Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιες οικοδομικές γραμμές φαίνονται στα σχέδια;


Paul_Mix

Recommended Posts

Στις μελέτες για κτίρια σε οικισμούς κάτω των 2000 ποιές οικοδομικές γραμμές πρέπει να δείχνουμε και σε ποιά σχέδια.

 

Την απόσταση των 2,50μ από το όμορο οικόπεδο πρέπει να την δείχνουμε σε όλο το μήκος της (με offset από το όριο του οικοπέδου), ή αρκεί να δείξουμε την απόσταση από την άκρη του κτιρίου μέχρι το όριο του οικοπέδου και έτσι να ξέρουμε ότι ειναι μεγαλύτερη ή ίση με 2,50μ

 

Την απόσταση 3,00μ από το όριο δευτερεύοντος επαρχιακού δρόμου θα την δείξουμε και αυτή με offset σε όλο το μηκος της ή αρκεί να δείξουμε τις αποστάσεις του κτιρίου από το δρόμο ότι είναι μεγαλύτερες από 3,00μ.

 

Δηλαδή πρέπει να δείξουμε ένα περίγραμμα με αποστάσεις 2,50 και 3,00 από τα όρια του οικοπέδου που μπορούμε να οικοδομήσουμε;

Σε ποιά σχέδια πρέπει να φαίνεται;

Στο διάγραμμα κάλυψης και στα αρχιτεκτονικά;

 

Σε μελέτη που έχω δει, δεν υπάρχει η οικοδομική γραμμή των 2,50μ από το όριο του οικοπέδου, ίσως επειδή ηταν 6,00μ η απόσταση θεώρησε ότι ήταν περιττό να την σχεδιάσει;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι οικοδομική γραμμή αλλά απόσταση Δ. (

 

Γνώμη μου είναι να δείχνεις τόσα στοιχεία ώστε και ο πιο χαζός δημόσιος υπάλληλος να καταλάβει τι έχεις κάνει και

 

όταν θα δεις την μελέτη σου εσύ μετά απο 10 χρόνια να καταλάβεις τι είχες κάνει.

 

Με αυτόν τον γνώμονα θα σου πρότεινα να κινείσαι.

 

Κατά τα άλλα στο Δ.Κ. σίγουρα ενώ στα αρχιτεκτονικά νομίζω πρέπει να φαίνονται και εκεί.

 

Πάει καιρός που ασχολήθηκα με άδεια την τελευταία φορά...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.