Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρηματοδότηση πάρκου


Seismos

Recommended Posts

ενοεις να βαλεις κατι ενέχυρο?γνωριζει κανεις τι γινεται με τις κυπριακες τραπεζες?αν δινουν δανεια για φωτοβολταικα σε ελληνες??

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ενέχυρο μπορεί να είναι είτε cash είτε άστικο ακίνητο γενικά το προιόν φατούρο, δηλαδή one size fits all σε καμμία περίπτωση δεν παίζει στα Φ/Β ο κάθε επενδυτή θα πρέπει μόνος του να διαπραγματευεται τους όρους δανεισμού ή μίσθωσης της επένδυσής του

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι καμία τράπεζα δεν δίνει χρήμα, όταν παράλληλα δεν σε διώχνει αλλά αντιθέτως σε βάζει σε διαδικασίες «αίτησης», «υποβολής φακέλου», «εκτίμησης», «ελέγχου», κτλ.

Αν την ρωτήσεις πότε χρηματοδότησε τελευταία φορά, η απάντηση είναι παντού ίδια. «δεν είμαι σίγουρος, πάει λίγος καιρός όμως – μερικούς μήνες ίσως…»

Γιαυτό ρωτάω αν έχει κάποιος συγκεκριμένη ιδία άποψη για χρηματοδότηση ανεξάρτητα αν είναι από τράπεζα εσωτερικού, εξωτερικού, leasing, εργολάβου, ή οτιδήποτε άλλο που μπορεί να χρηματοδοτήσει ένα έργο.

Link to comment
Share on other sites

σήμερα μιλησα με εναν διευθυντη καταστήματος της Εθνικης και μου είπε οτι εφοσον ο αγρότης καλύπτει της προυποθέσεις μπορει να εγγρυθεί δανείο με 8% και με εμπραγματες εγγυήσεις στο 5%..για όσους ενδιαφέρονται.... :smile:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά τα λές.

 

Οπότε αν βάλεις 2162χ12=25900 βάλε 26κ

 

Παραγωγή 140.000kWh x 0,419€/kWh=58.660€/annum

58600-26000=32.600€/annum - 2000 (συντήρηση_- 1000 ασφάλιση -500(telco)= 29.000€/annum before taxes (βάζουμε φλατ 20%, όχι σωστό αλλά πως να υπολογίσουμε φόρο?)=23.200/annum NET earnings και μετα τα 12 πας στα 50k/annum EBITDA το οποίο είναι μείον την συντήρηση, ασφάλεια και telco φορολογητέο.

 

Είναι λίγο χονδρειδής οι υπολογισμοί αλλά botom line έρχεται κοντά σε αυτό που απάντησα στην συνάδαλφο παραπάνω που είπε ότι το έσοδο είναι 15.000.

Αν υπολογίσουμε δάνειο 200.000€ τότε όντως τα per annum earnings έρχονται στα 20k

Sorry είχα πεί θα απαντήσω Δευτέρα αλλά ξεχάστηκα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για ατομική επιχειρηση με 15ετές (νομίζω σε υποχρεώνει) Leasing στο 10,1% από Αγροτική και για 150Κ κιλοβατωρες που ειναι πιο κοντά στα πραγματικά δεδομένα μέσου ελληνικου όρου και με 0,419 και για δάνειο 180 Κ

έχουμε 63 Κ μεικτά - 6Κ για ΟΑΕΕ ,συντήρηση, ασφάλιση κλπ - 23,8 Κ δόση --->προκύπτει φορολογίσιμο 33,2 Κ. Τα 33,2 Κ για ατομική πάντα θα φορολογουνται ακριβώς με 6,44 Κ.

 

Καθαρά λοιπόν 26,75 Κ περίπου

 

Θεωρήσαμε δάνειο 180 Κ που αντιπροσωπεύει σύνολο επένδυσης χωρίς κόστος σύνδεσης με το δίκτυο 180/0,85 = 210 Κ το οποίο για σταθερά αφορά τόπ γερμανικά υλικά. Με καλό Κινέζο μπορεί να κατέβει κι άλλο αυξάνοντας περεταίρω τα καθαρά.

Πχ για 170Κ σύνολο και δάνειο 170Χ0,85= 145 Κ το καθαρό προκύπτει 29,7Κ

 

Αν κάτι δεν υπολογίστηκε σωστά ,διορθώστε

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

....Τα 33,2 Κ για ατομική πάντα θα φορολογούνται ακριβώς με 6,44 Κ.....

 

Μία μικρή διόρθωση-επισήμανση, το 20% του 33,2Κ είναι 6,64Κ και επίσης αν δεν κάνω λάθος η σταθερή φορολογία του 20% χωρίς αφορολόγητο σε ατομική επιχείρηση δεν έχει ψηφιστεί ακόμα – με τα σημερινά δεδομένα ο φορολογικός συντελεστής του προσώπου είναι γνωστός αν γνωρίζεις τα πραγματικά δηλωθέντα, έτσι ώστε να γνωρίζεις και σε ποια φορολογική κλίμακα είναι.

Link to comment
Share on other sites

Το 20% που ανέφερε ο jsk είναι ένας καλός εμπειρικός τρόπος για γρήγορο υπολογισμό φόρου ατομικής για καθαρά μεταξυ 30.000 και 40.000. Γενικά είναι λίγο δύσκολο να υπολογίζεις με το μυαλό.

 

Εγώ τα νουμερα τα υπολογίζω χρησιμοποιώντας ένα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ και πολυ καλά ενημεωμένο με τις κλιμακες τους 2012 excelάκι .

 

Θα το έκανα attach αλλά δυσκολεύομαι να βρώ πώς :oops:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! ειστε ΣΙΓΟΥΡΟΙ οτι απο την φορολογια αφαιρειται και το κεφαλαιο και οι τοκοι απο τις δοσεις του δανειου??? ο λογιστης μου, μου ειπε να του προσκομισω βεβαιωση μονο για τους τοκους που εχω πληρωσει στην τραπεζα,γιατι μονο αυτοι αφαιρουνται απο την φορολογια και οτι το κεφαλαιο του δανειου δεν αφαιρειται απο το φορολογητεο εισοδημα.

 

Αν ξερει κανεις κατι ΣΙΓΟΥΡΑ ας μας πει, τι πραγματικα συμβαινει..

Edited by miltos
Διαγραφή κενών σειρών
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.