Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οπλισμός με κανονισμό '59 με το Νext


 

Recommended Posts

Το πρόβλημα που έχω εγώ με το Fespa, που επίσης δεν κάνει έλεγχο επάρκειας εκτός από κάμψη σε στύλους/τοιχώματα, είναι ότι κατά τη διαστασιολόγηση που θα κάνω θα μου υπολογίσει ελάχιστους οπλισμούς. Έτσι δεν μπορώ να έχω εικόνα για το ποσοστό επάρκειας κάθε διατομής πέρα ότι αν έχεις ένα μεγάλο κτήριο είναι υπερβολικά χρονοβόρο να κάνεις έλεγχο οπτικά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι μεγάλη βλακεία και δεν λένε να το βάλουν σαν επιλογή. Είναι παράξενο από την στιγμή που υπάρχει στον κανονισμό.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
O iovo με κάλυψε απόλυτα.

Ο έλεγχος υπάρχοντος αφορά στην σύγκριση αποτελεσμάτων σχεδιασμού με υφιστάμενο φορέα και υφιστάμενους ξυλότυπους και όχι στην τοποθέτηση οπλισμού από τον χρήστη και τον έλεγχο επάρκειας διατομής (r-q mode).

Ωστόσο, iovo όταν κάνω το τέχνασμα με τον πίνακα ράβδων οπλισμού που είπες, το πρόβλημα εξακολουθεί να παραμένει κι αντί να βγάλει 4Φ18 βγάζει 4Φ18+4Φ18, καθώς θα υπάρχει παράμετρος του προγράμματος να μην αφήνει άοπλη περιοχή >30εκ. Δοκίμασα να αλλάξω και τα ελάχιστα ποσοστά όπλισης αλλά πάλι τίποτα.

Πάντως, σε ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκρισή σου (φυσικά και των υπολοίπων).

 

Προσοχή. Τα αποτελέσματα του ΝΕΧΤ όσο αφορά τον κανονισμό του '59 (βασικά μιλάμε για τις πρόσθετες του 83 ως βάση) δεν πρέπει να γίνεται από τα αποτελέσματα του οπλισμού σε κολώνες-δοκούς.

Αντιθέτως τι κάνεις. Λύνεις το φορέα κανονικά με δεδομένα κ.λ.π. και αγνοείς την τελευταία φάση που δίνει οπλισμούς. Πας μέσα στο τεύχος και πέρνεις το ΠΟΣΟΣΤΟ οπλισμού που απαιτείται σε κάθε διατομή σε κάθε στάθμη. Το περνάς σε ένα excel όπου έχεις ανάγει σε ποσοστά οπλισμού και αυτών των υφισταμένων και κάνεις τον έλεγχο. Ενα έξυπνο τρυκ είναι το εξής. Βάζεις ως ελάχιστο ποσοστό οπλισμού σε στύλους από το 0.004 (ή ότι μπαίνει από τους παλιούς κανονισμούς) σε 0. Τα αποτελέσματα θα σου δώσουν αμέσως όχι τον ελάχιστο βάση κανονισμού αλλά βάση αντοχής....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.