Μετάβαση στο περιεχόμενο

κατοικία με φέροντα οργανισμό από τσιμεντόλιθους. Ρυθμίζεται?


Recommended Posts

Έχω περιπτώσεις στη Σαντορίνη όπου έχουν κατασκευαστεί αυθαίρετες κατοικίες χωρίς φέροντα οργανισμό...Τσιμεντόλιθοι και από πάνω

πλάκα...(δεν έχουν το θεό τους...και που? πάνω σε ηφαίστειο...).

Ερώτηση: εφόσον το άρθρο 24 παράγραφος 2 αα αναφέρει ότι για τις κατοικίες πρέπει να προσκομιστεί δελτίο ελέγχου δομικής τρωτότητας του φέροντα οργανισμού

αναρωτιέμαι αν αυτά τα κτήρια μπορούν να ρυθμιστούν...οπότε τι κάνω? διώχνω τους πελάτες??

 

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

... έχουν κατασκευαστεί αυθαίρετες κατοικίες χωρίς φέροντα οργανισμό...Τσιμεντόλιθοι και από πάνω

πλάκα...

Φ.Ο, υπάρχει!

Αν επαρκει η οχι, ειναι άλλο θέμα.

 

ΜΗΝ ΑΝΟΙΓΕΙΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΕΜΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

οκ! πως μπορώ να το διαγράψω το ένα topic?

 

οπότε είναι πολυτέλεια να θέλω να μάθω τι θα γίνεται στην περίπτωση που το δελτίο που θα συνταχτεί θα αποδεικνύει την...τρωτότητα του φέροντα οργανισμού...

θα αφήσουν τον κόσμο να μένει κάτω από ταφόπλακες ή θα τους πετάξουν έξω και θα τους έχουν πάρει και τα λεφτά?

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Εύλογη η απορία σου.

Δεν νομιζω πως μπορει να απαντηθει όμως...

 

Τωρα, αν ειναι ταφόπλακες ή όχι, είναι άλλο θέμα.

Πολλές δορες, τετοια κτιρια συμπεριφέρονται καλύτερα από πολυώροφα...

Link to comment
Share on other sites

Ο τίτλος του θεματος δεν ισχύει (πάντα υπάρχει φέροντας οργανισμός) Να τον αλλάξουμε λίγο?

Link to comment
Share on other sites

Nα το κάνω το καλό...έλα όμως που δεν ξέρω πως! Στείλτε μου πως να το κάνω και θα το αλλάξω!...γιατί όποτε το βλέπω νιώθω σαν τον Houdini...στον αέρα η κατοικία!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Εχω και γω μια παρόμοια περίπτωση. Κατοικία του 75 απο τσιμεντόλιθους 70τμ ισόγειο με κεραμοσπεπή θέλει να το ρυθμίσει με 4178. Τι γίνεται με το δελτίο ελέγχου δομικής τρωτότητας?? 

Edited by grgk
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.