις και το μόνο που κατάφερναν είναι να ξηλώνουν ανελκυστήρες και πόρτες.''ΠΡΑΚΤΙΚΗ'' τουλάχιστον 5 χρόνια. Το να υπογράφεις για κάτι που δεν ξέρεις είναι μεγάλο ρίσκο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι τα άτομα που θα αναλάβουν μια συντήρηση ανελκυστήρα θα έχουν την απαραίτητη γνώση, απλά θέλω

να μπορώ να αναλάβω και να υπογράψω μια συντήρηση ανελκυστήρα την οποία θα αναθέτω στους συνεργάτες μου.

Link to comment
Share on other sites

Guest NEXTLEVEL ΑΝΕΛΚΥΣΤΗΡΕΣ

Καλησπέρα, κοίτα αν είναι απλά να έχεις άδεια να υπογράφεις και άλλοι να δουλεύουν για σένα και πάλι θα σε συμβούλευα να μην το κανείς προσωπική πείρα και εμπειρία μόνο αυτό μετράει εγώ στην επιχείρηση μου δεν εμπιστεύομαι κανέναν πάντα τα τσεκάρω για να έχω ήσυχο το κεφάλι μου μια στραβή να σου κάνει ένας άλλος εσύ θα τρέχεις και πίστεψε με πόλοι λένε ξέρουν αλλά είναι πολύ επικίνδυνοι. στα 10 χρόνια που εργάζομαι στα ασανσέρ έχω κάνει σχεδόν τα πάντα ακόμα και πιστοποιήσεις σε ανελκυστήρες. ατυχήματα αμέτρητα με νέους τεχνικούς η βοηθούς και έχω γλυτώσει πολλούς στο παρά 5 η έχω τρέξει για πολλούς στα νοσοκομεία. (σε μια εταιρία 4 διαφορετικά άτομα με ακρωτηριασμούς δακτύλων) κοίτα να εργαστείς κάποια χρόνια να τοποθετήσεις και νέα ασανσέρ εκι μαθαίνεις τα πάντα αν το έχεις σε ένα χρόνο βάζεις μόνος σου, εγώ άρχισα στα 16 μου στα 17 έβαζα μόνος μου νέα ασανσέρ. ( έχω γνωρίσει άτομα που χρόνια δουλεύουν σαν βοηθοί δεν το έχουν και νομίζουν πως το έχουν και την πατάνε.)

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ψαξει τη νομοθεσια αλλα αν θυμαμαι καλα μας ειχαν πει στη σχολη οτι υπογραφουμε μεχρι καποιο αριθμο. 200 αν δε κανω λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Guest NEXTLEVEL ΑΝΕΛΚΥΣΤΗΡΕΣ

250 περίπου ανά συνεργείο, δηλαδή μια άδεια συντηρητή και μια βοηθού ηλεκτροτεχνίτη, πάνε πακέτο για να πάρεις άδεια κινητού συνεργείου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πρόσφατα πληροφορήθηκα ότι οι Μηχανολόγοι που είμαστε από ΤΕΙ , δεν μπορούμε να βγάλουμε άδεια για συντήρηση ανελκυστήρων.

Γνωρίζει κανείς κάτι πάνω σε αυτό το θέμα?

 

Επίσης, μου είπαν ότι κάποια Υπουργεία βγάζουν τέτοια άδεια και κάποια όχι.......

 

Απ ότι γνωρίζω χρείαζεσαι συνεργείο. Δεν μπορείς αλλίως να πραγματοποιήσεις συντηρήσεις. Υπεύθυνος του συνεργείου μπορείς να είσαι κατα 99%. Δε ξερω εαν ζητούν εμπειρία σε απόφοιτους μηχανολογίας ΤΕΙ για υπευθυνους συνεργείων. Δε το νομίζω.Τσεκαρε το ομως για καλο και για κακό. Στο συνεργείο ομως δεν μπορεις΄να εισαι μονος σου.

