Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρηματοδότηση πάρκου


Seismos

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Θεωρώ προφανή την απάντηση αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Έχει κανείς άποψη σχετικά με οποιαδήποτε τρόπο χρηματοδότηση πάρκου? (80ΚW)

(από τράπεζα, από κατασκευαστή που θα το υλοποιήσει, κάποιον που θα συμμετάσχει ή οτιδήποτε άλλο τέλος πάντων)

 

Έχω πελάτες οικονομικά αξιοπρεπή (δηλ χωρίς κανενός είδους φορολογικές ή χρηματοπιστωτικές εκκρεμότητες, και με μέτριο ετήσιο εισόδημα της τάξης των 30.000€ π.χ.)

αλλά αδυνατούν να χρηματοδοτήσουν την υλοποίηση του έργου τους, άλλοι εξ ολοκλήρου και άλλοι με μικρή συμμετοχή.

2 Τράπεζες που είχαν προχωρήσει σε προεγκρίσεις τώρα κωλώνουν.

Εντωμεταξύ οι προθεσμίες τρέχουν…..και η απελπισία έρχεται…

Link to comment
Share on other sites

Μόνη άμεσα εφικτή λύση (από τα λίγα που ξέρω κι ακούω από συναδέλφους που ασχολούνται) είναι οι εταιρίες που χρηματοδοτούν με ίδια κεφάλαια (εκτός τραπεζών) και είτε α) παρακρατούν μέρος των κερδών μέχρι την οριστική -έντοκη- αποπληρωμή του "δανείου" είτε β) μπαίνουν συνέταιροι με τον ιδιοκτήτη του γεωτεμαχίου για πάντα.

 

Ειδικά στην δεύτερη περίπτωση ενθαρρύνεται ζωηρά η σύσταση εταιριών μεταξύ της εταιρίας και πολλών μετόχων.

Πχ: Η εταιρεία βάζει τον εξοπλισμό, τις μελέτες, τα γραφειοκρατικά κι ένα χρηματικό ποσό και μπαίνει συνέταιρος με 30% και το υπόλοιπο 70% συστήνεται από ιδιώτες πχ ο Α που βάζει το γεωτεμάχιο και οι Β, Γ, Δ (συνήθως συγγενείς με τον Α) που βάζουν χρήματα.

 

Το θέμα είναι κατά πόσον αυτό είναι "σίγουρη και βιώσιμη λύση" και βέβαια μην ξεχνάμε ότι οι εγκρίσεις αργούν, οι τιμές πέφτουν και οι καταβολές των κερδών αργούν.

Link to comment
Share on other sites

Από κυπριακή τράπεζα στείλε μου με π.μ τηλ να μιλήσουμε

Link to comment
Share on other sites

να σου στειλω και ενος γνωστου μου το τηλ..αυτος σκεφτεται για ate leasing παιδια και του ειπε η ατε οτι με σκληρους ορους θα παιρνει 15000χιλιαρικα χωρις συντηρηση και τλπ. για τα επομενα 12 χρονια .....10% τοκος!!εχεις καποια εναλλακτικη¨?

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει για διάφορα σενάρια.

Έχουμε δει όλοι πιστεύω διαφήμιση στην τηλεόραση για 100% χρηματοδότηση κτλ.

Με το που μίλησα μαζί τους είδα ότι είναι ακόμα ένα επικοινωνιακό τρικ. (Όποιος θέλει λεπτομέρειες να μου στείλει p.m.)

Άλλοι είναι όλο μέλια και χαρές μέχρι να καταλάβεις ότι σου χρεώνουν το 1 άλλο 1

Άλλοι προσπαθούν να σε καθυστερήσουν να ζοριστείς και να δεχτείς ότι σου πετάξουν.

Δεν συζητάω για το άγχος των πελατών που έχουν μοιράσει τα εσώψυχα τους (Ε2, Ε3, Ε9, εκκαθαριστικά, ταυτότητες, κινήσεις λογαριασμών κτλ) από εδώ και από εκεί, προκειμένου να «ελεγχθούν».

Συνεχίζω να ψάχνω…

Link to comment
Share on other sites

να σου στειλω και ενος γνωστου μου το τηλ..αυτος σκεφτεται για ate leasing παιδια και του ειπε η ατε οτι με σκληρους ορους θα παιρνει 15000χιλιαρικα χωρις συντηρηση και τλπ. για τα επομενα 12 χρονια .....10% τοκος!!εχεις καποια εναλλακτικη¨?

 

Τά έχεις βάλει το εξέλ για να το επιβεβεώσεις? γιατί δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα.

Για χρηματοδότηση 200k me 10,1% kai 10 έτη αποπληρωμή και flat 20% φορολόγηση βγαίνει παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

μπορει να εχω κανει καποιο λαθος..εσυ γιατι νουμερα μιλας?..εγω αναφερομαι για στα σταθερες βασεις και με τιμη 0,441 την κιλοβαττωρα.παντως πιστευω οτι οι αγροτες εφοσον δεν εχουν δικα τους κεφαλαια θα πρεπει να συμβιβαστουν στην λυση των 1500 ευρω περιπου το μηνα..δλδ γυρω στα 18000 χιλ. το χρονο.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω ακριβώς Δευτέρα

Πάντως είναι κοντά στα 20k το χρόνο NET, (άλλο 15 άλλο 20 δεν συμφωνείς?), σε ότι άφορά το να συμβιβαστούν διαφωνώ δεν συμβιβάζονται, το παίρνουν και λένε και ευχαριστώ, χωρίς υπόβαθρο δεν γίνεται να έχεις και απαιτήσεις.

Οι σοβαροί που καλύπτουν όρους σύνδεσης και εγγυητική βάζουν και μια ίδια συμετοχή επιτυγχάνουν καλύτερους όρους, η ΑΤΕ μια χαρά είναι για τους μη έχοντες 8-)

Link to comment
Share on other sites

εδω κανεις λαθος..οσοι εχουν βαλλει εγγυητικη και ορους και βαλλουν και δικα τους κεφαλαια παλι στην ατε leasing η στην εθνικη leasing ...τπτ αλλο δεν κινειται αυτη την στιγμή δυστηχώς.... :sad: :-( :sad:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.