Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόκτηση αρτιότητας και ν. 4014


Recommended Posts

Συνάδελφοι το θέμα μπερδεύεται επειδή κάνουν χρήση του όρου τιμή ζώνης και έτσι δημιουργούνται υπολογισμοί τεράστιων ποσών προστίμων με το πνευμα του νομου που αφορά το πως πρέπει να λαμβάνεται η τιμή ζώνης για τις αυθαίρετες κατασκευές. Νομίζω, όπως πρανέφερα, ότι αυτό θα διευκρινιστεί κάποια στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι το θέμα μπερδεύεται επειδή κάνουν χρήση του όρου τιμή ζώνης και έτσι δημιουργούνται υπολογισμοί τεράστιων ποσών προστίμων με το πνευμα του νομου που αφορά το πως πρέπει να λαμβάνεται η τιμή ζώνης για τις αυθαίρετες κατασκευές. Νομίζω, όπως πρανέφερα, ότι αυτό θα διευκρινιστεί κάποια στιγμή.

 

Και έτσι να μην ειναι ο υπολογισμος οπως τον περιγραφει ρητα...παλι μεγαλο ποσο θα ειναι! μεγαλυτερο απο το τωρινο με την τακτοποιηση κατα πασα πιθανοτητα...

Edited by Dryft
Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑΣ εγω δεν καταλαβαίνω αυτα που λες...Μιλαει αποκλειστικα και ρητα για την περιπτωση που μετα την πολεοδομηση που θα διαρκεσει 10 χρονια (λεμε τωρα) το ακινητο παραμεινει εκτος! Όχι αν μπει στο σχέδιο! Και λεει επισης ρητα ότι τότε (δλδ μετα απο 10 χρονια) το αυθαιρετο θα μπορει να διατηρηθει (να μη στο κατεδαφισουν δλδ; λεμε τωρα) μονο σε μια απο τις 3 περιπτωσεις! Εγω καταλαβαινω καινουρια προστιμα και μεγαλα για οσους μεινουν εκτος...και οχι μετα απο 30 χρονια αλλα μετα απο 10...

 

Και τοτε να προσθεσω εγω θα σεχουν και εντοπισμενο στους ορθοφωτοχαρτες...δε θα μπορεις να ξεφυγεις με τπτ..μονος σου θα εχεις κανει τη δηλωση...θα χεις βγαλει τα ματια σου κοινως

 

Ιφιγένεια τα ίδια καταλαβαινουμε...για μενα ειναι μια απο τις παγιδες του νομου...η σημαντικοτερη ισως...αν δεν αλλαξει σε κατι αλλο

 

Συμφωνώ....εμένα η συμβουλή μου είναι οι συγκεκριμένοι να περιμένουν όσο περισσότερο μπορούν!

Και κάθε φορά που αναρτώνται οι περίφημες ερωταπαντήσεις ψάχνω καμιά διευκρίνηση σχετική αλλά μέχρι σήμερα τηρούν περίεργη ησυχία επί του θέματος....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εκπρόσωπος του ΥΠΕΚΑ σε ημερίδα του ΤΕΕ είπε οτι αυτό ισχύει αν θες να νομιμοποιήσεις. Ειδάλλως για 30 χρόνια το έχεις "τακτοποιήσει".

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ....εμένα η συμβουλή μου είναι οι συγκεκριμένοι να περιμένουν όσο περισσότερο μπορούν!

Και κάθε φορά που αναρτώνται οι περίφημες ερωταπαντήσεις ψάχνω καμιά διευκρίνηση σχετική αλλά μέχρι σήμερα τηρούν περίεργη ησυχία επί του θέματος....

 

Η αληθεια ειναι οτι δεν εχουν γινει εκτενεις συζητησεις για το θεμα...εχει περασει στο ντουκου...αλοιμονο αν ισχυουν αυτα που καταλαβαινουμε (και που στο κατω κατω τα γραφει αρκετα ξεκαθαρα)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εκπρόσωπος του ΥΠΕΚΑ σε ημερίδα του ΤΕΕ είπε οτι αυτό ισχύει αν θες να νομιμοποιήσεις. Ειδάλλως για 30 χρόνια το έχεις "τακτοποιήσει".

Και μπορείς να το μεταβιβάσεις?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εκπρόσωπος του ΥΠΕΚΑ σε ημερίδα του ΤΕΕ είπε οτι αυτό ισχύει αν θες να νομιμοποιήσεις. Ειδάλλως για 30 χρόνια το έχεις "τακτοποιήσει".

 

Τωρα να σου πω οτι δεν τους εμπιστεύομαι σαυτα που λενε; :P

Ευλογα θα με ρωτησεις "Μα γιατι;" :P

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω... απλά σας μεταφέρω αυτό που ειπώθηκε . Αλλά το θεωρώ τόσο έγκυρο όσο και τα περιβόητα pdf.... πληροφοριακά σας το λέω...

 

γράφαμε ταυτόχρονα :)

φυσικά και δεν τους εμπιστεύομαι!

Edited by dada
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω... απλά σας μεταφέρω αυτό που ειπώθηκε . Αλλά το θεωρώ τόσο έγκυρο όσο και τα περιβόητα pdf.... πληροφοριακά σας το λέω...

 

Νταξει αυτα ειναι μακρινα και κανεις δε μπορει να ξερει τι θα γινει...Παντως εχω ενα κακο προαισθημα για ολο το νομο και τα παραθυρακια του...δε νομιζω οτι ειναι τυχαια

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω... απλά σας μεταφέρω αυτό που ειπώθηκε . Αλλά το θεωρώ τόσο έγκυρο όσο και τα περιβόητα pdf.... πληροφοριακά σας το λέω...

 

γράφαμε ταυτόχρονα :)

φυσικά και δεν τους εμπιστεύομαι!

 

+1000 :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.