Με αλλον τροπο περαν δικού σου συνεργείου (με υπερεργολαβία δηλαδη) δεν μπορείς νομικά να αναλάβεις συντήρηση ανελκυστήρα. Υπερεργολαβίες δίδονται μεν αλλα μονο μεταξύ συνεργείων

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή οι ανελκυστήρες θεωρούνται ηλεκτρολογικά έργα θέλουν άδεια Δ ειδικότητας Ηλεκτροτεχνίτη .

Οι Μηχανολόγοι ΤΕΙ δεν μπορούν να βγάλουν τέτοια άδεια .

Κατά συνέπεια δεν μπορούν να έχουν άδεια συντηρητή ή εγκαταστάτη .

Πρακτικά ούτε βοηθοί σε συνεργείο δεν μπορούν να είναι .

Στις άδειες υπογράφουν τα μηχανολογικά σχέδια και τη μελέτη αλλά τα ηλεκτρολογικά και τη δήλωση εγκαταστάτη όχι.

 

Τα Παραπάνω τα έζησα μέχρι να τελειώσω μετά τα ΤΕΙ το ΕΜΠ .

ΤΟ ΜΠΑΧΑΛΟ !

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Επειδή οι ανελκυστήρες θεωρούνται ηλεκτρολογικά έργα θέλουν άδεια Δ ειδικότητας Ηλεκτροτεχνίτη .

Οι Μηχανολόγοι ΤΕΙ δεν μπορούν να βγάλουν τέτοια άδεια .

Κατά συνέπεια δεν μπορούν να έχουν άδεια συντηρητή ή εγκαταστάτη .

Πρακτικά ούτε βοηθοί σε συνεργείο δεν μπορούν να είναι .

Στις άδειες υπογράφουν τα μηχανολογικά σχέδια και τη μελέτη αλλά τα ηλεκτρολογικά και τη δήλωση εγκαταστάτη όχι.

 

Τα Παραπάνω τα έζησα μέχρι να τελειώσω μετά τα ΤΕΙ το ΕΜΠ .

ΤΟ ΜΠΑΧΑΛΟ !

 

 

Δικαιώματα Αποφοίτων Τει!!!!!!

  • Με το Π.Δ 420/87 (αφού αποκτηθεί άδεια σύμφωνα με το Π.Δ 511/77) δίδεται η δυνατότητα εκτέλεσης-λειτουργίας Ηλεκτρομηχανολογικών εγκαταστάσεων Καυστήρων υγρών και αεριών καυσίμων
  • Πυρoπooσrασία: Μελέτη ,επίβλεψη ,εκτέλεση ,ανιχνεύσεως και ενεργού κατασβέσεως σύμφωνα με τις πυροσβεστικές διατάξεις 3/1981 άρθρο 13γ' & 8/1997 ΦΕΚ 168 Β' /19.8.1997 και το Π.Δ 374/88 ΦΕΚ 168 Α' .
  • Ψυκτικές εγκαταστάσεις: σύμφωνα με το Π.Δ 87/1996 ΦΕΚ 72Α' άρθρα 7 & 10.
  • Σύμφωνα με το Ν.1575/85 δίδεται η δυνατότητα απόκτησης Άδειας «Μηχανικού Αυτοκινήτων"
  • Θεομοϋδραυλικές εγκαταστάσεις .Αυτοδίκαια χωρίς περιορισμό σύμφωνα με το Π.Δ 55/ΦΕΚ 44Α' /1-3-2000
  • Aνελκυσrήρες: Με την κοινή Υπουργική Απόφαση : Αρ.ο/κ. 3899/253/ Φ.9.2/ ΦΕΚ 291 Τεύχος B/ 8-2-2002 «εγκατάσταση, λειτουργία, συντήρηση και ασφάλεια των ανελκυστήρων». Οι Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΤΕΙ αναλαμβάνουν αυτοδύναμα ή χωρίς. προϋποθέσεις για πρώτη φορά δραστηριότητες οι οποίες αποτελούν αναπόσπαστο τμήμα της συνολικής αντιμετώπισης ενός έργου ανελκυστήρα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.